A Keleti pályaudvartól mindössze néhány méternyire, a MÁV egykori bérházainak takarásában bújik meg a második világháború utáni években (1945-1953) Állambiztonági Fogházként működött egykori Mosonyi utcai fogház, toloncház (ide gyűjtötték a Budapesten összegyűjtött csavargókat és koldusokat, akiket aztán hazatoloncoltak) és rendőrlaktanya tömbje, mely ma is rendőrségi objektum, foglyok helyett azonban rendőrlovaknak, a Rendőrmúzeumnak, illetve a Bűnügyi Szakértői és Kutatóintézetnek ad otthont.
Az 1886-1888 közt Wagner Gyula tervei szerint elkészült tömbről egy fogalmazó, Schreiber Emil 1906-ban így írt:
A történelem számos viharát, így a Tanácsköztársaság és az 1956-os forradalom (ekor néhány napra a nemzetőröket is befogadták) eseményeit is túlélt épületegyüttesek mesélni ugyan nem tudnak, de csupasz vöröstégla falaiknak köszönhetően évszázados faliújságként működnek, melyeken ma több tucatnyi apró jel, monogram, vagy rövid üzenet is megbújik.
Ezek közül emeltünk ki most néhány érdekességet, melyek eltűnéséért bizony ejtenénk néhány őszinte könnycseppet.
Rendőr őrszemeknek kizárólag faliújság
Szabadság!
Éljen a köztársaság
1948 I. 22.
Itt voltam egy szép vasárnap őrségbe
A babám meg mással sétált a ligetbe
és amiről nem beszélünk.
Bpest, 948. VI. 20
Itt álltam első őrségemen az 5-ösön
Jánosi K 2. zlj. 2. század
Édes Mancikám szeretlek
1948. III. 7.
Itt volt szoliba
1949. VI. 10. HM
Major István itt
volt bevonulás előtt
1953.XI.8.
Illés őrm.
1956. X. 9.
Boja László rdr.
926. V. hó
Igyunk sört
77. X. 23
És hogy mi mindebből a tanulság? Hogy a történelem morzsái a szemünk előtt várnak arra, hogy felfedezzük őket, egy kis figyelemmel pedig tényleg csodákra találhatunk, hiszen Budapest ma is tele van a pénzhiány miatt évtizedek óta nem körültekintően ápolt, vagy épp felújított, de patinás szépségét megtartott épületekkel.