A NATO vezette afganisztáni biztonsági erő (ISAF) elismerte szerdán, hogy egy légitámadásban nyolc afgán gyermeket öltek meg a múlt héten a közép-ázsiai ország keleti Kapisza tartományában. Az afgán kormányt felbőszítő újabb eset nem sokkal azután történt, hogy egy ENSZ -jelentése kimutatta: 2011-ben tovább növekedett az egy évtizede tartó háború polgári áldozatainak száma.
“Nyolc ifjú afgán vesztette életét a koalíciós erők egy légitámadásának következtében” – mondta el újságíróknak Lewis Boone tábornok, az ISAF tájékoztatási igazgatója. Szavai szerint úgy tűnt, hogy a fiatalok fegyvert viselnek, emellett fenyegető módon közeledtek, az ISAF katonái ezért légi támogatást kértek a térségbe.
“A repülőgép két bombát dobott a csoportra, amely meggyőződésünk szerint közvetlen fenyegetést jelentett az embereinkre…” – magyarázta a tábornok, nagyon szomorú esetnek nevezve a támadásnak áldozatul esett nyolc afgán gyermek halálát.
A Nyugat támogatását élvező afgán elnök, Hamid Karzai, akinek népszerűségét aláásták a háború civil áldozatokat követelő sorozatos incidensei, már többször követelte a NATO erőitől, hogy “vessenek véget a falusiak gyilkolásának”.
A kormány tisztségviselői a héten borzasztó képeket mutattak a kapiszai bombázásban meghalt a nyolc fiúról, és azt mondták, hogy heten közülük 6 és 14 év közöttiek voltak, és nyolcadik társuk is csak 18 év körüli volt. Közlésük szerint a fiúkat, akik birkákat tereltek a havas terepen, és tüzet raktak, hogy melegen tartsák magukat, kétszer is megbombázták.
A világszervezet egy februárban közzétett jelentése szerint az afganisztáni háborúban megölt és megsebesített civilek száma tovább nőtt tavaly, immár az ötödik egymást követő évben, s 3021 volt 2011-ben a 2010-es 2790 áldozattal szemben. Az áldozatok többségével lázadó fegyveresek végeztek, de a NATO légicsapásaiban meghaltak száma szintén 9 százalékkal 187-re nőtt a tavalyi évben.
Az ISAf egyik szóvivője a hét elején azt mondta, hogy márciusban a kabuli kormánnyal és az ENSZ afganisztáni missziójával közös tanácskozást tartanak, hogy megvitassák, hogyan előzhetnék meg a civil lakosságot ért támadásokat. Karzai elnök szóvivője ugyanakkor azt mondta, eleget beszéltek már erről az amerikaiakkal és NATO-beli szövetségeseikkel, most már tényleges cselekvésre van szükség.