Mindössze néhány napja maradt az éterben a Sárrét FM nevű püspökladányi rádiónak, mely június 27-én minden bizonnyal kénytelen lesz befejezni műsorát. A Médiatanács ugyanis korábban a rádió elnémításáról döntött. A kelet-magyarországi helyi közösségi rádió a 16 ezer fős Püspökladányon kívül annak körülbelül 30 kilométeres térségében az FM 91,8 MHz hullámsávon sugározta műsorát.
A Sárrét FM már meg is kezdte a bezárását megelőző visszaszámlálást a Facebook-oldalán. Az egyik hozzászóló itt megkérdezte a rádiótól, hogy miért alakul így, mire a rádió közösségi média felületének kezelője, aki ma még a rádió műsorvezetője is (így ő az állását is elveszti pár nap múlva), nem épp a Médiatanács tagjainak feltétlen tiszteletére utaló szófordulatot használva nyilvánosan hozzátette, hogy nem tudja ugyan pontosan, kik döntöttek így, de
egy batyu f@szt bekaphatnak.
Néhány helybéli azt feltételezi, Vajnáékhoz kerülhet a frekvencia
Az elnémuló rádió egyébként zenét és híreket, információkat sugárzott. A rádiót működtető Sárrét Média Bt. 2017-ben 7,7 millió forint nettó árbevételt és 1,1 millió forint adózás utáni eredményt ért el, szóval közel sem egy aranybányának tűnik.
A cég vezetője és beltagja Dienes Zoltán, míg a másik tulajdonosa kültagként Dede Zsoltné. Őket az általunk megkérdezett püspökladányiak erős fideszes és minisztériumi kapcsolatokkal rendelkezőknek jellemezték. De vannak náluk jóval erősebbek is.
Többszörösen megbűnhődnek a bírságok miatt
A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanácsa idén március 8-án jelentette be, hogy nem hosszabbítja meg a Sárrét FM médiaszolgáltatójának, a Sárrét Média Bt.-nek a lejáró 7 éves médiaszolgáltatási engedélyét további 5 évvel. A magyarázat szerint azért döntött így a grémium, mert a Médiatanács korábban már több jogerős határozatban is megállapította, hogy a médiaszolgáltató ismételt jelleggel megsértette a médiaigazgatási jogszabályokat. Ezek az elmarasztaló határozatok egyébként az NMHH oldaláról visszakereshetők. Állítólag nem teljesítették megfelelően a zeneművekre vonatkozó úgynevezett kvótakötelezettségeket megfelelően, máskor késve küldték be az adatszolgáltatásra szolgáló űrlapjukat a hatósághoz. Tavaly ez utóbbi megállapítás miatt például 12 ezer forint összegű bírságot kellett befizetnie a rádiót működtető betéti társaságnak. Máskor a nem megfelelő reklámozás kapcsán talált problémát a Médiatanács, de a grémium ezért még bírságot sem szabott ki, csak figyelmeztetett.
Hiába voltak azonban csekély összegűek a bírságok, a Médiatanács arra hivatkozott, hogy a Médiatörvény alapján nem lehet megújítani a médiaszolgáltatók lejáró jogosultságát, ha a Médiatanács jogerős határozatában megállapította, hogy a médiaszolgáltató a hatósági szerződést vagy a médiatörvényben foglalt rendelkezéseket ismételten vagy súlyosan megszegte.