Nyílt levelet írt Ungár Péter, LMP-s parlamenti képviselő Baán Lászlónak, a Szépművészeti Múzeum főigazgatójának. Ebben emlékeztet arra a nemrég beterjesztett törvényjavaslatra, amely kivenné a kulturális dolgozókat a közalkalmazotti státuszból. Mivel a közgyűjteményi dolgozók jelentős többsége közalkalmazott, így a Szépművészeti Múzeumban is sokan dolgoznak közalkalmazotti státuszban.
Bizonyára Főigazgató úr is egyetért abban, hogy a közalkalmazotti státusz védettséget jelent a munkaerőpiac logikájával szemben és a kulturális örökség megőrzésén dolgozó honfitársainkat kiveszi a piaci logika alól. Mivel a kulturális örökségünk nem őrizhető meg a piaci logika alapján így az örökségünk védelmén dolgozó honfitársaink tevékenysége sem mérhető a piaci hatékonyság szerint.Ezért arra kérném Főigazgató urat, hogy tiltakozzon a törvénytervezet ellen és álljon a kultúra oldalára. Nyugtassa meg a kulturális örökségünkért aggódó honfitársainak és a kiszolgáltatottságtól tartó kulturális dolgozókat, hogy a polgári oldal is a kulturális dolgozók és örökségünk védelme mellett áll. Bár kétségtelen, hogy a 6 százalékos béremelés egy jó lépés, Főigazgató úr is tudja, hogy a mai napig elmaradt a valódi béremelés és az életpályamodell bevezetése is.
– olvasható a nyílt levélben.
Ungár megjegyzi, a múzeumigazgatót a nemzeti kultúra egyik elkötelezett őrzőjének tekinti, úgy ítéli meg, hogy Baán László megszólalásaiban és korábbi kormányzati szerepvállalásában mindig kiviláglott, hogy a nemzeti kultúra a szívügye.
Van, mi nem eladó. A kultúra ilyen. Gondolom, hogy Főigazgató úr egyetért
– zárja levelét Ungár Péter.
Baán László levélben válaszolt az ellenzéki képviselőnek. Ebben egyebek mellett azt írja:
Közel három évtizede dolgozom a kultúra világában és ezalatt sok tapasztalatot szereztem kulturális intézményrendszerünkről és a benne dolgozókról. Az elmúlt három évtized során ezernyi nagyszerű embert ismertem meg közülük, és sok százukkal dolgozhattam együtt, műtárgymozgatóktól az akadémikusokig. Meg kell mondanom, hogy közülük egyetlen egy embert se tudnék megnevezni, akit akárcsak jottányit is a közalkalmazotti státusz biztonsága tartott volna a pályáján, s nem pedig munkájának a szeretete és az abban való kiválósága. Ezen kiválóságuk, nemzeti kultúránkat őrző, gyarapító tevékenységük pedig semmiképpen nem annak a függvénye, hogy munkajogi szempontból közalkalmazotti státuszban vannak-e vagy sem. (…)
Csak hogy világos legyen, miről is szól ez a vita: a kulturális területen közalkalmazotti státuszban jelenleg kizárólag az állami és önkormányzati fenntartású költségvetési intézmények dolgozói vannak, az ő esetükben változna át novembertől – jelenlegi teljes fizetésük megtartásával – a közalkalmazotti jogviszony munkaviszonnyá. A kultúra területén működő és szolgáltatást nyújtó szervezetekben dolgozók túlnyomó többsége azonban már ma sem közalkalmazott, és nincs semmiféle olyan adat, amely szerint a nem közalkalmazottakkal működő szervezetek teljesítménye, kulturális örökségünk védelme iránti elkötelezettségük vagy munkavállalóiknak a munkahelyükkel való elégedettsége bármiben is alatta maradna a közalkalmazotti szféra hasonló mutatóinak. (…)
A kormány által benyújtott törvényjavaslat valóban évtizedek óta rögzült eljárásrendeket ír felül kulturális intézményeinkben. Az új rendszer azonban korántsem új. A kulturális területen, ahogy azt fentebb már említettem, a munkavállalók többsége már régóta nem közalkalmazottként dolgozik, többek között olyan nagy presztízsű, fentebb szintén idézett intézményekben, amelyek kiválóan működnek. A kormány és a parlament közös felelőssége azoknak a feltételeknek és szabályozórendszernek a biztosítása, amely a kulturális örökségünket őrző és gyarapító intézményrendszert képessé teszi arra, hogy a lehető legmagasabb szintű kínálatot nyújtsa az őt fenntartó nemzeti közösségnek. Meggyőződésem, hogy a jelenlegi törvényjavaslat, a hozzá kapcsolódó ez évi és várható jövő évi béremeléssel együtt, egy jól kipróbált és előrelépést jelentő rendszert hoz létre kulturális intézményeinkben. Kérem, adjon bizalmat ennek a változásnak és kísérje segítő figyelemmel annak megvalósulását!
– fogalmazott a Szépművészeti Múzeum főigazgatója.
Kiemelt kép: Farkas Norbert / 24.hu