„A kultúrharc kifejezés új dimenziót kapott. Nem is olyan régen még kulturális és etikai kérdésekről szóló vitát fejezett ki, jelenleg azonban egyenesen a kultúra feletti ellenőrzésért folyik a harc” – írta a pozsonyi Új Szóban a szlovák gazdasági lap, a Trend újságírója, Luboslav Kacalka. A vendégszerző szerint a területért felelős szlovák szakminiszter, Martina Simkovicová a kulturális intézményeket „szolgahűvé” akarja változtatni. Kacalka úgy véli: „bár az eddigi hatalmi beavatkozások talán nem voltak nagyobbak, mint más minisztériumoknál, mégis erősebb reakciót váltottak ki. Hiszen a kultúra társadalmi hatása lényegesen nagyobb, mint az, hogy mennyire járul hozzá a GDP alakulásához. Az eredmény masszív ellenállás.
A művészek, de a közvélemény is világossá tette: nem akarja a kultúra politikai befolyásolását.
A radikális jobboldali SNS, azaz a Szlovák Nemzeti Párt által jelölt kulturális miniszternek a színházak, múzeumok és a média ellenállásán kívül a közvélemény kritikájával is szembe kell néznie. A lemondását követelő petíciót már több mint 180 ezren írták alá. Összehasonlításképpen: a parlamenti választáson az egész SNS 167 ezer szavazatot kapott, az európai parlamenti választáson pedig csak 28 ezret.
Az ellenzék leginkább Martina Simkovicovát támadja, és az ő lemondását is igyekszik elérni.
Simkovicová a 2015-ös menekültválság idején tett közzé bevándorlóellenes posztokat, és emiatt menesztették egy kereskedelmi tévétől. Azóta erősen radikalizálódott, és a szélsőségesen nacionalista SNS-nél kötött ki.
Az 52 éves extévés a 2010-es évek közepén harmadik lett az „Év homofóbja” szavazáson Szlovákiában – ekkor már parlamenti képviselő volt. Többek között a melegek házassága ellen érvelt. Szerinte a „neomarxisták a tőkét a genderre cserélték”, de a céljuk ugyanaz maradt: „lerombolni a hagyományos családokat, a nyugati civilizációt és totalitárius társadalmat akarnak kreálni”. Szerinte az összes problémát, amire a „fizetett homoaktivisták” utalnak, néhány általános törvénymódosítással meg lehet oldani.