Az ember néha hajlamos azt hinni, hogy a nap mint nap bejárt utcákon már semmilyen meglepetés nem érheti, ilyenkor pedig rendre érkeznek az olyan apró felfedezések, mint az újlipótvárosi Hollán Ernő és Gergely Győző utcák sarkán lévő, első látásra teljesen átlagosnak tűnő szellőzőé, ami a városi titkok után szimatoló embert egyetlen szempillantás alatt repíti vissza a második világháború nehéz éveibe.
A kerete két-két oldalán Mannesmann, illetve Luftschutz feliratot viselő rácsozat a sarki ház fala, illetve a sorban parkoló autók közt már nyolc évtizede áll ellen a járda- és épületfelújításnak, igaz, a megmaradása valószínűleg csak a vakszerencse műve.
A tárgyról rövid kutatás után elég sok minden kideríthető, az pedig az első pillanatban biztossá válik, hogy
A gyártó ennél jóval nagyobb méretű kijáratokat is készített, így akár a nagyobb méretű értéktárgyak mozgatása is lehetséges volt, az építtető itt, Újlipótvárosban ezt azonban nyilvánvalóan nem tartotta célszerűnek.
A szellőző ettől függetlenül persze nem egy egyszerű fémrács volt, amin át bármilyen szennyeződés vagy épp mérgező gáz lejuthatott volna a pincébe, hiszen a járdaszint alatt egy vízzel teli tartály kapott helyet, ami megszűrte a bejutó levegőt.
A pincéhez kapcsolódó, két szoba, hallos, illetve egyszobás lakásokat magában foglaló, Rosenberg József és Hörner József tervei szerint megvalósult épületbe 1937 őszén költöztek be a lakók, így nem kizárt, hogy a városszerte házak tucatjait építtető, sőt, sok esetben saját maga megtervező tulajdonos, Ginczler Herman (1899–1965) az utolsók közt vásárolhatott Mannesmannéktól, hiszen a céget a következő évben a nácik nemes egyszerűséggel kicsavarták az alapítók kezéből.
Az átadás után számos gyáros és kereskedő, a Kádár-kor derekán pedig néhány éven át a zeneszerző Frankl Tibor lakását is rejtő ház egyébként a környék egyszerű, de színvonalas modernista eleme, lekerekített erkélyeivel, illetve kőlapokkal borított üzletszintjével pedig tökéletesen illik a negyed képébe.
Hasonló rácsok persze nem csak Magyarországon, de többek közt Ausztriában és Németországban is előfordulnak, sőt, akad, aki már hosszú ideje egy internetes piactéren próbál új gazdát találni egy példánynak.