Amíg Orbán Viktor aláírja az Európai Unió egységét deklaráló nyilatkozatokat, és tartja magát azokhoz, addig a partnerei nem fogják tetemre hívni különutas politikája és a közösséget becsmérlő állításai miatt
– a Népszava brüsszeli forrásai szerint leginkább így foglalhatók össze azok a megjegyzések, amelyek a múlt heti EU-csúcson a magyar kormányfővel kapcsolatban hangoztak el.
Szavak szintjén Orbánnak jó ideje fagyos a viszonya az uniós szervekkel, közelmúltbeli, Putyinnal folytatott találkozója miatt pedig különösen sok kritikát kapott az európai vezetőktől. A Népszava szerint ugyanakkor a múlt heti összejövetelen csak kevesen tartották fontosnak, hogy egyáltalán megemlítsék a miniszterelnök pekingi útját vagy azt, hogy az október 23-i beszédében Orbán a Szovjetunióhoz hasonlította az Európai Uniót.
A lap megszólaltatta a tagállami vezetőkből álló Európai Tanács elnökét, Charles Michelt is, aki Orbán kilengéseit úgy kommentálta, hogy nem csak Magyarországnak, de más tagállamoknak is megvan a maguk különvéleménye számos ügyben. Ezek sokszor kevésbé látható, de nagyon határozott álláspontok, amelyeket a találkozókon kell közös nevezőre hozni. Az ilyen nézeteltérések ugyanakkor nem akadályozták meg, hogy az Európai Tanács egységet mutasson.
Még egyértelműbben fogalmazott Orbánnal kapcsolatban Kaja Kallas észt kormányfő, aki szintén nyilvánosan kritizálta az Orbán-Putyin találkozót (ami Szijjártó Péter szerint „képmutatás a köbön”).
Az Európai Tanácsban azt tapasztalom, például Magyarországgal kapcsolatban is, hogy a vezetők mondanak valamit a sajtónak, majd bemennek a terembe, és egyetértenek a többiekkel. Amíg helytelen dolgokat állítanak, de helyes dolgokat cselekednek, addig szerintem rendben vagyunk.
– kommentálta a magyar kormányfő hozzáállását észt kollégája.