Szórakozás

Mítosz a nyolcórás alvásigény?

alvas(960x640)(4).jpg ()
alvas(960x640)(4).jpg ()

Gyakran hallani, hogy az egészségünk szempontjából a napi 8 óra alvás a legideálisabb. Annak járt utána a HáziPatika.com, hogy igaz-e ez az állítás.

Valóban vannak bizonyítékok arra, hogy akik rendszeresen kevesebbet alszanak hat óránál, azoknál nagyobb eséllyel alakul ki szív- és érrendszeri betegség, elhízás és cukorbetegség. Mégis, a kialvatlanság legnagyobb kockázata a dekoncentráció és az álmosság, ami miatt balesetet szenvedhet valaki, vagy akár elaludhat vezetés közben.
Az alvásigény alapvetően egyénfüggő, de a kor is befolyásolja. A gyerekeknek akár 12 órányi alvásra is szükségük lehet, miközben idősebb felnőtteknek elegendő akár a hat óra is. Bár úgy tűnhet, hogy az alvás egy hosszú órákig tartó eszméletvesztés-szerű állapot, valójában 90 perces ciklusokból épül fel. Ezért a ciklusok közötti felébredés például teljesen természetes jelenség, ami egyébként a korral egyre gyakoribbá válik.
A lényeg az, hogy bármennyit is alszunk éjjel, kipihentnek érezzük magunkat. Ezért ha az éjszakai alvásidőt délutáni pár órás szundikálós sziesztákkal egészítjük ki, az is számít. Ahogy az emlősök, úgy az ember is alkonyatkor és hajnalban a legaktívabb. Emiatt a szakértők szerint a szieszta kifejezetten jó alternatíva. A délutáni pihenés már csak a belső óránk miatt is hatékony. Gondoljunk csak bele, hogy milyen álmosak tudunk lenni dél körül, ebéd után. Persze a délutáni szundítást a legtöbb ember nem engedheti meg magának, de a szakértők szerint, ha keveset aludtunk éjjel, sokat segíthet.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik