A magyar nemzeti csapat legutóbb az 1986-os világbajnokságra tudta kvalifikálni magát, azóta az Európa-bajnokságok és a világbajnokságok is nélkülünk zajlanak. Egyedül az 1996-os atlantai olimpiai szereplés, valamint Puhl Sándor, Vágner László és Kassai Viktor játékvezetők munkája miatt kerültünk bele a nemzetközi elitbe.
1986 óta hat vb-t és hat Eb-t rendeztek. Megnéztük, valóban kell-e bizakodnunk a mostani 63 százalékos mérleg miatt (az Eb-selejtezők alatt 6 győzelem, 1 döntetlen és 3 vereség).
A világbajnokságok
1990: Spanyolország, Írország, Észak-Írország és Málta volt ellenfelünk a selejtezősorozatban, a csoportban végül a harmadik helyig jutottunk, Goikoetxeáék mentek Olaszországba. Az észak-íreket kétszer megvertük, a spanyolokkal egy 2-2-es döntetlent értünk el, de Máltát egyszer sem tudtuk legyőzni.
Pintér Attila gólja a spanyolok ellen 1989-ből:
1994: Az első amerikai világbajnokságra kijutás esélyét nagyon hamar elvesztettük, mert első kvalifikációs mérkőzésünkön kikaptunk Budapesten Izlandtól (1-2), és hiába játszottunk Athénban 0-0-t, idehaza a görögöktől is vereséget szenvedtünk.
Az oroszokkal és a luxemburgiakkal alkotott csoportban szégyenszemre negyedikek lettünk.
1998: Ebben a selejtezősorozatban voltunk a legközelebb a világbajnoki részvételhez. A sokat emlegetett finn védőknek köszönhetjük ezt, hiszen Csank János együttese az utolsó körben elért 1-1-es helsinki döntetlennel vívta ki a pótselejtezős részvételt a norvégok mögött, a finnek, a svájciak és az azeriek előtt.
Aztán ott 1-7 és 0-5 a jugók ellen…
Az 1-7 az Üllői úton:
2002: Bármennyire is egzotikus Japán és Dél-Korea, onnan is hiányoztunk. Az olaszokkal még 2-2-t játszottunk az első mérkőzésen, ki ne emlékezne Inzaghi és Horváth Feri duplájára.
Litvániát is 6-1-re vertük idegenben (szegény Fehér Miki is betalált), csakhogy jött egy 1-1 itthon a baltiakkal, dupla vereség a románoktól és Grúziában. A negyedik helyen végeztünk Gellei Imrével.
2006: Bántóan alakult a sorozat, hiszen a horvátok, a svédek és a bolgárok is megelőztek minket, egyedül Izland és Málta végzett mögöttünk, ellenük sikerült négy győzelmünket begyűjtenünk. Se több, se kevesebb…
2010: Erwin Koeman sem tudott csodát tenni, a mieink a dánok, a portugálok és a svédek mögött a negyedik helyen végeztek a csoportban. A dánok elleni 0-0 után jól játszottunk Svédországban, de kikaptunk.
Albániát és Máltát oda-vissza vertük, de aztán jött Ibrahimovic és a 94. perc…
Az Európa-bajnokságok
1988: Akár fel is menthetjük magunkat a kvalifikáció hiánya alól, hiszen a későbbi aranyérmes Hollandia végzett az első helyen a selejtező-csoportunkban.
Azt is el kell azonban mondani, hogy a görögök is megelőztek minket, mi csak a lengyeleket és Ciprust tudtuk magunk mögött.
Vincze Pilu gólja Észak-Írország ellen:
1992: A dánok legendás meneteléséről szólt ez az Eb, az északiak a délszláv háború miatt távolmaradó jugoszlávok helyére ugrottak be, és meg is nyerték az Európa-bajnokságot.
Valljuk be, pokoli erős csoportba kerültünk a selejtezők során, és a realitásokat nézve nem volt esélyünk a továbblépésre. Az élen a Szovjetunió végzett Olaszország és Norvégia előtt. Azért Ciprust kétszer megvertük…
1996: Angliában, a sportág őshazájában találkoztak a legjobbak, naná, hogy mi nem voltunk ott. Pedig Mészöly Kálmán együttese kétszer is győzelmet engedett ki a kezéből a svájciak és a török elleni hazai meccsen.
Még a svédek is előttünk végeztek (már akkor mumusaink voltak), Izlandot előztük.
Illés Béla góljával még 2-0 a svájciak ellen:
2000: A franciák világbajnokként érkeztek Belgiumba és Hollandiába, aztán Európa-bajnoki címmel távoztak. Azt nem tudjuk, a magyar válogatott akkori tagjai közül elmentek-e a Benelux-államokba valamelyik mérkőzésre, de hogy kollektíve ismét nem sikerült, az biztos.
Románia, Portugália és Szlovákia mögött a szokásos negyedik hely, Azerbajdzsán és Liechtenstein mögöttünk, de utóbbiakkal azért egy 0-0 becsúszott szegény Bicskei Bertalannal.
2004: Lett nagy búslakodás, merthogy Lettország végzett pótselejtezős pozícióban – természetesen Svédország mögött. A lengyeleket sem tudtuk megcsípni, maradt San Marino „lealázása”.
2008: Az elmúlt 25 év talán legmegalázóbb eredménye ebben a sorozatban érte a mieinket, hiszen 2-1-re sikerült kikapni Málta együttesétől. Mellesleg abból a csapatból Király, Juhász, Vanczák, Gera, Szabics és Czvitkovics is ott van a magyar válogatott jelenlegi keretében.
Bozsik Péter válogatottja a 6. helyen végzett a hétfős csoportban, Görögország, Törökország, Norvégia, Bosznia, Moldova is megelőzte, egyedül Málta maradt mögöttünk.
2012: A magyar csapat hosszú idő után szinte az utolsó fordulóig versenyben volt a továbbjutó, pótselejtezőt érő pozícióért. A kötelező győzelmeket begyűjtöttük, és a svédek hazai legyőzése is emeli a rangját a megszerzett 19 pontnak.
A magyar-svéd mérkőzés örök emlék marad:
A bravúr elmaradt, de 19 pontnál többet csak négy csoportban ért el a második helyezett. A mieink az elmúlt 25 év legjobb eredményét érték el, már ami a százalékos arányt illeti – nem a játékra és a sportág körülményeire gondoltunk. Legyen ez egy kiinduló alap a jövőre nézvést.
Mellesleg a magyar csapat az 1988-as Eb-re kvalifikáló sorozat óta egyetlen menetelés során sem szerzett 22 gólt. A legtöbb a 2004-es Eb-selejtezősorozatban esett a mieink részéről, szám szerint 15.