A szlovák kormány április 30-án – Szlovákia EU-csatlakozásának tizedik évfordulójának előestéjén – rangos külföldi és hazai vendégek részvételével a pozsonyi Szlovák Nemzeti Színházban tartja a hivatalos ünnepséget. Azzal csaknem egy időben tartanák a pozsonyi Vármegyeház téren a Zsák Malina Hedvig melletti tüntetést. Azt a Szlovákiai Magyarok Kerekasztala nevű civil ernyőszervezet hirdette meg a Nyitrán megvert egykori diáklánnyal szembeni vádemelés elleni tiltakozásul és a “szlovákiai igazságszolgáltatásban uralkodó állapotok” miatt.
A fiatal nő ellen – akit vallomása szerint 2006-ban Nyitrán azért vertek meg, mert magyarul beszélt az utcán – április 2-án hamis tanúzás miatt emelt vádat a szlovák főügyészség. A lépést azzal indokolták, hogy a rendőrség arra a következtetésre jutott: az eset nem történt meg, vagy nem úgy, ahogy azt az időközben Magyarországra költözött nő vallotta.
Csáky Pál annak idején a szlovák kormány európai ügyekért, emberi jogokért és kisebbségekért felelős miniszterelnök-helyettese volt. Most az MTI-nek azt mondta, hogy 2002 és 2006 között élete négy évét arra tette fel, “hogy Szlovákia tisztességesen, egyenjogú országként léphessen be az Európai Unióba, most viszont csalódott vagyok amiatt, hogy milyen irányba halad néhány fontos dolog Szlovákiában”. Mivel mindig is felháborítónak és elfogadhatatlannak tartotta a Zsák Malina Hedviggel történteket, most úgy érzi, nem ünnepelhet a jelenlegi kormány képviselőivel, míg barátai ezen ország hatóságainak “perverz praktikái” ellen tiltakoznak. “Nem lehet kérdéses, hogy a tiltakozók oldalán van a helyem” – szögezte le Csáky Pál, hozzátéve, sajnálja, hogy úgy alakult a helyzet, hogy ilyen lépésre kellett elszánnia magát.