“A legfrissebb adatok szerint tizenhatan haltak meg a kórházakban és az óvóhelyeken” – tájékoztatott az indonéz nemzeti katasztrófavédelmi központ vezetője.
A Szumátrán található tűzhányó kitörése szerdán is folytatódott, a vulkán több mint hétezer méter magasba lövellte hamufelhőjét. A lávafolyam számos környékbeli és távolabb eső települést is veszélyeztet.
“A hideg láva veszélye hosszú időn keresztül fennáll, az izzó kőtörmelék az utóbbi napokban beleömlött a folyókba, és attól tartunk, hogy ez felduzzasztja a vízszintet, ami pedig átszakítja a gátakat” – mondta az igazgató.
Az ügynökség 21 milliárd rúpiát (462,6 millió forint) különített el a katasztrófa kezelésére. A veszélyzónából több mint huszonhatezer ember kényszerült eddig lakóhelye ideiglenes elhagyására.
A Sinabung-vulkán négyszáz év szunnyadás után 2010 augusztusában lépett először működésbe, és a váratlan katasztrófában két ember életét vesztette. Tavaly szeptemberben ismét aktivitást mutatott a tűzhányó, emiatt a körzetben akkor tizenötezer embert evakuáltak.
Indonézia a csendes-óceáni “tűzgyűrű” része, itt különösen gyakoriak a földrengések, illetve a vulkánkitörések. Ez a Föld legaktívabb vulkanikus területe. Az ország több mint tizenhétezer szigetén ötszáz vulkán található, közülük százhuszonnyolc aktív, és ebből hatvannyolc veszélyesnek számít.
Az egyik legveszélyesebb indonéziai vulkán, a Jáva szigetén található Merapi 2010-es kitörései több mint háromszázötven ember halálát okozták.