Nagyvilág

ENSZ: Irán nem adja ki a családoknak a meggyilkolt tüntetők holttestét

Fatih Erel / ANADOLU AGENCY / Anadolu Agency via AFP
Fatih Erel / ANADOLU AGENCY / Anadolu Agency via AFP

Az ENSZ emberi jogi hivatala pénteken aggodalmának adott hangot az Iránban őrizetbe vett tüntetőkkel szembeni bánásmód miatt, és közölte, hogy:

 a hatóságok nem hajlandók kiadni a meggyilkoltak holttesteinek egy részét.

„Sokszor tapasztalunk rossz bánásmódot, de a tüntetők családjainak zaklatását is” – mondta Ravina Shamdasani, az Emberi Jogi Főbiztos Hivatalának szóvivője genfi sajtótájékoztatóján.

Különös aggodalomra ad okot az az információ, hogy a hatóságok a sérült tüntetőket a kórházakból fogdákba szállítják, és megtagadják a meggyilkoltak holttestének kiadását a családjaiknak

– fogalmazott a szóvivő a Reuters szerint.

Shamdasani arra is kitért, hogy bizonyos esetekben a hatóságok feltételekhez kötik a holttestek kiadását, valamint arra kérik a családokat, hogy ne tartsanak temetést, és ne beszéljenek a médiával. Az őrizetbe vett tüntetőktől néha megvonják az orvosi ellátást is – tette hozzá.

Iránban rendkívül intenzív zavargások törtek ki, miután a rendőrségi őrizetben lévő 22 éves Mahsza Amini szeptemberben rejtélyes körülmények között meghalt. A fiatal nőt azért vették őrizetbe, mert az iráni erkölcsrendészet szerint nem megfelelően hordta az országban a nők számára kötelező viseletként előírt fejkendőt, a hidzsábot.

Ez a tüntetéssorozat az 1979-es iszlamista forradalom óta az egyik legsúlyosabb kihívást jelenti az országot uraló vallási vezetők számára, mivel a lakosság egy része a papság ellen fordult a fiatal nő értelmetlen halála miatt. Jogvédő csoportok szerint legalább 250 tüntetőt öltek meg, és ezreket tartóztattak le szeptember óta.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik