Az együttes születésnapját nem is olyan egyszerű meghatározni. Hamburgban például már két évvel ezelőtt megünnepelték, hogy 1960. augusztus 17-én, ebben a városban az Indra Clubban lépett fel első alkalommal a legendás zenekar. Igaz, akkoriban még nem a végleges formációban és jellemzően nem saját számokkal. Az viszont kétségtelen, hogy a következő két évben ebben a német kikötővárosban alapozták meg hírnevüket.
A zenei élet ismerői végül abban egyeztek meg, hogy legyen a Beatles alapítási dátuma 1962. augusztus 18. Ringo Starr ezen a napon lépett fel először John Lennonnal, Paul McCartney-vel, és George Harrisonnal. Ezt a koncertet még nem Liverpoolban, hanem egy Port Sunlight nevű faluban adták. Két hónappal később jött ki első kislemezük, a „Love Me Do”, ami a Beatles-mánia kezdetét jelentette.
A Beatles nyomában
Liverpool az 1920-as évekig virágzó kikötőváros volt. A Mersey folyó partján ma is ott áll a település jólétét szimbolizáló két gyönyörűen rendben tartott épület, a Royal Livery Building és a Cunard Building. A hatvanas évek elején a kikötő kezdte elveszíteni gazdasági jelentőségét, helyette a beat fővárosává vált. Volt olyan idő, amikor három-négyszáz együttes is zenélt városszerte. Így már érthető, miért innen indult a máig talán legjelentősebb popzenekar karrierje.
A Beatles szelleme ma jobban érezhető, mint valaha. Aki a városba repülővel érkezik, a John Lennon reptéren landol, a város utcáin sárga „Magical Mystery Tour”-buszok járnak a Beatleshez kapcsolható helyszínek között, felszállhatunk a kétéltű Sárga Tengeralattjáróra, a Fab4Store üzletekben pedig hűtőmágnesektől kezdve a könyveken át a Beatles-feliratos házi papucsig mindent meg lehet vásárolni.
A Cavern
Többnapos program lehet, mire bejárjuk a városban fellelhető Beatles-emlékhelyeket. Mindenekelőtt elsétálhatunk a Mathew Streetre, itt található a Cavern Klub, ahonnan a Beatles elindult a világhír felé. A nagy érdeklődés miatt az eredetivel szemben immáron egy „testvérklub” is csalogatja a rajongókat. A Hírességek Falán egy-egy téglába vésve olvasható azon együttesek neve, akik játszottak az azóta világhírre szert tett helyen. A Beatles tagjai természetesen külön-külön is kaptak egy-egy téglát. Azoknak a liverpooli zenekaroknak a lemezeit is itt helyezték el, akik feljutottak a slágerlisták élére. A klub bejáratával szemben pedig az ifjú Lennon szoborba öntve figyeli a turisták állandó zarándoklását.
A legendás klub egyébként valóban olyan, mint egy barlang (cavern=barlang). Szűk lépcsőkön lehet lejutni egy boltíves pincébe, ahol a színpadon mindig Beatles-dalokat játszik valaki. Többnyire még kinézetre is hasonló figurák, mint a négy gombafej. A falak teli vannak Beatles-fotókkal és egyéb relikviákkal, hiszen az együttes kezdeti sikereit itt érte el, és több mint kétszázszor lépett fel ebben a klubban. Ma már nem láthatjuk azt a színpadot, amin a legendás négyes játszott. Az eredeti klubot, amit 1957-ben nyitottak meg, 1973-ban bezárták, majd a metró építése miatt le is bontották. Egy évtizeddel később építették újjá úgy, hogy a régi épület köveit is felhasználták. Arra törekedtek, hogy a belső elrendezés is mindenben az eredetit kövesse.
Egy Beatles-rajongó sem hagyhatja ki a Strawberry Fieldet és a Penny Lane-t. Előbbi a Woolton városrész egyik régi árvaházának neve. Lennon gyerekként gyakran játszott a környéken barátaival. Ennek emlékére írta a „Strawberry Fields forever” című dalát. A Penny Lane utca pedig arról nevezetes, hogy a környékén nőtt fel John és Paul. Emlékeiket a Penny Lane című dal örökíti meg. Az utca névtábláját a rajongók újra meg újra ellopták, ezért ma már csak egy falra festett változatot láthatunk.
Az 2010-ben felavatott John Lennon Monument viszont rendületlenül várja a rajongókat.
Szülőházak, gyerekkori otthonok
Az okos, szarkasztikus John Lennon hatéves kora óta a Menlove Avenue 251-ben nőtt fel Mimi nénikéjével. A barátságos Paul McCartney pedig nem messze innen a Forthlin Road 20. számú házban. Mindkét épület műemlékvédelem alatt áll és része a Cavern Club buszos emléktúráinak.
Az együttes legfiatalabb és legszerényebb tagja George Harrison volt. A mókás Ringo Starr (eredeti nevén Richard Starkey) becenevét ékszerimádatának köszönheti. E két zenész szülőházát az Arnold Grove 12.-t és a Madryn Street 9.-et érdekes módon nem tartják olyan becsben, mint az előző két tagét. Sőt, Ringo születési helyét a városrész felújítása miatt le is akarták bontani, végül a város tiltakozása megmentette. A dobos egyébként csak néhány hónapig élt ebben az épületben. Élete húsz évét az Admiral Grove 10.
32-ben töltötte, amit nem fenyeget a rehabilitáció.
A Mersey-folyó
A 109 km hosszú folyó Liverpoolban torkollik az Ír-tengerbe. 1960 és 1964 között a városban és környékén iskolai bandákból alakult együttesek léptek fel a kis klubokban és iskolai bálokon. Stílusukat nagyban befolyásolták az amerikai együttesek, amelyek lemezeit a kikötőben könnyen megvásárolhatták, és természetesen hatottak játékukra. Az így kialakult zenei irányzat névadója a folyó lett: megszületett a Mersey Beat. A dalok ritmusa homogénebb lett, mint a megelőző rockzenében. Az együttesek már nem elegáns ruhákban léptek fel, hanem – pénz hiányában – egyszerű utcai vagy munkaruhában. Az új stílusra aztán felfigyelt a BBC Rádió és sugározni kezdte a dalokat, ami felgyorsította a beat terjedését.
Az új zene saját újsággal is rendelkezett. A „Mersey Beat” című lapot Bill Harry 1961-ben adta ki. Olyan sikeres volt, hogy két éven át Nagy-Britannia piacvezető zenei lapjaként tartották számon.
A Beatles Story múzeum
A múzeum az Unesco világörökségi listáján is szereplő Albert Dock-ban található. Ez az a hely, ahol a látogató egy egész napot eltölthet és szórakozhat, miközben valóban mindent megtud a Beatlesről. A fő kiállítás a négy gombafej életét gyerekkoruktól kezdve mutatja be, de ezzel párhuzamosan a korszak kulturális, társadalmi életét is megismerteti. A fülhallgatóban John Lennon húga, Julia mesél a látottakról.
A gyerekek egy felfedező zónában a legmodernebb technológiának köszönhetően interaktív módon ismerkedhetnek meg a Beatles zenéjével és történetével. A múzeum nemrégiben még egy modern épületet kapott a várostól közvetlenül a Mersey-folyó partján, ahol egy 4D-utazást tehetünk a Beatles dalaiban: újraélhetők a látnivalók, az illatok, a hangok… felejthetetlen élmény!
Hard Days Night Hotel
Akinek még ennyi sem volt elég a Beatlesből és a múzeumjáró nehéz nap után éjjel sem akar elszakadni kedvenc együttesétől, az foglaljon szállást a világ egyetlen Beatles által inspirált hoteljében.
És végül, aki úgy szeretné látni Liverpoolt, ahogyan a Beatles láttatni akarta:
A Beatles-hét programja |
A város az idén a Nemzetközi Beatles Héttől az istentiszteletig igen tarka programot kínál. Augusztus 22. szerda Augusztus 23. csütörtök Augusztus 24. péntek Augusztus 25. szombat Augusztus 26. vasárnap Augusztus 27. hétfő Augusztus 28. kedd |