Spanyolországban jövő januártól jogdíjat kell fizetnie az internetes keresőprogramokat működtető szolgáltatóknak azoknak a kiadóknak és szerzőknek, amelyeknek, akiknek a szövegeiből tartalmakat vesznek át. A spanyol parlament elfogadta a szellemi tulajdon védelméről szóló törvény módosítását, amelynek értelmében 600 ezer euróig terjedő pénzbírsággal sújtják azokat a szolgáltatókat, amelyek illegális letöltéseket tesznek lehetővé, egyben szigorítják a szellemi tulajdon védelmének ellenőrzését.
A törvénymódosítást, amelyet főként a kiadóvállalatok szorgalmaztak, csak Mariano Rajoy miniszterelnök konzervatív Néppártja szavazatainak köszönhetően sikerült a parlamentben keresztülvinni. A baloldali pártok szóvivői és a kulturális élet képviselői bírálták a Spanyolországban “Google-adónak” nevezett új szabályozást, amely szerintük korlátozza a sajtószabadságot, és csupán a nagy távközlési vállalatoknak kedvez.
A Google csalódottságának adott hangot a törvénymódosítás elfogadása miatt. A cég szóvivője szerint az olyan szolgáltatások, mint amilyen a Google News, hozzájárulnak ahhoz, hogy a kiadók az interneten keresztül is bővítsék olvasótáborukat. A Google tanulmányozza, hogy milyen válaszlépéseket tehet az új szabályozással összefüggésben.
Még a parlamenti szavazás előtt élesen bírálta a kormány szándékát Jeff Javis amerikai újságíró, író, újmédia-szakértő.
“Ha Spanyolország adót vet ki az internetre, ki akar majd itt befektetni?” – tette fel a kérdést szerdán egy madridi rendezvényen.
Az új spanyol szabályozás “szükségtelen” és “veszélyes”, és “nagyon súlyos következményekkel fog járni az internet szabadságára és nyitottságára” – jósolta Javis.
Spanyolország “internetidegen területté” fog válni. “A módosított törvény fokozatosan megöli a médiacégeket, mert senki sem lesz hajlandó jogdíjat fizetni átvett tartalmakért” – figyelmeztetett.