Az A csoportba jutott magyar férfi és női válogatott tagjai.
Felső sor: Kiss Zsolt, Gazdagh Pál, Sune Frederiksen (edző). Középső sor: Nagy György, Belleli Lajos, Hall Krisztián, Ézsöl Gábor. Alsó sor: Ádám Boglárka, Szekeres Ildikó, Patonai Ágnes, Béres Alexandra, Páthy-Dencső Blanka
Kevés olyan sportág van a világon, amelyikben a magyar nemzeti csapat Európa tíz legjobbja között található. Nos, a curlingben jelenleg ez a helyzet, merthogy a moszkvai B csoportos Európa-bajnokságon a női válogatott arany-, a férfi pedig ezüstérmével kvalifikálta magát az A csoportos kontinenstornára.
„Évek óta bizonyították a válogatottjaink, hogy nagyot fejlődött a sportág az utóbbi években, emiatt már respektálják a csapatainkat, és számolnak velünk. Óriási eredmény a feljutás, de az igazsághoz hozzátartozik, hogy már négy éve ott toporogtunk a bravúr küszöbén. Emiatt vált egyre elfogadottabb a nemzetközi vélemény: a magyaroknak az A csoportban a helye. A siker és az elismerés óriási megtiszteltetés, lehetőség, de egyben felelősség is” – mondta kérdésünkre Rókusfalvy András, a Magyar Curling Szövetség elnöke.
2005. Ebben az évben vett új irányt a magyar curling fejlődése, ugyanis Nagy György vállalkozó kezdeményezésére és finanszírozása mellett ekkor nyílt meg hazánk első, és eleddig egyetlen versenypályája, Kamaraerdőn. Nem volt skót (mint a sportág feltalálói), ezt jelzi, hogy kiváló a pálya és a kövek minősége, a környező országokból is járnak ide edzeni. Nagy György bízott abban, hogy a befektetés megtérül.
Így volt ezzel egy bizonyos Günther Hummelt nevű osztrák úr is, aki mindenáron el akarta érni, hogy a curling visszakerüljön az olimpia programjába (merthogy 1924-ben bemutató sportágként jelen volt ott). Ehhez azonban szükség volt 30 olyan országra, amelyben működik helyi szövetség. 1989-ben így alakult meg a magyar, amely éppen a 30. szervezetként elévülhetetlen érdemeket szerzett a curling olimpiai szerepvállalásában. A 90-es években nem volt jelentős curlingélet Magyarországon, bár egy székesfehérvári klub ellátogatott nemzetközi versenyekre.
Az első nagyobb hazai lépések egy síelés után kezdődtek. Egy baráti társaság (benne Nagy Györggyel, feleségével, Szekeres Ildikóval és Béres Alexandrával) egy sítúra alkalmával ismerkedett meg a curling szabadtéri változatával 2002 októberében, és annyira megtetszett nekik a játék, hogy utánajártak a lehetőségeknek. Nem sokkal később Kanadába utaztak egy edzőkurzusra, és megismerkedtek Darell Ellel, aki aztán hét éven át volt a magyar curling első fecskéinek felkészítője.
„Eleinte a női és a férfi csapat tagjai házastársak voltak, így indultunk el, így jártunk versenyekre. A pálya megnyitása után aztán egyre többen érkeztek a sportágba, és nagyobb volt a merítési lehetőségünk is. Ezt a sportágat könnyű megszeretni, mert hamar elsajátíthatóak a szabályok” – mondja Szekeres Ildikó, aki férjével 2009-ben világbajnoki ezüstérmes lett vegyes párosban, és aki Béres Alexandrával a kezdetektől fogva a női válogatott csapatkapitánya.
A 4-4 tagú női és férfi csapatverseny mellett rendeznek vegyes páros és 2-2 férfi és női indulóval zajló világversenyeket (utóbbi kevéssé jellemző a mieinkre) is.
„Akkor lettünk vb-ezüstérmesek, amikor a jégkorong-válogatott feljutott az A csoportba, így érthetően nem kapott nagy teret a mi sikerünk. Kicsit sajnálom. Az, hogy most csapatban is el tudtunk érni egy ekkora sikert, egy nagyon hosszú és kemény munka eredménye. Többször voltunk bronzérmesek, közel voltunk a bravúrhoz, de nem jött össze. Most viszont annyira egységes volt a csapatszellem, mint még talán sohasem. Ez nagyban köszönhető Páthy-Dencső Blankának, aki végigcsinálta velünk a felkészülést, és az Eb-t amolyan segédedzőként dolgozta végig. Minden meccsünk előtt egy 15 perces taktikai megbeszélésen vettünk részt, ahová ő egy kis csizmával készült, amelyben rengeteg értékes gondolatot foglalt össze kis cetliken. Mindig húztunk, és miután felolvastuk a tényleg találó gondolatokat, feloldódtunk, feltöltődtünk, és így vágtunk neki a meccseknek. Nagyon jó ötlet volt tőle” – utalt a siker egy kicsi, ám fontos titkára Szekeres Ildikó, aki ugyanúgy fitnesszel foglalkozott a curling előtt, mint Béres Alexandra. Nem is kis eredményeket ért el: a miami világverseny bajnoka, kétszeres Európa-bajnok, világbajnoki 5. lett fintessben.
Rókusfalvy András: “Már számoltak a mieinkkel…”
Béres Alexandra is a csapatszellemet emelte ki értékelésében, és csapattársához hasonló szerénységgel utalt arra, hogy már nem könnyed bohóckodás a sportág. Egyesek a jég sakkjának nevezik, hiszen a taktikai elemek erős gondolkodásra késztetnek.
„Nagyon nehéz, igazi precíziós játék a curling. Nagy figyelmet, kommunikációs képességet igényel a csapaton belül, hiszen egy meccs 2 és fél, 3 óráig tart. A pulzus fel-le halad a mérkőzés alatt, de a dobásnál például nyugodtan kell lenni. Mindig azt szoktam mondani, bármilyen sportágról is legyen szó, 8-10 évet el kell benne tölteni, hogy érezd a finomságait. (…) Rengeteget edzettünk és készültünk. Ez vezetett oda, hogy az utolsó meccseken már nem is kellett annyira izgulnunk, mindannyian jó formában voltunk” – mondta Béres Alexandra, aki egy bővebb interjúban beszélt arról, mit is jelent számára a sportág (IDE KATTINTVA ÉRHETŐ EL AZ INTERJÚ!)
Fontos tudni, hogy az Európa-bajnokságon a magyar országos bajnokságot megnyerő klub tagjai képviselik az országot, a hölgyeknél 2003 óta nem lehet legyőzni a Westbay SC-t. A férfi mezőnyben is a Westbay lett idén a bajnok, így a mostani ezüstérmet is ők érték el. A szabály azonban az, hogy a jövőre rendezendő EB-n (minden évben találkozik a kontinens elitje) a 2012-es országos bajnok indul, a mostani hősök tehát a részvételi jogot harcolták ki Magyarországnak.
„A vetélytársak és az A csoportos nemzetek képviselői is gratuláltak nekünk a feljutást követően. Az osztrákok, akikkel jóban vagyunk, és akikkel nagyon kemény csatákat vívtunk az elmúlt években, ugyanúgy drukkoltak nekünk, ahogy viccesen fogalmaztak, alig várták, hogy feljussunk az A csoportba. A kitartás meghozta gyümölcsét” – így a magyar női csapat skipje (csapatkapitánya), aki néhány apró érdekességet is elárult a sportágról.
A curling köve 19,7 kilogramm, nem könnyű, de nem is kell felemelni a játék alatt. Ennek ellenére a gyerekek kisebbekkel űzik a sportot, más kérdés, hogy a magyar pályán még nincsenek ilyen eszközök. A seprű végtelenül könnyű, egy ujjal meg lehet tartani, textil bevonat van az alján, amely felmelegíti a jeget, így a kő jobban csúszik. Akár 4 métert is lehet segíteni a csúszásban egy seprűvel. A speciális cipőt is Kanadából rendelik. A teremben érdemes rétegesen öltözködni, mert csak 3-5 fok van.
Itt megtudhatjuk, hogyan is készül a curling köve:
A curling drága sport, nem mindenki engedheti meg magának, ám a mostani dupla siker javíthat ezen a helyzeten.
„Biztos vagyok benne, hogy megnyílnak majd a lehetőségeink, jobban tudjuk promotálni a sportágat, valamivel aktívabbak lehetnek a szponzoraink. Nagyon fontos, hogy jövőre már az Eurosport képernyőjén a magyar válogatottat is lehet látni. A hosszú távú cél most az, hogy elérjük, épüljön még pálya Magyarországon, valamint az, hogy ne hagyják abba a sportot, akik elkezdik, és minél több fiatal álljon a curling mellé” – sorolta a kellemes terheket a szövetség elnöke.
Bizony kellemes, hiszen a hölgyek mellett a férfi válogatott is az élvonalba jutott (2008-ban és 2009-ben majdnem sikerült nekik, akkor bronzérmesek lettek). Ez azért megsüvegelendő teljesítmény, mert a nőkkel ellentétben sokkal több együttes versenyez a magyar bajnokságban, és többször változott a bajnok személye, így a válogatott összetétele is az elmúlt időszakban. Ez pedig feltételezi a viszonylag kevesebb rutint és versenytapasztalatot.
Ézsöl Gábor szerint is kortalan sport a curling
(Fotó: MTI)
„Úgy érzem, abszolút megérdemeltük a feljutást, mert rengeteg munka áll mögötte. A nyáron ugyanúgy készültünk, mint a legkeményebb időszakban, szeptember 1. és december 1. között, amikor 48 napot edzettünk a pályán, de voltunk egy kanadai edzőtáborban is. Mindannyian dolgozunk a curling mellett, de ennek ellenére is mindent megtettünk, hogy tisztességesen felkészüljünk” – fogalmazott Ézsöl Gábor, a válogatott tagja, aki a csoportmeccseken még legyőzött, ám a döntőben jobbnak bizonyuló oroszokról csak annyit mondott: „ők profi sportolók, ebből élnek, az orosz szövetségtől fizetést kapnak, és három hónapos edzőtáborban készülhettek”.
Ő is megerősítette, hogy a curling egy kortalan sportág. A magyar csapat legfiatalabb tagja 27, a kapitány, mellesleg korábban többszörös magyar bajnok sportlövő, bowling-Európa-bajnok és golfozó Nagy György pedig 46 éves.
„Ha valaki versenyszerűen akar mozogni, sportolni, a curlingben könnyen jó lehetőségre, sikerélményekre találhat, még akkor is, ha későn kezdi el. Ha pedig 10-12 évesen ismerkedik meg vele, akkor egészen fényes jövő is állhat előtte. Kell hozzá egyensúlyérzék, stratégiai szemlélet, fizikai felkészültség, de a lényeg valójában a csapatszellem, az együttműködési képesség. Éppen Moszkvában beszéltem egy holland barátommal – merthogy a nemzetközi mezőnyben komoly barátságok is kialakultak már -, ő 50 évesen kezdte a curlinget és egy fitt, boldog ember” – mutatta a példát Ézsöl Gábor.
Ha valaki kedvet kapott a sportághoz, az alábbi, még tavalyi kisfilm után még jobban felbátorodhat: