Hiába beszélnek a szakemberek. Hiába a rémületes statisztikai adatok. Hiába halnak meg, mennek tönkre, válnak munkaképtelenné, magányossá és önostorozóvá az áldozatok. Nincs segítség. Pár napja doktor Zacher Gábor (egyike azon keveseknek, akik próbálják átütni a hallgatás és tabusítás falait) arról beszélt:
Csak a szűk környezetemben tudok legalább húsz, gyógyszerezéssel kapcsolatos tragikus történetet.
Leírok hármat, találomra emeltem ki őket. Az a találós kérdés, mi a közös bennük.
Első történetem alanyát nevezzük Verának (minden név álnév). Negyvenöt éves nő, aki négy éve azzal kereste fel a körzeti orvosát, hogy baj, van, egész nap a mosdóba kell járnia, mert azt érzi mindig mintha rögtön bepisilne. A dokinak két perce volt Verára, ez tuti felfázás, íme az antibiotikum, szedje. Vera szedte, probléma nem múlt, a doktor továbbküldte nőgyógyászatra. Közben a gyógyszertől lett egy hüvelygyulladása, fájdalmai immár számosak,
Látta, hogy az állami egészségügy nem törődik vele, ment magánkezelésekre, egyre durvábbakra. Idegei kezdték felmondani a szolgálatot, először növényi nyugtatókkal szórakoztatta magát, majd rátért a Xanaxra. A fájdalom nem múlt. Később, a pszichiátrián a doktor megállapította, hogy késztetéses inkontinenciája van. Más vizsgálatok szerint semmi baja, minden lelete szuper. Amit érez, az a fejében van. Igen ám, de már nem tud ülni, fel kellett mondania a munkahelyén, napi több marék gyógyszert szed be. Magánpszichiáterre nincs pénze, mindent felemésztett a betegsége, maradnak a gyógyszerek, amiket irtó könnyű beszerezni.
Másik ismerősöm, Tibor egy fogyókúrába vágott bele két éve. Nem volt durva a helyzet, de valóban volt rajta olyan tíz kiló felesleg, ami le is ment szépen a szigorú diéta alatt. Igen ám, de Tibor a fogyókúra rabja lett, grammra mérte a súlyát mindennap meghatározott időpontban, fel kellett mondania a munkahelyén, mert ott nem tudta megoldani a minden fontos tápanyagot tartalmazó, de gyakorlatilag null kalóriát mutató étrendjét. Elkezdett rettegni attól, hogy akár egy grammot is visszaszed, így mindenféle táplálék kiegészítővel trükközött.
Én is csak amiatt értesültem a dologról, hogy megkért, írassak már fel neki ezt meg azt. Meg kellett tagadnom a segítséget, ugyanis – és ez a harmadik eset, a nem álneves – én is éppen embereket hajkurásztam, hogy legyenek már szívesek ezt és ezt felíratni nekem, altatót főleg, mert én meg az altatóktól függök (nem mindig, néha sikerül leállnom iszonyú erőfeszítésekkel).
Súlyos esetekben már három altató sem elég, felriadok három-négy óra múlva, veszem be a következőt, tolok hozzá vény nélküli szereket is, az ajánlott adag olykor ötszörösét is! És reggel mégis úgy ébredek, mint akit fejbe csaptak. És a legszebb, hogy hiába minden szigorítás: egy függő játszi könnyedséggel hozzájut a napi betevőjéhez.
A függőség leginkább terápiával kezelhető, de nálunk ezt vagy megoldod magánba (ha nekem annak idején nem lett volna pénzem kezeltetni magam, ma már talán nem is élek – ahogy pár ismerősöm esete mutatja), vagy megoldod gyógyszerekkel. Az állam a psziché kezelését kiengedte a kezéből. Sőt, mintha örülne, hogy függők tömege felett diszponál.
Most is, mi a reakció a rémületes számokra?! A bagatellizálás. Az elkenés.
És a körülöttük élő emberek. Mert a függés mindig rendszerprobléma. Imádom nyelvünk plasztikusságát, ahogy egy-egy kifejezés behúzza magához a többletjelentések és finom árnyalatok sokaságát. Maga a függés szó is igen sokrétű. Egyfelől ugye takarja a káros szenvedélyeket, leküzdhetetlen sóvárgást (szer-dependenciák) és a viselkedésfüggőségeket, másfelől utalhat alárendelt állapotokra (mondjuk arra, hogy az anyagi jólétünk a férjünk/feleségünk/gyerekünk fizetésétől/kényétől-kedvétől függ, vagy hogy a vasárnapi kerti buli a szomszéd jóindulatától függ), és az egészet szinte láttatja, elénk rajzolja az alapjelentés, a lefelé lógás. Az függ, ami egy ponton lett rögzítve, míg a tárgy/test korpusza szabadon mozoghat.
Felébredtem, kettőt láttam, a tükörképemet a falhoz vágtam
– énekli Bérczesi Robi (Hiperkarma) a Mindenki függ című számában. Nem a függőnek, nem a betegnek kellene a tükörképét falhoz vágnia, hanem a kormányzatnak, aki hagyja, sőt támogatja mindezt! Amelyik azt mondja, ne költsünk prevencióra, ne költsünk kezelésre, mert a tiszta tudatú ember veszélyes. Aki dependens tömeget, addikt masszát akar. Nyájat, ami egyetlen ember és egy beteg elit kényétől-kedvétől függ.