Január és május között a Tények adásaiban átlagosan 24,8 százalékban láthattak a nézők bűncselekményről szóló híradást – olvasható a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanácsának honlapján.
A médiatörvény értelmében a legjelentősebb tévécsatornák esti, illetve a rádiók reggeli és egyéb hírműsoraiban a bűnügyi hírek hosszának aránya éves szinten nem haladhatja meg a 20 százalékot.
Az MTV1 Híradójában az év első öt hónapja alatt ez az arány 6,1 százalék, a Duna TV Híradójában 3,6 százalék, a Magyar Rádió Déli Krónikájában 3,1 százalék, a Class FM hírei között 10,34 százalék, a Neo FM esetében 4, 9 százalék, az RTL Klub Híradójában pedig 12,3 százalék volt.
A médiatanács keddi közleménye szerint az NMHH műsorelemzői összetett szempontrendszer alapján vizsgálták a hírműsorokat, és a büntető törvénykönyv szabályait is figyelembe vették. Ez alapján jelentőséggel bírnak – így nem számítanak be a 20 százalékos arányba – a hivatalos személy, a közfeladatot ellátó személy és a külföldi hivatalos személy által vagy ellen elkövetett bűntettek, a külföldi vagy hazai vonatkozású terrorcselekmények, merényletek, etnikai alapú bűncselekmények, illetve a szociális indíttatású bűncselekmények egyes fajtái.
A médiatörvény által meghatározott húszszázalékos arány túllépését a hatóság csak jövő januártól szankcionálja. Tájékoztatása szerint a médiatanács és az NMHH Hivatala addig is hatékony együttműködésre törekszik a médiaszolgáltatókkal, és ezért számukra hetente, a nagyközönségnek pedig havonta ad tájékoztatást az adatokról.