Fő a mértéktartás! – mondjuk sokszor anélkül, hogy belegondolnánk, mit is mondunk. Pedig van benne igazság, hiszen a mindennapos dolgokból is fogyaszthatunk annyit, hogy az életveszélyes helyzetbe sodorjon bennünket.
Az Asap SCIENCE most kétrészes videóban mutat be ezekből egy egész sornyit – köztük olyan ételeket és italokat is, melyekről sosem hittük volna, hogy veszélyesek.
A legérdekesebb megállapítások:
– Hetven kávéban elég koffein van ahhoz, hogy megöljön egy hetven kilós embert.
– Felesből tizenhárom is elég ugyanehhez.
– Hat liternél több vizet sem ajánlott fogyasztani, hiszen az már vízmérgezéssel jár, melynek tünetei kezdetben fejfájás és különböző rohamok, de kómához, extrém esetben pedig halálhoz vezethet.
– Meggymagot már mindenki nyelt le, a lényeg viszont az, hogy ne széttörve fogyasszuk el, hiszen már egy-két magban is halálos mennyiségű cianid rejtőzhet.
– A csokoládéban lévő teobromin emberekre és állatokra is veszélyes – ezért nem adunk például édességet a kutyáknak és macskáknak, hiszen ők jóval lassabban bontják le azt. Embereknél a halálos adag néhány kocka csokinál természetesen jóval magasabb: testsúlykilogrammonként 1000 mg fogyasztása azonban már ránk nézve is komoly veszélyekkel jár. Nyugalom, ez legalább 85 tábla csokit jelent!
– Az egyre több országban legalizált marihuána is okozhat halált, de ehhez tizenöt percen belül cigaretták százezreit kellene elszívni, hiszen a veszélyes mennyiség ebben az esetben 680 kilogramm. Ha azonban valaki az evést választaná, huszonkét kiló is elég lenne ugyanehhez.
– A cukor is lehet veszélyes: 2,1 kg cukor akkora megterhelést jelent a szervezetnek, hogy abból már nem állnánk talpra.
– A napi háromszori fogmosáshoz használt fluoridos fogkrémek sem egészségesek nagy mennyiségben, bár némileg lehetetlennek hangzik, hogy valaki huszonnégy tubusnyit tömne magába belőle.
– A második videóanyag felhívja a figyelmet a gyümölcsöknek köszönhető C-vitamin-mérgezésre is: tizenegyezer narancs például már lebonthatatlan mennyiséget juttatna a szervezetünkbe.
– A banán sem jobb: négyszáznyolcvan darab magunkba tömése után például meggyőződhetünk arról is, hogy van-e túlvilági élet, köszönhetően a kis mennyiségben a sejtek megfelelő működésének biztosításában fontos szerepet játszó káliumnak.