Jürgen Klopp egyik feltételeként szabta meg a liverpooli kispad átvételekor, hogy Zeljko Buvac másodedzőként kövesse az angol kikötővárosba. A lépés nem váratlan, amióta 2001-ben a német edzőnek állt Mainzban, a korábbi bosnyák csapattárs edzőként is a jobbkeze. 17 évig elválaszthatatlanok voltak. Legalábbis úgy tűnt. A duó liverpooli bemutatkozásakor hangzott el az azóta szállóigévé váló mondat is:
A szakmai stábomban én vagyok a „szív”, Buvac az „ész”, Peter Krawietz pedig a „szem”.
Egyes vélemények szerint Buvac dolgozta ki érdemben a mára mások által is előszeretettel alkalmazott „gegenpressinget”, azaz a labda elvesztése utáni azonnali visszatámadást és az abból induló magas fordulatszámú, az ellenfél rendezetlen védelme elleni támadásépítést. Ennek tükrében joggal kérdezték maguktól a liverpooli rajongók: mi lesz, ha a bosnyák másodedző nem jön vissza a nyári szünet után?
A Bajnokok Ligája májusi elvesztett döntője (Real Madrid-Liverpool 3-1) után kisvártatva ugyanis világossá vált, Buvac nem dolgozik többé Jürgen Kloppal. Tekintettel arra, hogy egy 25 éves barátságról beszélünk, valami nagyon súlyos nézeteltérésnek kellett történnie. Ami azonban bizonyos: a Liverpoolnak „ész nélkül” kellett az új szezonnak nekimennie.
Finomhangolt gegenpressing
Miközben Buvacnak jelenleg sincs munkája, szinte még a föld színéről is eltűnt, hírt sem találni róla, a Liverpool idén tovább remekel. A Premier League-ben az első hat mérkőzésen pontot sem hullajtottak a Vörösök, az idény cirka harmadánál, 13 fordulót követően veretlen az LFC. A BL-ben elkapták a bombaerős Paris Saint-Germaint is, hat ponttal másodikok – november 28-án Párizsba látogatnak, december 11-én a Nápolyt fogadják az Anfield Roadon –, egyedül a Ligakupát kellett feláldozni a rajtnál. Mindezt azért érdemes ilyen részletesen taglalni, mert a Premier League 1992 óta íródó történetében eddig egyszer tudott ilyen bajnoki rajtot produkálni a csapat.
26 – Liverpool have won 26 points in their opening 10 Premier League games this season (W8 D2 L0) – their joint-best start to a Premier League season after 10 games (also 26 in 2008-09). Threat. pic.twitter.com/4NsID1O9PA
— OptaJoe (@OptaJoe) 2018. október 27.
Ebben rendkívül fontos szerepet játszott, hogy Jürgen Klopp Buvac távozása után tudatosan módosított a csapat taktikáján. A Pool ugyan továbbra is a védjegyévé vált gegenpressingre alapoz, vagyis az egekig feltolja játékosait, letámad és labdát szerez. A változás a támadásépítésben rejlik, vagyis abban, hogy amikor visszaszerzik a labdát, azt jobban megbecsülik a Vörösök. Nincs rohanás, nincs azonnali kapkodás és ami a legfontosabb, nincs annyi elveszített labda sem. Ez két dolgot eredményezett a Liverpool eredménysorában:
- Kevesebb góllal, de biztosan hozta a „kötelező” győzelmeket a csapat.
- Viszont kevesebb gólt is kapott, mivel a labdát többet birtokolják.
Utóbbi pedig óriási fegyvertény Klopp kezében. A Vörösöket régóta szétszedték a drukkerek, a szakértők, a sajtó, egy szóval mindenki, amiért pocsék a csapat védekezése. A hátvédeknek kijárt a kritika és Virgil van Dijk érkezése sem csillapította a kedélyeket, különösen a BL-döntő után, ahol Loris Karius kapitális hibái és a Mersey-parti csapat lyukas védelme adta a fő témát.
A német edző tehetségét mutatja, hogy szinte új igazolás nélkül oldotta meg a problémát. A stabilabb labdatartással kisebb nyomás nehezedik a védőkre és kevesebbszer kerülnek kritikus helyzetbe. Jót tett a csapatnak Joe Gomez felépülése is, aki rendkívül éretten és magas színvonalon futballozik, a vb-ezüstérmes Dejan Lovrent is kiszorította a kezdőből. Igazi vezérré vált rövid időn belül van Dijk is, Andrew Robertsont és Trent Alexander-Arnoldot pedig szinte Kloppnak találták – még akkor is, ha utóbbi komoly rangadókon nem elég megbízható egyelőre. Egyedül a kapuba érkezett új játékos Alisson Becker személyében, ám a kapusposztra is már elég rég ráfért a stabilabb megoldás.
Szintén egyértelműen a német edző érdeme, hogy nem csak beépítette Xherdan Shaqirit, hanem képes belőle előhozni azt a teljesítményt, amiért mindenki azt gondolta, világklasszis lehet a svájci. Óriási mennyit melózik a a „széltében-hosszában szinte egyforma húsgolyó”, tökéletes megoldásnak bizonyult a kieső Stoke Cityből szinte aprópénzért – 15 millió euróért – szerződtetett támadó a gépezetbe. Az FC Basel nevelése, aki a Bayern Münchent és az Intert is megjárta a válogatott szünet előtt hat meccsen öt gólt hozott össze a Poolnak.
5 – Xherdan Shaqiri has either scored or assisted in five of his last six games for Liverpool in all competitions (2 goals, 3 assists). Influence. #LIVFUL pic.twitter.com/ZWhpWsxrPR
— OptaJoe (@OptaJoe) 2018. november 11.
Korábban ez a stabilitás hiányzott a Vörösöknek, éppen az volt jellemző a csapatra, hogy a rangadókon eredményes volt, míg a „kötelezőnek” gondolt győzelmekben gyakran belebukott. Ezt éppen az a Klopp tette helyre idén, akit lúzernek állítottak be, amiért a komoly sorozatok döntőiben alulmaradt.
Ahol tényleg hiányzik Buvac
Az ördög viszont a részletekben rejlik és minden pozitívum ellenére a taktikai apróságoknál érezhető Buvac hiánya. A Liverpool támadójátéka nem olyan dinamikus, mint az előző évben, nem mennek olyan gördülékenyen az akciók és a csapat nem is rúg annyi gólt. Sokan Mohamed Szalah visszaesésének tudják be a találatok számának a csökkenését. Az egyiptomi csatár elképesztő idénye tragikusan ért véget, miután a BL-döntőben Sergio Ramos földre vitte, majd a világbajnokságon a nevét politikai célokra használták, sőt a tornán sem csillogtatta meg igazán tehetségét. Ennek ellenére óriási túlzás lekapni a tíz körméről, miközben a liga góllövő listáján hét góljával holtversenyben második, de tény: nincs rendben a lelki világa, az önbizalma csúnyán megkopott a nyáron.
Ne feledjük el azt a tényt sem, hogy ami működött Shaqirival, az nem megy Fabinhóval. A brazil kevés játéklehetőséget kapott és ritkán tudott maradandót alkotni. Különösen feltűnő, hogy Jordan Henderson esetleges kiválása esetén nem talált megfelelő megoldást Klopp az ellenfél akcióinak lassítására, a középpálya megszűrésére. Sem Fabinho, sem Georginio Wijnaldum nem tudja olyan hatékonysággal pótolni a csapatkapitányt.
Miközben a „szív” diadalaként elkapták a Vörösök a PSG-t, Nápolyban már kikapott a csapat, ezután pedig valóságos arcul csapás volt a Crvena zvezda elleni rettentő kínos 2-0-s zakó. Ezért vannak most bajban, az utolsó két meccsen nem fér bele a hiba, ha a tavaszról álmodnak.
A támadásokból hiányzott a kreativitás, a dinamika, lényegében minden, ami korábban a Sadio Mané, Szalah, Roberto Firmino támadó triónál nem okozott gondot.
Klopp ereje és tehetsége abban rejlik, hogy az emberekre hatással van. Át tudja adni, mit szeretne látni a pályán, fel tudja tüzelni játékosait. Taktikailag sem kókler, ebben az esetben nem lehetne a világ egyik legerősebb bajnokságában edző, ennek ellenére úgy tűnik, igenis szüksége van a Liverpoolnak valakire, aki folyton elemez, itt-ott toldozza, foltozza a taktikai elemeket.
Messze még a szezon vége, Angliában pedig még csak most jön az óriási téli meccsdömping, így év végéig hátralévő bő öt hétben bebizonyíthatja a német sztáredző, hogy igenis boldogul az „esze” nélkül is. Az alapelveket ő fektette le, a 2015-ös érkezése óta pedig óriásit fejlődött keze alatt a Liverpool. Ha a BL-ben továbbjut, a 2018/19-es bajnoki idényben is komoly tényező marad a Pool, esetleg még trófeát is bezsebelnek, a kritikus hangok is elhallgatnának.
December 31-ig négy hozható bajnoki mellett az Everton elleni városi derbi mellett a Manchester United és az Arsenal elleni rangadó, valamint a fentebb említett két sorsdöntő BL-meccs vár a Vörösökre. Klopp és a csapat mikor bizonyíthatná, ha nem most, hogy túl van Buvacon?
Nyitókép: Kieran Galvin/NurPhoto via Getty Images