1943 óta zárva volt, most megnyitották – elsőként a La Stampa újságírója lépett ki rá. “Libabőrös voltam” – írta a torinói napilap tudósítója, miután arról a balkonról nézhetett le a Róma szívében levő Velence térre, amelyről 1940. június 10-én Mussolini bejelentette Olaszország belépését a második világháborúba. A Palazzo Venezia volt a duce (vezér) vezette fasiszta kormány székháza.
A fasizmus jelképének tartott, nyolcvan centiméter széles, két és fél méter hosszú balkon ajtajára a legutolsó, 1943. júliusi kormánytanács után került lakat.
Az olasz köztársaság később törvénnyel tiltotta be, hogy a baljós történelmi helyszínt turisztikai célokra használják fel a múzeummá átalakított palotában – legalábbis ez volt a közhiedelem, ám a La Stampa kiderítette, hogy ez a törvény sohasem létezett. Valójában az olasz múlttal kapcsolatos érzelmi okok miatt zárták le a balkont, amúgy bárki szabadon kiléphetett volna rá idáig is.
A lap úgy tudja, hogy az erkélyt az államfő februári látogatásakor akarták hivatalosan megnyitni, de Giorgio Napolitano nem akart elsőként kilépni rá. Mindenesetre miután megérkezik a tavaszi jó idő, a Palazzo Venezia múzeumőrei nyitva hagyják majd a balkonra nyíló ajtókat.