Ilyen szurkolótábor előtt élmény lehet játszani
Fotó: Europress Fotóügynökség
A Nemzetközi Jégkorong Szövetség (IIHF) idén is rangsorolta az európai csapatokat az átlag nézőszámok alapján. A szervezet az alapszakaszt vette alapul, a klubok egyenkénti rangsorában és a bajnokságokat tekintve is Svájc végzett az élen – de ezen igazából nem kell meglepődni, az ország tavaly is az élen zárt, miközben a Bern már 13. esztendeje vezeti az erre vonatkozó listát.
A fővárosi egyesület ebben a szezonban pocsékul szerepelt – az A League története során az első olyan címvédő, amely nem jutott be a rájátszásba –, ám mindez nem a szurkolókon múlt, átlagban ugyanis 16 ezer 347-en buzdították a csapatot, ami a jégcsarnok méreteit tekintve több mint 95 százalékos kihasználtságot jelent!
Ezt meg sem tudta közelíteni a második Eisbären Berlin, igaz a német együttes sem panaszkodhat a maga 12 ezer 738-as táborával. A dobogóra még az orosz SZKA Szentpétervár fért fel, amely meccsről meccsre 12 ezer 133 szurkolót mozgatott meg a KHL-ben.
Videó – Így hangolódtak a tavalyi döntőre a berni szurkolók:
Egy szomszédos ország, Szlovákia is képviselteti magát a legjobb tízben, a szintén a KHL-ben vitézkedő Slovan Bratislava találkozóit átlagban valamivel több mint 10 ezren látogatják. A pozsonyi együttes kapcsán ugyanakkor ki kell emelni, hogy a csarnokának kihasználtsága csak 4 tizeddel marad el a száz százaléktól, vagyis ez a szám minden bizonnyal nagyobb is lehetne, más kérdés, hogy már nem nagyon férnek be emberek az Ondrej Nepela Arénába – ezzel azok a magyar hokiszurkolók is szembesülhetnek, akik megnéznék maguknak testközelből is a KHL-t, ám tiketthez maximum csak nagy nehézségek, vagy gyors pozsonyi ismerősök útján jutnak.
Hol van az EBEL és a MOL Liga?
Ahogy említettük, a svájci élvonal végzett az élen a bajnokságok versenyében (6 ezer 872 néző átlagban), itt még Németország (6343) és Svédország (5978) mondhatja magát dobogósnak. Az EBEL – melyben indul a Sapa Fehérvár AV19 – is igen előkelő helyen tanyázik, az osztrák bázisú pontvadászat ugyanis a hetedik a rangsorban a maga 2 ezer 935-ös átlag nézőszámával.
Ha már szóba került Magyarország elsőszámú klubcsapata, kicsit utánajártunk a székesfehérvári alapszakasz-mérkőzések látogatottságának az eurohockey.com portál segítségével. Végigböngésztük mind a 22 hazai meccs nézőszámát: összesen 70 ezer 823-an látogattak ki az ifj. Ocskay Gábor Jégcsarnokba (na, meg a Városligetbe a két Winter Classic-mérkőzésre), ami azt jelenti, hogy átlagosan 3219 nézőt jelent. Ezzel a „Volán” nem sokkal marad el a top 100-tól. A küzdelmek szeptemberben rajtoltak el az EBEL-ben, ehhez képest csak november vége felé – amikor épp nem ment annyira a csapatnak – ment először háromezer alá a nézőszám.
És, ha mindezt összevetjük az EBEL mutatójával, akkor láthatjuk, hogy átlagon felül teljesít ebben a mutatóban a Sapa Fehérvár AV19. Az osztrák együttesek közül egyébként a Vienna Capitals áll a legelőkelőbb helyen, a bécsiek a 62.-ek (4846).
A fehérvári drukkerek a Dunaújváros elleni Szuperkupa-döntőben
Fotó: MTI
Sajnos nem ilyen veretes a magyar-román-szlovák közös bajnokság mutatója: a MOL Liga meccseit átlagban 866-an látogatják, ennél a listában szereplő pontvadászatok közül egyedül a holland (756) szerepel hátrébb.
Ami az egész világot illeti, ott továbbra is az észak-amerikai profi liga (NHL) szerepel az élen és ez még minden bizonnyal sokáig így is lesz, tekintve, hogy a földkerekség legerősebb bajnokságáról van szó. A tengerentúlon átlagban 17 ezer 953-an járnak meccsekre, a legjobb mutatója a Chicago Blackhawksnak van (22769), a legrosszabb pedig a Phoenix Coyotesnak (13445). Utóbbi nem annyira meglepő, az együttes ugyanis az arizonai sivatag kellős közepén próbálja megszerettetni a jégkorongot az emberekkel – több-kevesebb sikerrel.
Csak összehasonlításképp: a Phoenix az európai rangsorban a második lenne, míg az itt listavezető Bern az amerikaiban a 21., de csak egy hajszállal megelőzve az Anaheim Ducksot.