Az átlátszó ital őshazájában az alkoholfogyasztás a Lenin- és Sztálin-érában egyaránt gondokat okozott, így az állam minden, keze ügyébe kerülő eszközzel – többek közt például propagandaplakátokkal – próbálta felvenni a harcot a család túlélését, vagy saját egészségüket veszélyeztető emberekkel szemben. Nem állítjjuk, hogy a plakátok nagy mértékben segítették volna az alkoholizmus visszaszorulását, sőt, az országban máig szociálisan elfogadott a kedélyes italozgatás, ami nagyon könnyen irtózatos lerészegedésbe csap át – gondoljunk csak az Interneten milliószámra megtalálható, részeg oroszokról készült fotókra.
A WHO legfrissebb, 2010-es adatokat tartalmazó jelentése szerint Oroszországban 15,1 liter az egy főre jutó alkoholfogyasztás (ezzel világviszonylatban éppen lecsúsztak a dobogóról, köszönhetően a fehérorosz, moldovai és litván alkoholistáknak), de ennél a magyar adat – 13,3 liter/fő – sem lényegesen alacsonyabb, így a világranglista nyolcadik helyével nálunk sincs igazán ok a büszkeségre.
Na de mit tettek mindennek visszaszorításáért a Szovjetunió idején? Lássuk a legérdekesebb és legbizarrabb plakátokat, melyekhez hasonlóak persze már a cári Oroszország utolsó évtizedeiben is léteztek, így például ez a századfordulós darab: