Kultúra

Élő polip kóstolgatás nélkül is izgalmas gasztronómiai kaland, de Szöulban nem éri meg vegának lenni

A szerző felvétele
A szerző felvétele
Aki Szöulba látogat, ne felejtsen el enni. Nem muszáj élő polipot (de lehet!), a dél-koreai gasztronómia ennél szolidabb izgalmakat is kínál. Mindenekelőtt emlékeztet rá, hogy az étel érték, az evés pedig lehet egészen különleges, már-már spirituális élmény is. Egy hétnyi Szöul ételekben elbeszélve.

„Hogyne” – válaszolja nemes egyszerűséggel az egyik szöuli kísérőnk, amikor arról kérdezem, evett-e már élő polipot. A koreai gasztronómia egyik legismertebb és – a külföldiek számára minden bizonnyal – legmeghökkentőbb fogása a sannakji; a frissen feldarabolt, ideális esetben még mozgó polip. (A nakjit sokszor fordítják bébipolipnak, de valójában azért nem újszülött polipcsemetékről van szó, hanem egy kistermetű fajról.) Úgy készítik, hogy az állatot közvetlenül a tálalás előtt ölik meg és vágják fel, így a csápok idegrendszere még percekig aktív marad, a tányéron is mozog.

A cikk tartalmából

Cikkünkből kiderül még, hogy

  • ha csak egy dolgot ajánlhatunk Szöulból, mi lenne az (spoiler: köze van az ételekhez),
  • mi a legfeltűnőbb különbség az európai és a dél-koreai étkezés között (az asztalon és a gondolkodásmódban),
  • elképzelhető-e egy étkezés kimcsi nélkül,
  • miért nem éri itt meg a vegaság.
A teljes cikket előfizetőink olvashatják el.
Már csatlakoztál hozzánk?
a folytatáshoz!

Ajánlott videó

Olvasói sztorik