Sport

Sikeres magyar labdarúgók külföldön (X)

A 7 legismertebb magyar sztárfocista, aki külföldön csinálta meg a szerencséjét. Te hányat ismersz közülük?

Magyarországon a kézilabda és a futball is a legnépszerűbb sportágak közé tartoznak – nem csoda hát, hogy a magyar játékosok külföldön is sikert sikerre halmoznak. Világszínvonalú klubbokban is találkozhatunk magyarokkal – a női és a férfi csapatokban egyaránt. Talán már te is elgondolkoztál azon, hogy vajon hogyan teljesítenek a hazájuktól távol a magyar sportolók. A Legalni Bukmacherzy oldal szakértői szerint azonban ez még csak a kezdet, és a legjobb európai csapatokban játszó légiós magyarok száma évről évre növekedni fog.

Sok magyar futball-rajongónak van róla tudomása, hogy a honfitársaink más országokban egyengetik a karrierjüket. Többek között Németország, Lengyelország, Ausztria, Görögország és Ciprus is szerepel a magyar sportolók “kollektív önéletrajzában”, és bizony az európai ligákat elnézve sem kell szégyenkeznünk – a magyar játékosok már ott is megvetették a lábukat.

Lássuk tehát, hogy kik közülük a legsikeresebbek, és hogy mi a titka a játékuknak – hogyan kerültek ki külföldre, és hogyan birkóznak meg a véget nem érő kihívásokkal.

 

Szoboszlai Dominik

A listát nem is kezdhetnénk más játékossal. A közelmúltbeli fantasztikus teljesítménye után a Red Bull Salzburg labdarúgójaként, Szoboszlai átigazolt az RB Leipzig-be 2021 elején. A 20 éves bal szélső a szezon egyik nagy meglepetése Európában. Az osztrák liga 12 meccsén szerepelt, 4 góllal és 7 gólpasszal. Olyan európai élvonalbeli csapatok versengtek érte, mint az Arsenal, vagy az AC Milan. Végül a magyar tehetség az RB Leipzig-et választotta. Szoboszlai átigazolása 25 millió euróba került.

Gulácsi Péter

A német Bundesliga nem marad magyar futballisták nélkül – elég csak Szoboszlai mellett Gulácsi Péterre gondolni. Az RB Leipzig kapusa már sok éve oszlopos tagja a csapatnak. Akár csak Szoboszlai, ő is a Salzburg csapatából igazolt át Németországba. Részt vett a Bajnokok Ligáján is, és a Bundesliga legjobb kapusai között tartják számon.

Willi Orban

Az RB Leipzig trió harmadik tagja Willi Orban. A német gyökerekkel is rendelkező játékos az FC Kaiserslautern-ből igazolt át. Akár csak Gulácsi, ő is 2015-ben csatlakozott a csapathoz. Eddig a pillanatig csaknem 200 mérkőzésen lépett pályára a Die Bullen (A Bikák) becenevű klub tagjaként. Az RB Leipzig védelmének biztos pontja.

Sallai Roland

A német élvonal csapatai közül nem csak az RB Leipzig büszkélkedhet magyar nemzetiségű focistával. A Freiburg szélsője már 2018 óta a német csapat tagja. Ezt megelőzően a ciprusi APOEL  színeiben lépett pályára – a Nicosiában nyújtott teljesítményével érdemelte ki a helyét a magyar válogatottban, ahol 2016 óta tölti be a szélső posztját.

Nemanja Nikolić

A lengyel Ekstraklasa egyik legjobb csatára az elmúlt 12 év során a szerb-magyar kettős állampolgár. Bár csak 1.5 évet játszott Lengyelországban, sikerült megszereznie a lengyel futball- rajongók odaadó szeretetét – elsősorban a Legia Warszawa szimpatizánsai között. Nikolić a lengyel fővárosi csapat tagjaként 40 gólt szerzett, csupán 56 mérkőzés során, az Ekstraklasa tornáján. Összesítve 86-szor lépett pályára a Legia színeiben, és 55 gólt szerzett. Bár Nikolić elsősorban csatár, mégis ezen felül még 10 gólpasszal is segítette a csapattársait. A 2015/2016-os szezonban megnyerte a lengyel bajnokságot, a habot a tortán pedig az jelentette, hogy az Ekstraklasa gólkirályává vált.

Ha ez még nem lett volna elég, a nemzeti kupán is learatta a babérokat, még ugyan abban az évben.

A rajongók szeretetének egyik bizonyítéka, mikor a Legia Warszawa-val játszott utolsó meccsén tomboló tapsvihar közepette hagyhatta el a pályát. A karrierjének a következő állomása a Chicago Fire.

Nagy Dominik

A lengyel élvonalbeli játékosok között akad hely a 25 éves szélsőnek is. Nagy Dominik a Legia Warszawa fontos tagja volt, ami az ő közreműködésével háromszor is megnyerte a nemzeti ligát, az Ekstraklasa-t. 84 mérkőzésen lépett pályára a varsói csapat színeiben, és ez idő alatt tizenháromszor vette be az ellenfél kapuját, valamint tíz gólpasszal segítette a társait. Csak az Ekstraklasa-ban 60 meccsen szerepelt, és 11 gólt szerzett, ami kiemelkedő teljesítmény – főleg egy szélső esetében. Nagy híres volt arról, hogy a pályán kívül is “élvezi az életet”, és bizony nem érkezik meg minden reggeli edzésére időben. A Legia-ban 2017-ben tűnt fel, és egészen tavaly októberig ott játszott, majd a szerződését közös megegyezéssel felmondták. 2021 januárjában már ismét hazai színekben lép pályára, hiszen a Budapest Honvéd csapatához igazolt át.

Nagy Ádám

Következzék ismét egy 25 éves, Nagy tehetség. Ezúttal azonban az angol bajnokság szemszögéből vizsgáljuk az eseményeket. Egészen 2019-ig Nagy Ádám Bolognában, Olaszországban játszott, majd a Bristol City-be igazolt át. A magyar válogatott védekező középpályása az angol csapatban szintén kulcsszerepet tölt be. Úgy tűnik, hogy – hacsak nem történik valamilyen váratlan fordulat –  a 2020/2021-es Európa Bajnokságon is biztos szerepet tölt majd be.

 

A listán szereplő nevek sorrendje teljesen véletlenszerű. Ahogy láthatjuk, csak néhány név szerepel rajta, habár rengeteg magyar játszott/játszik most is külföldön, a legjobb élvonalbeli európai ligákban. Éppen ezért nem volt könnyű a választás a cikk összeállításakor. Hogy vajon melyikük a legjobb? És egyáltalán szerepel-e a legjobb a felsoroltak között?

Ezt nem tudjuk, de szerencsére nem is kell most eldöntenünk, hiszen számtalan sikeres magyar focista próbál majd külföldön szerencsét a jövőben is – és nem csak Németországban vagy Lengyelországban, de egzotikus és messzi tájakon is.

Reméljük, hogy a jövőben a magyar futballisták teljesen meghódítják majd az európai ligákat, és megmutatják a világnak a kiemelkedő tehetségüket és kitartásukat.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik