Az interneten viharos gyorsasággal elterjedt, sokak által alaposan félreértett cikkben az újságíró “feltárta”, hogy a 16 éves pakisztáni diáklány “valójában” magyar származású, keresztény szülők gyermeke. Nadim F. Paracsa, a Dawn című angol nyelvű lap újságírója cikkében kitalált egy nagy gonddal összeállított “valódi történetet” a pakisztáni lányról. A Malala: valódi történet (bizonyítékokkal) című cikkében egy pakisztáni orvos révén “tárta fel”, hogy Malala nem Szvátban született.
A tekintélyes orvos, aki egy magánklinikát vezet Szvátban “elmondta újságírónknak, hogy DNS-elemzés bizonyítja, Malala nem pastu. Megmutatva a jelentést, elmondta, hogy Malala DNS-éhez akkor jutott, amikor a gyermek szüleivel felkereste a klinikát fülbántalmakra panaszkodva” – írta a cikk. Az orvos úgy vélte: DNS-e alapján a lány kaukázusi származású, valószínűleg Lengyelországból való.
Felfedezése után az orvos szembesítette a lány apját a tényekkel, aki elmondta: “Malala valódi neve Jane és 1997-ben született Magyarországon. Biológiai szülei keresztény misszionáriusok voltak, akik 2002-ben érkeztek Szvátba, és a lányt nevelő szülőknél hagyták, miután titokban áttértek a kereszténységre.” Amikor újságíróink megkérdezték az orvost, miért fedi fel Malala valódi kilétét, azt mondta, meggyőződése, hogy Pakisztán-ellenes erők “telepítették a lányt Szvátba”.
A PressTV iráni hírügynökség tényként vette a szatirikus tényfeltáró történetet, és honlapján részleteket közölt a cikkből Igazság Malaláról: a csalást felkutattuk címmel – ismertette az al-Dzsazíra arab hírtelevízió honlapja. Szombat estére ugyan lekerült a történet az iráni televízió honlapjáról, ám az olvasók vitriolos kommentjei ottmaradtak.
Obamának is “beolvasott”
Barack Obama és felesége, Michelle is találkozott Malalával. A 16 éves lány köszönetet mondott az elnöknek azért, hogy az Egyesült Államok támogatja a pakisztáni, az afganisztáni oktatási rendszer fejlesztését és a szíriai menekülteket, de aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy az amerikai dróntámadások csak táplálják a terrorizmust. “Ártatlanok halnak meg ezekben a támadásokban, és ez ellenérzést vált ki a pakisztániakból. Ha ezek helyett az oktatásra helyezzük a hangsúlyt, akkor annak nagyobb hatása lesz”.
Malala kérte az amerikai és a pakisztáni kormányt, hogy javítsanak együttműködésükön. A Fehér Ház a találkozóval kapcsolatos közleményében azt írta: Obama elnök a Malalával való találkozó napján írta alá kormánya nyilatkozatát a Lányok Nemzetközi Napja alkalmából. “Élnek olyan lányok minden kontinensen, akik képzeletünket felülmúlóan készek megváltoztatni a világot. Bárcsak megadnánk nekik álmuk szabadságát!” – olvasható a nyilatkozatban.
Miniszterelnökségig meg sem állna
Szívesen lenne Pakisztán miniszterelnöke. Ezt már maga Malala mondta a CNN-nek. A lány eredetileg orvos szeretett volna ugyan lenni, de rájött, hogy többet tudna tenni országért miniszterelnökként. “Sok pénzt fordíthatnék a költségvetésből az oktatásra” – jelentette ki a Szaharov-díjjal kitüntetett lány Christiane Amanpournak, a CNN vezető külpolitikai tudósítójának adott interjújában. „Soha nem adom fel” – mondta a lány, amikor a tálibok újabb és újabb fenyegetéseiről kérdezték. “Csak egy test az, amit meglőttek, de az álmaimat nem tudják lelőni” – hangoztatta.
Malala Juszufzai, egy lányiskolát vezető pakisztáni iskolaigazgató lánya 11 éves korában vált ismertté, amikor blogot indított arról, hogy milyen a lakóhelyén, a Szvát-völgyben élni, ahol a szélsőséges iszlamisták minden eszközzel próbálják megakadályozni, hogy a nők iskolába járjanak. Tavaly októberben egy tálib fegyveres rálőtt a más lányokkal együtt az iskolából hazafelé utazó Malalára és súlyosan megsebesítette. A támadás világszerte ráirányította figyelmet a pakisztáni nők jogaiért folytatott küzdelemre. Malala nemrég megjelentette önéletrajzát, felszólalt az ENSZ-ben és létrejött a nevét viselő Malala-alapítvány is.