A Budapesten, az Örs Vezér terétől mintegy 20 percnyire, csendes, kertvárosi környéken található Baseline Sport Arénában Fábián Melindától, a 30 éves magyar ketrecharcostól és edzőjétől, Peszlen Ferenctől hangos az épület. A komplexum profin összerakott: gépek tucatjaival, minden igényt kielégítő felszerelésekkel és egy hivatalos MMA-ketreccel van felszerelve.
A magyar valóságban, a futballstadionok országában, a néhol elhanyagolt és omladozó vidéki és fővárosi sportkomplexumok Magyarországán kész csoda, hogy az állam által helyzetbe hozott, tao-milliárdokkal kitömött látványsportokon kívül bármi és bárki életben tud maradni.
A sokoldalú harcos, Fábián Melinda
Edzésre érkezünk a mátyásföldi arénába. A bemelegítés után jó iramú, pörgős sparringokkal, azaz kesztyűzéssel, egymás elleni mini-meccsekkel gyakorolnak Fábiánék. Főhősünk mellé három edzőpartner is csatlakozik, így több technikával, szélesebb repertoárral találja magát szembe. A taktikán, a helyes kivitelezésen van a hangsúly, a ketrec mellől Peszlenék folyamatosan hajtják a tanítványokat. Ezt így, azt meg úgy csináld, tanácsolják az olykor-olykor a földön patthelyzetig jutó sportolóknak.
Fábiánt csak a foglalkozás végén, félig még a le nem küzdött légszomj állapotában sikerült elkapnunk. Egy óriási, messziről is jól látható monoklival közeledik, mint megtudjuk, egy edzésen sikerült ekkorát kapnia. De nem most kezdte, mondja, van már a lábában néhány menetnyi tréning.
Magát a harcművészetet 12 éves koromban kezdtem sótókan karatéval, de idővel kipróbáltam még néhány változatát a karaténak, illetve már 18 éves korom után – amikor éppen kempóztam – kipróbáltam a birkózást és a thai boxot is. Magát az MMA-t két és fél éve kezdtem el
– kezdi a történelmi visszatekintőt Magyarország egyik legjobb ketrecharcosa, Fábián Melinda. Azt mondja, soha nem tudatosította magában, hogy küzdősportolóként szeretne érvényesülni, egyszerűen így alakult, így tudott kiteljesedni.
Időben észlelte, mondja, hogy a professzionális sport lesz az ő útja, így hamar elhatárolta magát a zavaró tényezőktől, és mindent e célnak rendelt alá. „Ez egy külön életstílus” – bólogat.
A családom mindig támogatott, ez nem volt kérdés. Édesapám maga is sportember, tudja, mit jelent küzdeni a nagyobb célért. Az évek alatt akadt néhány sporttársam, aki lemorzsolódott, ki ezért, ki azért, de akik megmaradtak nekem, mind-mind mellettem állnak jóban és rosszban egyaránt.
Nem szeretnéd kizsebelni Fábián Melindát!
Fábián Melinda úgy véli, azok az emberek, akik végül hátat fordítottak neki, valószínűleg azért tettek így, mert nem tudják elfogadni az ő életvitelét – nem egy, nem kettő dolgot kellett feláldozni a sport és a siker érdekében. Mosolyogva azért hozzáteszi, senki ne gondolja, hogy nem engedte volna ki néhányszor a gőzt fiatalon, sőt táncolni kifejezetten szeret.
Fábián neve a csütörtökönként a Sport 1-en vetített The Ultimate Figher című ketrecharcos-valóságshowból lehet ismerős. A magyar MMA-s az autójának eladásából finanszírozta az útját Las Vegasba, ahol egy válogatón végül igent mondtak neki. Hiába dolgozott – a többi harcoshoz hasonlóan – teljesen idegen edzővel, a műsorról azt mondja, óriási kaland volt innen, egy ilyen pici országból kijutni a sportág legjobbjai közé. Saját szemével láthatta, hogyan működik a világ arrafelé, mi kell ahhoz, hogy jobb és jobb legyen minden nap.
Rengeteget tanultam. Megtapasztalhattam az MMA intézményesített részét, hogyan van felépítve a struktúrája, ami itthon például teljesen hiányzik. Ha a hazai szövetség kéri, el tudom mondani, hogyan működnek Amerikában a dolgok. Ami még fontos volt számomra, hogy fel tudtam mérni, hol is tartok pontosan – a műsor készítői szerint – a világ 16 legjobb, 57 kilós versenyzőjéhez képest. Tisztában vagyunk azzal, hogy hol tartunk, miben kell fejlődni.
A magyar versenyző végül az első meccsén kikapott, így kiesett a végső győzelemért, a UFC-világbajnoki címéért folytatott harcból.
Rachael Ostovich gets the win via rear-naked choke and moves on to the second round! Did you see that one coming? #TUF26 😉 pic.twitter.com/4rfoSbtHBb
— FOX Sports: UFC (@UFCONFOX) 2017. október 19.
De valami kis csavar lehet a háttérben, mert nagyon titokzatosan, nagyon mosolyogva mesél arról, hogy a céljai nem változtak, és igenis világbajnok akar lenni.
Hogyan fogalmazzak úgy, hogy ne lőjem le a poént? Amiért kimentünk, azt meg tudtuk szerezni, akármi is legyen az, most nem mondhatom el. Cél a világbajnoki cím, szervezettől függetlenül. Plusz a másodlagos álmom, hogy a honi MMA-t egyengessük az útján; kialakítsuk a megfelelő struktúrát, és a fiatal bunyós lássa, milyen lépcsőfokokat kell megtenni a siker érdekében.