Kultúra

A legfontosabb osztrák színházi díjat kapta meg új darabjáért Mundruczó Kornél

Daniele Venturelli/WireImage
Daniele Venturelli/WireImage
A Parallax magyarországi támogatás nélkül született.

Az osztrák színházi világ legfontosabb elismerése, a Nestroy-díj az év legjobb rendezésének járó szobrát kapta meg Mundruczó Kornélírja a Népszava.

A díjat a Proton Színház Parallax című darabja miatt szavazták meg neki az ország színikritikusai: a mű nemzetközi koprodukcióban, magyarországi támogatás nélkül született – írja a Népszava, amely a három és fél éves munkában segítséget nyújtó tizenegy teátrum, illetve fesztivál listáját is felsorolja: ezek a párizsi Odéon-Théâtre de l’Europe, a Bécsi Ünnepi Hetek, a Comédie de Genève, a Piccolo Teatro di Milano – Teatro d’Europa, a berlini HAU Hebbel am Ufer, az Athens Epidaurus Festival, a Festival d’Automne à Paris, a Maillon Théâtre de Strasbourg – Scène européenne, az International Summer Festival Kampnagel – Hamburg, a CNDO Orléans, valamint a La Bâtie – Festival de Genève.

A Parallax középpontjában egy budapesti család három generációja áll, melyek tagjai egy kis lakásban élnek.

A nagyanya nem hajlandó elfogadni a holokauszttúlélőként kapott kitüntetést, a lánynak bizonyítania kell zsidó származását, hogy iskolai férőhelyet biztosítson fiának új berlini otthonukban, a felnőtt fiú pedig homoszexuális férfiként keresi saját identitását. Mindannyiuknak ugyanaz a kérdése: megszabadulhatunk-e örökölt sorsunktól? Az identitás mikor kiváltság és mikor teher? Minden nézőpont kérdése. A magyar rendező, Mundruczó Kornél és független társulata, a Proton Színház Parallax című előadása nagyszabású családtörténet, amely megrendítően ábrázolja a kelet-európai zsidóság és a Magyarországon erősen kirekesztett LMBT+ közösség közötti párhuzamot

– idézi a lap a Carmen Hornbostel dramaturg (Wiener Festwochen) méltatását.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik