A jórészt a két világháború közti modernizmus színvonalas társasházaival megtöltött Újlipótváros a főváros legegységesebb arcú modern negyede, szinte városként működve a városban.
A környék főútvonala, a teraszos kávézókkal, éttermekkel és kisebb-nagyobb üzletekkel teli Pozsonyi út, valamint az egy parkettagyár helyén született Szent István park körül a pesti oldal legdrágább lakásait találhatjuk, a kapukon belesve – sőt, talán egy-egy lépcsőházba is bejutva – pedig a város legérdekesebb XX. századi belsőépítészeti részleteibe botlunk.
Épp ezért létfontosságú, hogy az értékes részletek védelme biztosítva legyen, hiszen a kapuk, a belső és külső burkolatok, valamint a nyílászárók karbantartás hiányában való öregedése előbb-utóbb cserét hoz magával.
Nem csak a felújítás hiánya, hanem maguk a felújítások is hozhatnak persze változásokat – tökéletes példái ennek a város első penthouse otthonait is rejtő, Szent István parkra néző házak, amik legfelső szintjén az elmúlt tíz évben sorban lecserélték a nyílászárókat:
– tudtuk meg több olvasónktól, akik közül Kazimir Annamária két fotóval is rámutatott a legutóbb a Szent István park 26. számú házán történt minőségi változásra:
A zöldterületet körülvevő épületek egyedi védettséget nem élveznek, a kerület településképi arculati kézikönyvének vonatkozó részlete (179. oldal, itt) szerint épületegyüttesként azonban fővárosi védelmet kaptak, így a Fővárosi Közgyűlés egy 2017-es rendelete vonatkozik rájuk, így csak olyan építés, átalakítás, valamint állapot fenntartása engedélyezett, ami az örökség
létét, állagát nem veszélyezteti, (…) azt esztétikai szempontból károsan nem befolyásolja, és az a jellegzetes településkép karakteréhez igazodik.
Az általunk megkérdezett építészek szerint véleményes, hogy ezzel a járókelők számára is látható változással a házak arca mennyiben változik, így kérdéseinkkel a XIII. kerületi önkormányzathoz fordultunk, ami válaszában kijelentette: a képen lévő ház átépítését
2017-ben a főváros illetékes osztálya – a kerületi tervtanács döntésével összhangban, a kialakult korábbi átalakítások ismeretében – hagyta jóvá, tekintettel arra, hogy az épületek megjelenése így ismételten egységes képet mutat.
A levél hozzáteszi: a parkot körülvevő házak mind a négy saroktornyán hasonló megoldásokat alkalmaztak, ezeket azonban már a korábbi években lecserélték.
A déli oldalon, a 14. és 17. számú épületek esetében
így a közelmúltban már csak a 26. számú épület tetőszintjén látszottak az eredeti körablakok.
A cserét a kerületi reakció szerint a lakás világosabbá tétele indokolta, jogosságát pedig a kerület szemében a kétezres évek végén megtörni kezdett összhang helyreállítása indokolta:
Arra való tekintettel, hogy a másik három saroktorony ablakait átalakították, az új megjelenésű ablakok nem karakteridegenek, a tervezett cserét a főváros és a kerületi tervtanács indokoltnak találta, s jóváhagyta
– írták.
Az ügyben a fővárost is megkérdeztük, a jövőben érkező reakciójukkal cikkünket frissítjük majd, vagy új anyagban számolunk be annak tartalmáról.