„Mind itt haltok meg” címmel írt cikket az Economist tudósítója az augusztus elején Devecserben tartott szélsőjobboldali, romaellenes tüntetésről. Mint megírtuk, mintegy ezren – a Jobbik mellett az Új Magyar Gárda, a Szebb Jövőért Polgárőr Egyesület, a Véderő és a Hatvannégy Vármegye támogatói – vonultak fel a faluban, mert egy helyi azt állította, megfenyegették a cigányok, ami állítólag egy megromlott szomszédi viszony következménye volt.
A cikk megemlítette, hogy a felvonuláson ott volt a 2010-es választáson a szavazatok 16 százalékát megszerző szélsőjobboldali Jobbik egyik képviselője, pedig a párt korábban távol tartotta magát egyes neonáci csoportoktól. Most azonban egy olyan tüntetésen volt jelen, ahol a Betyársereg vezetője a „romák közéletből való kiirtásáról beszélt” – írta az Economist. (Ferenczi Gábor jobbikos képviselő egyébként megsérült a tüntetés alatt: egy kő találta fejbe, amit egy szélsőjobboldali tüntető dobott el).
A lap beszélt Toldi Tamás fideszes devecseri polgármesterrel is, aki elmondta: bár „nagyon dühös volt” a tüntetésen elhangzott beszédek miatt, úgy ítélte meg, „nem lett volna bölcs” dolog félúton feloszlatni a ezerfős tüntetést. A felvonulást ugyanis csak kétszáz helyi rendőr vigyázta, akik nem voltak sem kiképezve, sem felszerelve arra, hogy szembeszálljanak egy „nagy halom dühös neonácival”. (Jogvédők a belügyminiszterhez fordultak emiatt.)
Az Economist cikke kiemelte: a kétharmados parlamenti többséggel rendelkező Fidesz „szemernyire sem ítélte el” a tüntetést. A lap szerint ez azért nem történt meg, mert a 2014-es választásra készülő kormánypártban tudják: a romák melletti kiállással nem szereznének valami sok szavazatot. Emellett a Fidesz, amelytől többen is átpártoltak a Jobbikhoz, nem kívánja elidegeníteni saját „holdkóros szélsőségeseit”, és azt sem akarják, hogy a Fideszhez húzó jobbikosok a romakérdés miatt maradjanak távol.
A brit lap emellett röviden összefoglalta a felvonuláshoz vezető szomszédviszályt, amelynek „pontos részletei zavarosak”, megemlítve, hogy a településen évtizedekig jelentősebb problémák nélkül éltek egymás mellett romák és magyarok. Az Economist szerint az ott lakó emberek többsége továbbra is támogatja a romákat, de a befolyással rendelkezők közül egy sem jutott még el odáig, hogy fel is szólaljon mellettük. Közben Németh Ákos, a „magyar oldal” ügyvédje kijelentette: „attól tartok, polgáháború” lesz.