A brit Országos Statisztikai Hivatal (ONS) adatai szerint a rosszindulatú bőrrákos esetek száma emelkedett a legmeredekebben: 2002 óta 56 százalékkal a nőknél és 38 százalékkal a férfiaknál – idézi a jelentést The Daily Telegraph brit napilap online kiadása.
Az ONS szakemberei a riasztó növekedést az egyre nagyobb bőrfelületet szabadon hagyó divat és a túlzott napozás és szoláriumozás számlájára írják.
A dohányzáshoz és a helytelen étrendhez köthető szájüregi daganatok rátája 37 százalékkal nőtt, az alkohollal kapcsolatba hozható veseráké a férfiaknál 25 százalékkal, a nőknél 36 százalékkal. 2002 és 2011 között Angliában egyötödével több új daganatos megbetegedést diagnosztizáltak.
“A számok azt mutatják, hogy a helytelen életmód inkább idősebb korban betegít. A rák 40 százalékban a rossz szokások következménye, tehát aki ezeket egészségesebbre váltja, máris csökkenti a kockázatot. A dohányzás például legalább tizennégyféle, köztük a tüdő-, a bél-, a hasnyálmirigy- és szájüregi daganat rizikóját emeli” – hangoztatta Nick Ormiston-Smith, a Brit Rákkutató Intézet statisztikai igazgatója.
Az igazgató szerint az alkoholfogyasztás mérséklése, a normális testsúly megőrzése, a napégés megelőzése és a több testmozgás szintén sokféle rák kockázatát csökkenti. “Az egészséges életmód nem garantálja a rákmentességet, de növeli az elkerülés esélyeit” – tette hozzá.
2011-ben körülbelül 6 ezer új szájrákos és több mint 11 ezer rosszindulatú bőrrákos beteget diagnosztizáltak. Az ONS jelentése a bőrrák arányának emelkedését az öltözködés változásának és a barnulás divatjának tulajdonítja. Mivel a bőrrák kialakulása évtizedeket vesz igénybe, a betegek számának további növekedése várható.
“A melanóma, azaz a rosszindulatú bőrdaganat előretörése valószínűleg annak tulajdonítható, hogy a hetvenes, nyolcvanas és kilencvenes években az emberek nem voltak tisztában a napsugarak káros hatásaival. Ám sok fiatal bőrrákossal is találkozunk, ez pedig arra utal, hogy a vonzó külső vágya legyőzi a veszélyérzetet” – magyarázta Raj Mallipeddi, a londoni St. Thomas Kórház vezető melanóma-specialistája.
Ugyan 2002 óta a tüdőrákos férfiak száma 11 százalékkal csökkent, a nőké 15 százalékkal nőtt. A jelentés szerint az esetek többségét a dohányzás, ötből egy betegséget a rossz táplálkozás és a foglalkozási ártalmak okozták. Noha több férfi dohányzik, mint nő, a különbség egyre kisebb.
A nőknél a mellrák a leggyakoribb, 2002 óta 5,5 százalékkal növekedett. A megbetegedések 27 százaléka köthető életmódbeli és környezeti okokhoz: az alkoholhoz, a mozgáshiányhoz és a hormonműködéshez. Mérséklődést a petefészek- és gyomorrák aránya mutatott, a legnagyobb – 66 százalékos – növekedést pedig a rosszindulatú bőrrák.