Az ősz beálltával a növénybarátok figyelme általában a kerti zöldek felől a szobai növények felé terelődik, hiszen a hideg-rideg hónapokban is szüksége van a szemnek és a léleknek szép, színes növényekre.
A szobai virágok közül az orchideák különösen népszerűen számítanak, ennek oka lehet különleges szépségük, szokatlan megjelenésük, vagy éppen az, hogy a meleg trópusi tájak hangulatát hozzák kézközelbe, ami télen különösen jóleső érzés. A boltok polcain általában a Phalaenopsis fajokat találjuk meg, ám némileg érdekesebbek és talán szebbek is a Cymbidiumok, vagyis a csónakorchideák. Ezek helyes gondozásáról ad tanácsokat blogján Megyeri Szabolcs kertészmérnök.
- A csónakorchidea nyáron jól érzi magát a kertben vagy a teraszon, az ősz derekán azonban védett helyre kell költöztetni, a szabad ég alatt nem szabad teleltetni.
- Az őszi nyugalmi időszak nagyon fontos a csónakorchideának, a tavaszi, nyári virágzás csak az őszi, téli hideg hatás eredményeképpen történik meg, így a rosszul tartott orchidea virágzat nélkül marad majd.
- A teleltetésre a legalkalmasabb egy hűvösebb és világos, napos szoba, amit télen csak kis mértékben fűtünk, ez lehet egy zárt, ablakos folyosó a lakás mellett, fűtetlen télikert, vagy nem lakott tetőtéri szoba például. Ha ilyesmi nincs, akkor egy ablakos, huzatmentes lépcsőház, vagy üvegezett balkon, veranda is megteszi, az azonban fontos, hogy ablaktalan pincébe, spájzba, tárolóba ne tegyük a csónakorchideát.
- Az őszi, téli hetekben az öntözéseket ritkítsuk, és a tápoldatozást is a minimálisra vegyük vissza. A csónakorchideák különösebb növényvédelmi feladatokat nem igényelnek, kimondottan ellenálló növények.
- A nem megfelelően tartott, legyengült orchideákat olykor tetvek támadhatják, ellenük a bevált lemosó szerekkel védekezhetünk, valamint kártevők megjelenésekor tápoldatos erősítés szükséges.
A tavasz ugyan még nagyon messze van, de érdemes pár szót áldozni a csónakorchidea tél utáni tartására is. A csónakorchideát tavasztól kezdve majd a kertben vagy a teraszon kell tartani, mégpedig világos helyen, ugyanakkor a növényt a déli tűző napsütéstől óvni kell. Fontos a rendszeres öntözés, valamint orchideák számára összeállított tápoldatot kell adagolni, az általános virágtápokat ne használjuk esetükben. A csónakorchideát a nyári hőségben párásítással kell majd hűteni, vagyis lágyított vízzel spricceljük időnként.
Fotók: Wikimedia Commons