21.15 Dőlnek a Lenin-szobrok
Több nagyvárosban ledöntötték a Lenin-szobrokat. A kelet-ukrajnai Poltavában az ukrán himnuszt énekelték, amikor a város főutcáján ledöntötték talapzatáról az egykori kommunista vezér szobrát. Az ugyancsak keleti Dnyipropetrovszkban a hatalomellenes tüntetők összecsaptak a helyi kommunistákkal, előbbiek vörös zászlókat égettek. A tüntetők megkezdték a Lenin-szobor ledöntését. A közép-ukrajnai Zsitomir városában szintén ledöntöttek egy Lenin-szobrot. Az úgynevezett Jobb szektor nevű csoport száz aktivistája először égő benzines palackokat hajigált a hatalmas gránitszoborra, majd autósok segítségét kérték annak elmozdításához. A szobordöntés csak sokadjára sikerült, késő estére egy Posta feliratú járművel húzták le a szobrot. Az ukrán főváros, Kijev szívében álló Lenin-szobrot tavaly decemberben bontották le nacionalista ellenzéki tüntetők.
20.35 Ultimátumot adtak a tüntetők
Az önvédelmi erők egyik tagja félbeszakította Vitalij Klicskó, az ellenzéki Ütés (UDAR) párt vezetőjének beszédét, és a színpadra lépve bejelentette: ha az elnök szombat reggel tíz óráig nem mond le, az emberek fegyvert ragadnak, fegyveres felkelés tör ki. Az Ukrainszka Pravda ukrán hírportál szerint a bejelentését a téren tartózkodók hevesen támogatták.
20.15 Adományt gyűjt a Magyar Vöröskereszt
Ahogy korábban is jeleztük a 1359-es adományvonalán és bankszámlaszámán gyűjtenek pénzt, hogy segítsék az Ukrán Vöröskereszt humanitárius munkáját, amelyet a Kijevben kitört zavargások sérültjeinek és közvetlen érintettjeinek megsegítésére végez. Mindenki, aki felhívja vagy az ‘ADOMANY’ szót elküldi a 1359-es vonalra, 250 forinttal járul hozzá az Ukrán Vöröskereszt térségben végzett humanitárius munkájához.
Az Ukrán Vöröskereszt december óta aktívan segíti a zavargásokban érintett embereket és látja el a sebesülteket. Az elmúlt 48 órában több mint 360 sérültet láttak el a vöröskeresztes mentőcsapatok. Elsősegélyt nyújtottak a tüntetőknek és biztonsági erők tagjainak egyaránt. A sérülteket a várakozó mentőautókhoz szállítják, mert azok nem tudnak belépni a zavargások központjába.
19.52 A Fehér Háznak tetszik a megállapodás
Az amerikai elnök hivatala pénteken üdvözölte az ukrán elnök és az ellenzék vezetői között létrejött megállapodást és segítséget ajánlott fel annak végrehajtásához, ugyanakkor jelezte, hogy az erőszakcselekmények elrendelőit felelősségre kell vonni, Washington pedig szükség esetén kész további szankciók bevezetésére.
19.35 Kormánypárti képviselők távoznak a frakcióból
Ez idáig 24 képviselő távozott a parlamenti frakcióból – közölte pénteken Ruszlan Kosulinszki, az ukrán parlament alelnöke. A frakció legnagyobb létszáma 205 volt a 450 tagú parlamentben. Megfigyelők szerint a bomlási folyamat különösen azóta indult meg, hogy Janukovics engedményeket tett az ellenzéknek.
19.15 Elégedetlenek a Majdanon
Az AP hírügynökség szerint a Majdan téren felállított színpadon a tüntetők sorra fejezték ki a pénteki megegyezéssel szembeni nemtetszésüket. Többen kételyeiknek adtak hangot a megállapodás tényleges megvalósításával kapcsolatosan, sokan pedig azt skandálták, hogy Janukovics elnök mondjon le. Bővebben >>
18.35 Az oroszok nem írtak alá
Az orosz ombudsman szerint nem világosak a szerepek, “a legnagyobb nehézséget az jelenti, hogy a helyzet folyamatosan változik, a személyek is változnak, újak jelennek meg, és nem tudni, ki és miként fogja végrehajtani a megállapodásokat”. Ezért az orosz küldött nem írt alá, és hazatért Moszkvába. Bővebben >>
17.58 A Magyar Vöröskereszt szorít a meglőtt Olesyáért
A hazai vöröskeresztesek így fejezik ki, hogy szeretnék ha minél hamarabb meggyógyulna Kijevben meglőtt kollégájuk. A Magyar Vöröskereszt adományvonalát itt érhetik el.
17.55 Ebben állapodtak meg Ukrajnában
A 2004-es alkotmány visszaállítása:
A megállapodás aláírását követő két napon belül törvényt kell elfogadni és kihirdetni a 2004-es alkotmány visszaállításáról, figyelembe véve az alkotmány azóta elfogadott módosításait is. A korábbi alkotmány visszaállítása szűkíti az államfő jogköreit.
Nemzeti egységkormány felállítása:
Az aláírók kötelezik magukat, hogy nemzeti egységkormányt hoznak létre a 2004-es alkotmány visszaállítását követő tíz napon belül.
Alkotmányreform:
Az elnök, a kormány és a parlament jogkörei közötti egyensúlyt előíró alkotmány megalkotására irányuló alkotmányreform munkálatai haladéktalanul megkezdődnek, és 2014 szeptemberéig befejeződnek.
Előre hozott elnökválasztás:
Az új alkotmány elfogadása után, de legkésőbb 2014 decemberében előre hozott elnökválasztást tartanak.
Új választási törvényeket fogadnak el.
Vizsgálat:
A hatóságok, az ellenzék és az Európa Tanács közös ellenőrzésével vizsgálatot folytatnak a legutóbbi erőszakos cselekmények ügyében.
Erőszakos cselekmények és utcafoglalás:
A hatóságok nem vezetnek be szükségállapotot.
A hatóságok és az ellenzék tartózkodnak erőszak alkalmazásától.
A parlament új amnesztiatörvényt fogad el.
A két fél komoly erőfeszítéseket tesz, hogy visszatérjen az élet a normális kerékvágásba a városokban és a falvakban, kiürítik a közigazgatási és a középületeket, és eltávolítják a torlaszokat az utcákon, a parkokban és a tereken.
A belügyminisztériumnak beszolgáltatják a jogellenesen birtokolt fegyvereket.
A kormány csak a középületek védelmére veti be a rendvédelmi szerveket.
17.42 Timosenko kiszabadulhat
Az ukrán parlament pénteken módosította a büntető törvénykönyvet, ami megnyitja az utat a bebörtönzött Julija Timosenko volt kormányfő szabadon bocsátása előtt.
17.35 Felmentették a belügyminisztert
A parlamenti képviselők szerint Vitalij Zaharcsenko ügyvezető belügyminiszter a felelős a tüntetők elleni brutális fellépésért és civilek haláláért. A belügyminiszter menesztésére 332-en szavaztak. A 450 tagú parlamentben legalább 226 szavazatra volt szükség a belügyminiszter leváltásához.
16.50 Ha nem támogatjátok halottak vagytok
Egy a tárgyalásokról kiszivárgott felvétel szerint Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter a tárgyalásokról távozva azt mondta a tüntetőknek, „Ha nem támogatjátok ezt, jön a statárium, és a hadsereg, és mind halottak lesztek.”
14.30 – Az ellenzék megegyezne Janukoviccsal
A kijevi Függetlenség terén tüntetők támogatják a belpolitikai válság megoldását célzó megállapodást azzal a feltétellel, hogy a jelenlegi belügyminiszter és főügyész nem lesz tagja a következő kormánynak – közölte Oleh Tyahnibok ukrán ellenzéki vezető pénteken. Bövebben >>
14.15 – A rendőrök elhagyják a parlament körzetét
Sietősen hagyják el a parlament körzetét autóbuszokon a korábban odavezényelt rendőrök Kijevben, a fővárosba vezető útvonalakon pedig feloldották a közlekedési korlátozásokat. Az Interfax-Ukraina hírügynökség tudósítója pénteken délután, helyi idő szerint 14.00 órakor jelentette a helyszínről, hogy a belügyi alkalmazottak megkezdték a felkészülést a távozásra, rendőri buszokra szálltak, és fokozatosan hagyták el a törvényhozás épületének a körzetét. A parlament közelében elhelyezett két vízágyút ugyancsak eltávolították.
Az ITAR-TASZSZ jelentése szerint pénteken kora délutánra feloldották a fővárosba vezető útvonalakon bevezetett közlekedési korlátozásokat. Ezeket szerdán rendelték el. A kiéleződött helyzet miatt több útvonalon csak egy sávon lehetett közlekedni, vagy teljesen lezártak utakat. Mindezeket az akadályokat péntekre eltávolították.
14.12 – Ukrajnánának Oroszországhoz kellene tartoznia
Václav Klaus volt cseh államfő szerint az Európai Unió és az Egyesült Államok nem veszik figyelembe a valóságot és felelőtlenül viselkednek, amikor támogatják az ukrán radikálisokat, azt az illúziót keltve, hogy lehetséges Ukrajna nyugati orientációja. Az ország gazdaságilag mélyen a posztszovjet térségben gyökerezik, sok tekintetben függ Oroszországtól, össze van vele kötve, s ez nem is lehet másképp. “Ez természetes állapot, s nem létezik semmilyen könnyű út ennek megváltoztatására” – állítja a volt cseh államfő.
13:47 – Kárpátalja elszakadna Kijevtől
Legalább is az adózás terén. Tüntetők vonultak ugyanis pénteken Ungváron a megyei adóhivatal és állami számvevőszék épületei elé a vállalkozókra gyakorolt hatósági nyomás megszüntetését követelve és a megyében befizetett adók helyi felhasználását biztosító, Kijevtől független számvevőszék létrehozását szorgalmazva.
A tüntetők az Ukrán Állami Számvevőszék megyei kirendeltségéhez vonultak, ahol bejelentették, hogy a jövőben “nem engedik” a helyi adókból befolyó összegek Kijevbe történő átutalását. Közölték, hogy ennek biztosítása érdekében Kárpátalján saját számvevőszéket hoznak létre. A pénzügyi hivatal vezetője a felvetéssel egyetértve kifejtette, hogy nem emlékszik a jelenlegihez hasonló válsághelyzetre, amikor Kárpátalján csak a legvédtelenebb rászorulóknak járó szociális támogatásokat tudják maradéktalanul folyósítani, de azokat is csak késve. Bővebben >>
13:44 – Az orosz közvetítő beintett az egyezségnek és hazamegy
Nem írta alá az ukrajnai válság rendezését célzó megállapodás tervezetét az orosz közvetítő. Vlagyimir Lukin, Oroszország emberi jogi ombudsmanja még pénteken elutazik Kijevből Moszkvába – értesült az Interfax orosz hírügynökség.
Az ukrán elnök sajtószolgálata péntek reggel jelentette be, hogy megállapodás jött létre a belpolitikai válság megoldása érdekében Viktor Janukovics ukrán elnök és az ellenzék vezetői között, Frank-Walter Steinmeier német és a Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter, illetve Vlagyimir Lukin, Oroszország emberi jogi ombudsmanja közvetítésével.
Bár úgy volt, hogy a megállapodást péntek délben ellátják kézjegyükkel a felek, ez még délután sem történt meg. Az uniós miniszterek újabb tárgyalásokat tartanak az ukrán kormány és az ellenzék képviselőivel is.
13:31 – Külügyminiszterek a Majdanon
A német és a lengyel külügyminiszter a kijevi Függetlenség terére indult, hogy megvitassa a kormányellenes tüntetőkkel a belpolitikai válság megoldását célzó megállapodás tervezetét.
Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter a Twitteren közzétett üzenetében tudatta, hogy német kollégájával, Frank-Walter Steinmeierrel úton van a Függetlenség terére. Sikorski szerint a tárgyalások kényes szakaszba érkeztek, s mindegyik félnek meg kell értenie, hogy egy kompromisszum nem lehet kielégítő mindenki számára százszázalékosan.
Ahogy korábban írtuk, Donald Tusk lengyel kormányfő pénteken Varsóban sajtótájékoztatóján arra figyelmeztetett, nem biztos, hogy az ellenzék jóváhagyja a megállapodást.
13:13 – Így nehezen lesz béke…
Még délelőtt verekedtek össze az ukrán képviselők a parlamentben. Íme a videó.
13:09 – Az EU még mindig csak pislog
Az Európai Unió egyelőre nem kapott hivatalos tájékoztatást arról, hogy valóban megállapodás jött létre Kijevben az ukrán kormányzat és az ellenzék között – mondta Catherine Ashtonnak, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselőjének a szóvivője pénteken Brüsszelben.
Maja Kocijancic szóvivő az Európai Bizottság déli sajtótájékoztatóján erre hivatkozva elhárított minden olyan újságírói kérdést, amely arra vonatkozott, hogy a megállapodás létrejötte miként befolyásolhatja az előző nap Brüsszelben elhatározott uniós szankciók érvényesítését, esetleg letesznek-e teljesen a szankciókról, vagy pedig az eredetileg tervezettnél kevesebb személyre kívánják-e azokat alkalmazni.
Megerősítette, hogy a csütörtök esti szankciós döntés továbbra is érvényes, ugyanakkor arra emlékeztetett, hogy az EU-országok külügyminiszterei a témának szentelt rendkívüli tanácskozásukon leszögezték: a következő napok fejleményei befolyásolni fogják a szankciók alkalmazásának a mértékét. Külön kérdésre válaszolva azt is nyomatékosította, hogy Brüsszel bármelyik fél részéről elfogadhatatlannak tartja az erőszak alkalmazását. A szóvivő hangsúlyozta, hogy az EU csak akkor tud majd reagálni az állítólagos új fejleményekre, amint azokról hivatalos tájékoztatást kap.
Kocijancictól megkérdezték, hogyan bízhat az unió Viktor Janukovics ukrán elnökben, aki korábban nem tartotta be azon ígéreteit, amelyeket a Kijevbe látogató Ashtonnak tett az erőszaktól való tartózkodást illetően. A szóvivő úgy válaszolt, hogy amennyiben befogadó jellegű egységkormány megalakítása a cél, akkor ennek megfelelően kell kezelni az ország államfőjének a közléseit is.
13:04 – Decemberben lehetne az “előrehozott” elnökválasztás
Mindössze négy hónapot nyernének az ukránok a Janukovics által nemrég bejelentett előrehozott elnökválasztással, ha az ukrán média értesülései helytállóak. Az esedékes voksolás ugyanis márciusban lesz. Az alkotmányreform egészen szeptemberig elhúzódhat.
Janukovics egyébként nem bocsátkozott részletekbe, időpontokra még utalást sem tett. Nyilatkozata alapján nem engedett a hatalomváltást követelő tüntetők legfőbb követelésének, miszerint haladéktalanul mondjon le az államfői posztról.
12:59 – Vizsgálják az ölünkbe pottyant iráni bizniszt
Magyarország vizsgálja annak lehetőségét, hogy az ukrán belpolitikai válság miatt kieső iráni mezőgazdasági szállítmányok helyett hasonló magyar termékeket szállítson az iráni piacra – közölte Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter. A szállítás lehetőségét csütörtökön az iráni nagykövet vetette fel.
A tárcavezető korainak tartotta, hogy a kínálkozó lehetőségről részletekbe menően véleményt mondjon, állást foglaljon, de megjegyezte, hogy Magyarországnak kiváló agrártermékei vannak, és minden elhelyezhető a piacokon, “a keleti, valamint a közép-keleti térség pedig kiemelten fontos terület Magyarország számára”.
12:56 – Zuhan a kijevi tőzsde
Közel 2,5 százalékos mínuszban állt pénteken magyar idő szerint 11 órakor a kijevi értéktőzsde irányadó mutatója, elsősorban amiatt, hogy a Standard and Poor’s nemzetközi hitelminősítő csődveszélyre figyelmeztetett Ukrajnában. Az elmúlt héten több mint 6 százalékot esett az ukrán börze vezető UX-indexe.
A kijevi börze 0,86 százalékos gyengüléssel indította a hét utolsó kereskedési napját a csütörtöki záróértékhez képest, 11 órakor pedig 2,4 százalékos csökkenéssel 883,54 ponton állt.
A Standard & Poor’s a befektetésre már nem ajánlott kategórián belül még mélyebbre, az eddigi “CCC pluszról” “CCC”-re minősítette vissza Ukrajna szuverén devizaadós-osztályzatát pénteken, és az új osztályzatra is további leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátást hagyott érvényben.
A hitelminősítő elsősorban azzal a véleményével indokolta a lépést, hogy hacsak a helyzet nem javul jelentősen, Ukrajna valószínűleg nem lesz képes törleszteni a devizában fennálló államadósságát.
12:50 – Janukovics szerint semmi sem fontosabb az emberi életnél…
“Előre hozott elnökválasztást kezdeményezek. Ugyancsak kezdeményezem a visszatérést a 2004-es alkotmányhoz, amely csökkentené az elnöki hatalmat a kormány és a parlament javára” – olvasható az ukrán államfő nyilatkozatában, amely internetes oldalán jelent meg. Janukovics nemzeti egységkormány létrehozását is kilátásba helyezi.
Az államfő utal még az elmúlt “tragikus napokra”, amelyekben az ország súlyos veszteségeket szenvedett, a barikád mindkét oldalán emberek haltak meg. Az államfő ebben a helyzetben – mint írja – kötelességének érzi kijelenteni, hogy semmi sem fontosabb az emberi életnél, vissza kell állítani a békét Ukrajnában.
12:36 – Aggasztó hírek Kárpátaljáról
Tömegesen veszik le bankkártyáikról a pénzt az emberek Kárpátalján, ahol pénteken sorok alakultak ki a pénzkiadó automaták előtt, miután elterjedt a hír, hogy az ukrajnai válsághelyzet miatt rövidesen összeomlik a bankrendszer. Bővebben >>>
12:19 – Megjöttek az átállt rendőrök is
A Majdanon, azaz a Függetlenség terén felállított színpadon megjelent 25, Lviv megyéből a tüntetők védelmére érkezett rendőr egyenruhában és szolgálati fegyverükkel. A több ezer demonstráló kitörő örömmel fogadta és üdvrivalgással köszöntötte őket a fővárosban. Az egyik parancsnok közölte, hogy még újabb, a tüntetőkhöz átálló rendőrök érkezése várható a nyugati országrészből.
12:04 – JANUKOVICS ELŐREHOZOTT ELNÖKVÁLASZTÁST JELENTETT BE ÉS BELEEGYEZETT EGY NEMZETI EGYSÉGKORMÁNY MEGALAKÍTÁSÁBA
Viktor Janukovics ukrán elnök pénteken előrehozott elnökválasztást jelentett be, az államfő beleegyezett az alkotmányreformba és egy nemzeti egységkormány megalakításába.
Viktor Janukovics ukrán elnök televíziós beszédet intéz az ukrán néphez Kijevben Február 19-én
Fotó: MTI / EPA/Szerhíj Dolzsenko
11:38 – Úton a magyar segítség
Kétmillió forinttal támogatja a Külügyminisztérium az Ökumenikus Segélyszervezet (ÖS) hét elején indított ukrajnai humanitárius segélyprogramját, a pénzt orvosi eszközökre fordítják.
A kiújult összecsapásokat követően Magyarországról elsőként ajánlottak fel humanitárius segítséget a sebesültek ellátásához, a kijevi Szent Mihály-székesegyháznak. A Majdan közelében található székesegyház, amelynek kolostora az összecsapások kezdetétől átmeneti kórházként működik, köszönettel fogadta a gyógyszerek és kötszerek vásárlásához nyújtott támogatást. Az első, szerdán eljuttatott gyorssegély óta az ÖS folyamatosan egyeztet a székesegyház munkatársaival a szükségletekről.
Az ÖS egyúttal adománygyűjtést indított, hogy folytathassa tevékenységét. A 1353-as adományvonal hívásával 250 forinttal lehet támogatni a programot, a segélyszervezet emellett a www.segelyszervezet.hu oldalon és a 11705008-20464565-ös számlaszámon keresztül fogad felajánlásokat.
Egymillió forintos egyházi támogatást visz magával Kijevbe a Baptista Szeretetszolgálat négyfős csapata, amely pénteken indult Ukrajnába. A szeretetszolgálat a pénzzel a sérültek ellátásában dolgozó baptisták munkáját segíti. Az elmúlt napokban a kijevi ukrán baptisták templomaikat kórházként használják a sebesültek és betegek ellátására. Erre azért volt szükség, mert a sebesült tüntetők közül többen életüket féltve visszautasítják a kórházi kezelést az egyébként már amúgy is telített intézményekben, és máshol keresnek segítséget.
A szeretetszolgálat is gyűjtést indított az ukrajnai áldozatok megsegítésére a 1355-ös adományvonalon. Egy hívással vagy egy SMS küldésével 300 forinttal lehet támogatni munkájukat, a szeretetszolgálat továbbá a 13555555-55555555-55555555-ös számlaszámon várja a felajánlásokat.
A Magyar Református Szeretetszolgálat is felkészült arra, hogy egy esetleges ukrajnai humanitárius katasztrófa esetén a határon innen és túl is segítséget nyújthasson. Készülve arra, hogy esetleg sokan Magyarországon keresnek majd menedéket, felmérik a határ menti megyék református intézményi kapacitásait, hogy szükség esetén a lehető leggyorsabban és minél szélesebb körben tudjanak segítséget nyújtani a rászorulóknak. Emellett a szervezet segélyszállítmányok összeállításával készül egy esetleges humanitárius katasztrófa kezelésére.
A szeretetszolgálat folyamatosan egyeztet a kárpátaljai magyar református közösség vezetőivel, hogy amint szükséges, néhány órán belül intézkedhessenek. Jelenleg is Beregszászon és környékén tartózkodik és tájékozódik Pál Sándor, a református szeretetszolgálat kuratóriumának elnöke, aki segélyszállítmányt vitt Kárpátaljára: élelmiszert, gyógyszert és a mindennapi életet segítő adományokat.
11:24 – Még mindig nincs hivatalos megerősítés, de már majdnem
Uniós forrásokra hivatkozva a dpa német hírügynökség is arról számolt be péntek délelőtt, hogy az ukrajnai konfliktusban szemben álló felek megállapodtak egy átmeneti kormány létrehozásában, valamint abban, hogy szeptemberig módosítják az alkotmányt és legkésőbb decemberben előre hozott elnökválasztást tartanak.
A dpa hírügynökség Kijevben az európai uniós küldöttség magas rangú tagjaitól kapott információkat. Egy magas rangú uniós diplomata szerint azonban az ellenzék még változtatni akar a megállapodáson.
11:15 – Tusk: Még csak tervezet van
Óvatosságra intett az ukrán válság megoldását célzó megállapodás-tervezettel kapcsolatban Donald Tusk lengyel kormányfő is pénteken. “Még nem született megállapodás. Ami megszületett, az a megállapodás tervezete” – szögezte le Tusk a lengyel parlament előtt. Ennek aláírása Tusk szerint remélhetőleg a helyzet megoldásának kiindulópontja lehet, de a válság végső rendezésével kapcsolatban óvatosságra intett a lengyel kormányfő.
A megállapodás-tervezet megszületését péntek reggel, a lengyel és a német külügyminiszterrel, Oroszország küldöttével, valamint az ellenzék képviselőivel folytatott több órás tárgyalásokat követően jelentette be Viktor Janukovics ukrán elnök hivatala, de annak részleteiről még keveset tudni és a tárgyaló fél sem erősítette meg az eddig kiszivárgott információkat.
Ugyanakkor Tusk azt is hangsúlyozta, hogy a kijevi Függetlenség terén tüntetőknek, a “megmozdulások valódi vezetőinek” beleegyezése nélkül nem lehet megnyugtató és végleges megoldást találni a válságra.
11:06 – Szabad az út Lengyelország felé
Valamennyi határátkelő járható az ukrán-lengyel határon, amelynek ukrán oldalán korábban több, oda vezető utat is lezártak korábban tüntetők – közölte pénteken a lengyel határőrség.
“Nincs több blokád. Minden átkelő akadálytalanul használható Ukrajna felé” – közölte Joanna Rokicka, a határőrség szóvivője. Egy másik szóvivő megerősítette, hogy az ukrán-lengyel határ teljes hosszában használhatók az átkelők, ugyanakkor azt hozzátette, hogy a helyzet “bármelyik pillanatban megváltozhat”.
Kormányellenes aktivisták szerdán kezdték lezárni az ukrán-lengyel határátkelőket. Csütörtök estére már csak két határátkelő volt blokád alatt a korábban lezárt hét átkelő közül, a többi öt határátkelőn visszaállt a szokásos forgalom.
10:53 – “Orosz” hírblokk ment le a Kossuthon
Egészen elképesztő hírblokkot állított össze csütörtökön a Kossuth Rádió az ukrán tüntetésekről. A közmédia úgy döntött, hogy egy az egyben, bármilyen kritika nélkül magáévá teszi az ukrán belügyminisztérium és az orosz kormány álláspontját. Bővebben itt >>>
10:49 – Vissza a 2004-es alkotmányhoz
A tíz évvel ezelőtti, 2004-es alkotmányhoz való visszatérésről szóló törvényt kell megszavaznia pénteken az ukrán parlamentnek – közölte a törvényhozásban pénteken Volodimir Ribak házelnök.
Ribak szerint a parlamentnek egy sor törvényről kell szavaznia a nap folyamán, de a legelső napirendi pont a 2004-es alkotmányhoz való visszatérésről szóló törvény elfogadása. Az ukrán média korábbi híradásai szerint a régi alkotmány visszaállítása része a Viktor Janukovics államfő és az ellenzék által péntekre virradóra kialkudott egyezségnek, amelyet eddig az ellenzék nem erősített meg.
A parlament egyórás szünetet tartott, hogy a frakciók összehangolják az Arszenyi Jacenyuk ellenzéki vezető által beterjesztett törvényt a 2004-es alkotmányhoz való visszatérésről. A délelőtt folyamán egyszer már össze is verekedtek a képviselők.
Az ukrán parlament a 2004-es narancsos forradalom után módosította az alkotmányt, korlátozva az elnöki jogköröket, de 2010-ben az alkotmánybíróság hatályon kívül helyezte a módosításokat.
10:47 – Gyújtogattak Kárpátalján
Ismeretlenek Molotov-koktélt dobtak be csütörtök éjjel Ungváron Kárpátalja legnagyobb nyomdájába, amely az ukrajnai megye rendőrfőkapitányának üzleti érdekeltségébe tartozik. Bővebben itt >>>
10:19 – Gyengült a hrivnya
Az ukrán hrivnya árfolyama jelentősen gyengült a bankközi kereskedésben pénteken. Csütörtök estéhez képest 1,4 százalékkal gyengült a hrivnya a dollárhoz képest, 9,2 hrivnya ért 1 dollárt pénteken délelőtt fél tíz körül. Az év eleje óta mintegy 11 százalékkal gyengült a hrivnya.
A Standard and Poor’s pénteken ismertetett előrejelzésében azt valószínűsíti, hogy mostantól további 11 százalékkal gyengülhet a hrivnya a dollárhoz képest az idén, 10 hrivnya ér majd egy dollárt.
10:18 – Kiszabadítanák Timosenkót
Az ukrán ellenzék azt javasolta pénteken, hogy a parlament a nap folyamán fogadjon el olyan törvényt, amely felmentené a kormányellenes tüntetés résztvevőit a büntetőjogi felelősség alól és előirányozná Julija Timosenko bebörtönzött volt miniszterelnök szabadlábra helyezését.
“Azt javasoljuk, hogy ne az amnesztiáról szóló törvényről szavazzunk pénteken, hanem a büntetőjogi felelősség alóli felmentésről. Szorgalmazzuk továbbá Julija Timosenko elengedését” – közölte a parlamentben felszólalva Arszenyij Jacenyuk, a Timosenko nevével fémjelzett Haza párt frakcióvezetője.
Röviddel a Jacenyuk javaslatáról szóló hírügynökségi jelentés előtt arról tudósított az ukrán média, hogy megkezdődött, de a képviselők veszekedése és dulakodása miatt rövid időre megszakadt az ülés.
10:15 – Élőkép Kijev belvárosából
08:37 – Majdnem csődszinten Ukrajna besorolása
A Standard and Poor’s három héten belül másodszor gyengítette Ukrajna államadós-osztályzatát, amit azzal indokolt, hogy jelentősen romlott a belpolitikai helyzet és tovább nőtt a csőd kockázata.
A nemzetközi hitelminősítő péntek reggel azt közölte, hogy Ukrajna hosszú futamidejű szuverén devizaadósságának a besorolását az eddigi “CCC pluszról” egy fokozattal a csődszint előtti szintre, “CCC”-re rontotta negatív kilátással.
A negatív kilátás alapján egy a háromhoz az esély arra, hogy Ukrajna besorolása tovább romlik a következő 12 hónapban. A “CCC” osztályzati sáv már rendkívüli fizetési kockázatokra figyelmezteti a befektetőket az érintett adóssal kapcsolatban.
Az S&P közleményében rámutatott: jelentősen romlott a belpolitikai helyzet, ami gyengíti az ukrán kormánynak azt a képességét, hogy rendben fizesse adósságát. A súlyosbodó belpolitikai válság egyik következményeként bizonytalanná vált a decemberben jóváhagyott orosz pénzügyi támogatás folytatása az idén.
08:03 – Orbán: “Minden eshetőségre fel vagyunk készülve”
Magyarország minden eshetőségre felkészült az ukrán válsággal kapcsolatban – mondta Orbán Viktor miniszterelnök pénteken a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában. A kormányfő csütörtökön tett látogatást a magyar-ukrán határ térségében, ahol határőröknél, rendőröknél és kórházakban is tájékozódott.
Orbán Viktor közölte, a magyar kormány igyekszik – bár a háttérben, de – folyamatosan követni az ukrajnai eseményeket, különösen a kárpátaljai magyarokra próbál figyelni. Hozzátette, hogy a kárpátaljai magyarok körében aggodalom ugyan van, de nyugtalanság nincs.
“Mindenkire figyelünk, minden eshetőségre fel vagyunk készülve” – mondta a miniszterelnök. Megjegyezte, hogy Magyarország minden csatornán keresztül együttérzését, segítőkészségét nyilvánította ki az Ukrajnában történtek miatt.
Beszámolt arról is, hogy ülésezett a magyar operatív törzs, a nemzetbiztonsági kabinet, továbbá a visegrádi országok belügyminiszterei is forródróton vannak, és találkozni is fognak a napokban.
07:53 – Állítólag van megállapodás a rendezésről
Megállapodás jött létre az ukrán belpolitikai válság megoldása érdekében Viktor Janukovics ukrán elnök, az uniós külügyminiszterek és az ellenzék képviselői között az éjszakai tárgyalásokon – közölte az ukrán elnöki sajtószolgálat péntek reggel. Az elnöki hivatal tájékoztatása szerint a megállapodást pénteken délben írják alá. Más részletek nem ismertek az egyezségről. Az ellenzék és az unió részéről egyelőre nem erősítették meg az egyezséget.
07:47 – “Nagyon nehéz” egyeztetések zajlottak
Kilenc órán át, egész éjszaka folytatódtak az ukrán válság rendezésének szentelt egyeztetések a német és a lengyel külügyminiszter, illetve az ukrán államfő, illetve ellenzék között, de csak az derült ki diplomáciai forrásokból, hogy a tárgyalások “nagyon nehezek” voltak. Az Interfax hírügynökség szerint megbeszélések helyi idő szerint péntek reggel 7.30-kor értek véget, de a résztvevők közül senki se nyilatkozott a sajtónak.
Jan Tombinski, az Európai Unió ukrajnai képviseletének vezetője csak annyit mondott, hogy rövid szünet után péntek délelőtt folytatódnak az egyeztetések Frank-Walter Steinmeier német, Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter, Viktor Janukovics államfő és a három ellenzéki párt vezetője, Arszenyij Jacenyuk, Vitalij Klicsko és Oleh Tyahnibok között. A megbeszéléseken részt vesz Vlagyimir Lukin, Oroszország emberi jogi ombudsmanja is.
07:34 – TASZ: Miért hallgat Orbán?
A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) levélben szólította fel Orbán Viktor kormányfőt, hogy lépjen fel az Ukrajnában “tomboló hatalmi önkény és erőszak ellen” és ajánlja fel közvetítő szerepét a válság békés rendezése érdekében.
Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda/Burger Barna
Kapronczay Stefánia, a TASZ ügyvezető igazgatója érthetetlennek nevezte, hogy a miniszterelnök, aki 2006-ban a budapesti hatósági erőszak kapcsán még nemzetközi beavatkozást követelt, most “mélyen hallgat az Ukrajnában kialakult drámai emberi jogi krízishelyzetről”.
A jogvédő szervezet vezetője emlékeztetett arra, hogy a szomszédos Ukrajnában emberi jogi válsághelyzet alakult ki, a hatalom korlátozza a szabadságjogokat, polgárai testi épségét, sőt életét fenyegeti.
07:30 – Nőtt a halottak száma
Az ukrán egészségügyi minisztérium tájékoztatása szerint a kijevi összecsapások kezdete, kedd óta összesen 77-en haltak meg a fővárosban.
A tárca péntek reggeli összesítése szerint 577 sérülthöz hívtak mentőt, és 369 ember szorult kórházi ellátásra. Az elmúlt egy napban összességében a rendőrök és tüntetők közti összecsapások 132 sérültje szorult orvosi ellátásra, közülük 82 embert szállítottak kórházba – közölte a minisztérium sajtószolgálata.
07:02 – Háborúba vinné a rendőröket
Jurij Lucenko volt belügyminiszter felszólította a lembergi rendvédelmi szervek szolgálatban lévő és egykori tagjait, hogy fegyverrel induljanak Kijevbe a kormányellenes tüntetők védelmére.
“Azért érkeztem Lembergbe (Lviv), hogy Kijevbe vigyem a volt és a szolgálatban lévő rendőröket. Úgy, mint a háborúban” – idézte péntekre virradóra az UNIAN hírügynökség Lucenko felhívását.
A volt belügyminiszter szerint két nappal ezelőtt a kijevi Majdan tüntetői kis mennyiségű fegyvert szereztek, és csak ez akadályozta meg az aznapra tervezett vérfürdőt.
06:47 – Lemondott a vezérkari főnök helyettese
Lemondott az ukrán fegyveres erők vezérkari főnökének helyettese, tiltakozva az ellen, hogy a hatalom megpróbálja bevonni a hadsereget a válság rendezésébe – jelentette pénteken kora reggel az UNIAN hírügynökség, amely honlapján közzé is tette a tábornok lemondó levelének másolatát.
“Ma a katonák bevonása zajlik a polgári konfliktusba, ami megengedhetetlen. Ez katonák és békés polgárok halálához vezethet, amit nem szabad megengedni. Ez az én személyes álláspontom polgárként, tisztként, vezetőként, aki felelős a beosztottaiért. Ezért benyújtottam lemondásomat” – írta Jurij Dumanszkij altábornagy.
06:00 – Rendületlenül állnak a barikádok Kijevben
Nem készülnek elhagyni a Függetlenség terét az ukrán főváros központjában a tüntetők, csütörtök éjszaka is folytatták a barikádok építését. Péntekre virradóra azonban nem volt összetűzés a rendfenntartó erők és a tiltakozók között.
A tüntető ellenzékiek péntekre virradóra szabadon engedték az ukrán belügyi erők tagjait, akiket előző nap ejtettek rabul. A foglyok szabadulása számos ellenzéki parlamenti képviselő közbenjárására történt.
Más ukrán városokban is zajlottak az események: Zsitomirben Lenin-szobrot dönöttek az ellenzékiek, Lembergben önkéntes rendőrnek jelentkezett ezer autós, amivel egyben megbénította a forgalmat.
Az ukrajnai erőszak megfékezésére szólított fel csütörtökön John Kerry amerikai külügyminiszter, aki egyben közölte azt is, hogy már jelenleg is szankciókkal sújtják a csütörtöki eseményekért felelős ukrán döntéshozókat. A német és a lengyel külügyminiszter Kijevben maradt.
Hosszabb összefoglalónkat az éjszaka és hajnalban történtekről itt olvashatja!