Nagyvilág

Nem jött be a közkegyelem Csehországban

Vaclav-Klaus-(960x640)(3).jpg (Vaclav Klaus )
Vaclav-Klaus-(960x640)(3).jpg (Vaclav Klaus )

Nőtt a bűnözés, és sokan újra a bíróságon találták magukat, miután 111 ezer ember büntetését elengedte a volt államfő Csehországban.

Több mint 111 ezer személy büntetését törölte el Václav Klaus akkori cseh köztársasági elnök újévi közkegyelme – derült ki a prágai igazságügyi minisztérium kedden nyilvánosságra hozott legújabb kimutatásából.

Klaus a Cseh Köztársaság megalakulásának 20. évfordulója alkalmával hirdetett amnesztiát, amely rendkívül széles volta miatt általános és kemény bírálatokat váltott ki a politikusok és a közvélemény körében, s az indulatok a mai napig sem ültek el.

Vaclav Klaus újévi beszéde közben.
Fotó: AFP/Michal Czizek

A különböző bíróságok fokozatosan vizsgálják és értékelik át az amnesztia által érintett eseteket, így azok száma folyamatosan emelkedik. A legújabb kimutatás az október végi helyzetet tükrözi. A minisztérium szerint várhatóan még emelkedni fog az érintett személyek száma, de már nem nagyon.

A közkegyelem mintegy 20 ezer esetben feltétel nélküli börtönbüntetést törölt el. Az esetek többségében legfeljebb egyéves szabadságvesztésről van szó. A további esetekben feltételes büntetésekről, házi őrizetről, közmunkáról van szó. Ide tartozik az a 265 büntetőeljárás is, amelyet azért állított le a volt államfő, mert már több mint nyolc éve húzódtak.

Az amnesztia következtében a börtönökből mintegy 6500 embert, az összes fogva tartott egyharmadát engedték ki. Az országos börtönfelügyelőség éves megtakarítása mintegy 180 millió korona – közölte Gabriela Pohlová szóvivő.

Rendőrségi elemzések szerint nagyrészt a szabadlábra került személyek tevékenysége következtében a januári-szeptemberi időszakban éves szinten mintegy hét százalékkal emelkedett a bűncselekmények száma Csehországban. A szabadlábra kerültek mintegy 40 százaléka ellen újra büntetőeljárás van folyamatban.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik