Ahhoz, hogy megértsük, miért tragédia az, ami Colin Kaepernickkel történik az elmúlt években, tisztáznunk kell pár dolgot. Kezdjük rögtön az elején:
Több mint két évvel ezelőtt, 2016. augusztus 26-án a San Francisco 49ers előszezon meccset játszott a Green Bay Packersszel, ahol a hazaiak irányítója, Colin Kaepernick féltérdre ereszkedve hallgatta végig az Egyesült Államok himnuszát.
#49ers QB Colin Kaepernick & teammate Eric Reid kneel during the National Anthem.pic.twitter.com/zzHXV5Xmxm
— Rob Lopez (@r0bato) 2016. szeptember 2.
Az irányító szándékosan ezt a módját választotta a tiltakozásnak, a lehető legerősebb eszközhöz nyúlt, mert valami fontosat akart mondani.
Az utcákon holttestek hevernek, az elkövetők pedig megússzák, fizetett szabadságra küldik őket.
Kaepernick ezt mondta a botrány után, utalva a feketéket érintő társadalmi problémákra, amelyek egyébként nem a szegénységről, a szegregációról vagy az egyenlőtlenségekről szólnak, hanem konkrétan arról, hogy fiatal, fegyvertelen afroamerikaiakat lőnek agyon rendőrök a nyílt utcán.
Mindent kockára tett
Kaepernick történetét innen, Kelet-Európából nem könnyű megérteni. A konfliktus lényegét két egymásnak feszülő brutális erő adja. Az egyik oldalon a minden amerikai sportot átszövő patriotizmus, a nemzeti jelképek és a himnusz érinthetetlensége áll, a másikon pedig az a fojtogató társadalmi probléma, ami tízmilliók életét keseríti meg. Kaepernick úgy érezte, hogy híres sportolóként ki kell állnia és a leglátványosabb módon fel kell hívnia a figyelmet arra, mi zajlik az országban.
És amikor azt mondjuk, hogy mindent, akkor az tényleg azt jelenti, hogy mindent. Az NFL kapcsán fontos tudni, hogy azok a játékosok, akik eljutnak erre a szintre, már gyerekkoruk óta szisztematikusan a legmagasabb ligára készülnek. Minden hétvégén, éveken, évtizedeken keresztül azért kelnek hajnalban, hogy egyszer majd döntőt játszhassanak, vagy egyáltalán profik lehessenek.
És Kaepernick végül el is veszített mindent
Az irányító a térdelés után félig hivatalosan tiltólistás lett, egyik csapat sem vállalta be, hogy leigazolja. Az igazsághoz azért hozzátartozik, hogy Kaepernick formán kívül játszott a botrányt megelőző időszakban, de az NFL szintjét még a legrosszabb napjain is bőven megütötte, így ez nem lehetett elsődleges indok a látványos mellőzősére.
A sztorinak új lendületet adott a Nike elképesztően bátor döntése, hogy leigazolta Kaepernicket az idén 30 éves Just do it kampányához reklámarcnak. A sportszergyártó nem kis rizikót vállal a jelenleg inkább aktivista státuszú irányítóval, mivel ezzel a lépéssel olyan közel kerülnek aktuálpolitikai kérdésekhez, mint talán még soha.
Időközben megjelent az együttműködés videós változata is, ami sokkal mélyebb és megrázóbb lett, mint a Nike bármelyik videója a közelmúltból.
Akárhogy is, a Nike valószínűleg felmérte a közép -és hosszútávú előnyöket és károkat, amit az ügy okozhat a cégnek, és végül az együttműködés mellett döntöttek. A rövidtávú hatások már érezhetők: a CNN Money arról ír, hogy a sportszergyártó befektetői nem túl boldogok, hogy egy Kaepernickhez hasonló, megosztó személy lett az új reklámarc, sőt vannak, akik már zuhanó részvényekről beszélnek. A közvélemény tehát továbbra is meglehetősen megosztott Kaepernicket illetően, sokan kiállnak mellette, például minden idők egyik legjobb kosarasa, Lebron James is:
De akadnak olyanok is, akik a hír hallatán egyszerűen elégették a Nike cipőjüket, mondván: ők az országukat támogatják.
First the @NFL forces me to choose between my favorite sport and my country. I chose country. Then @Nike forces me to choose between my favorite shoes and my country. Since when did the American Flag and the National Anthem become offensive? pic.twitter.com/4CVQdTHUH4
— Sean Clancy (@sclancy79) September 3, 2018
Szégyen
Mindent összevetve Kaepernick ügye mégiscsak akkor a legszomorúbb, ha lecsupaszítjuk róla az összes sallangot és csak a lényegre koncentrálunk. Mert végső soron arról van szó, hogy a papíron felvilágosult 21. században egy profi, magas szinten teljesítő sportoló azért nem csinálhatja azt, amihez a legjobban ért, mert kinyilvánította a véleményét.