A Független Hírügynökségnek Léderer Sándor, a korrupció ellen küzdő K-Monitor igazgatója hosszan beszél arról, mit vár attól, hogy a 20 ezer jelentkezőből kiválasztott húsz ember egyikeként megkapta az Obama-ösztöndíjat. A program a civil szféra erősítéséről szól. A chicagói találkozón, amikor a volt elnök mellett fotózták, szóba sem került a politika, a magyar helyzet, csak a civil ügyek. Ők is egyesületként működnek, mióta elkezdtek utánanézni a belvárosi ingatlanpanamáknak.
Bár civilek, a kormányzati támadásnak nem ők a fő célpontjai. Azokkal a szervezetekkel többet foglalkoznak, amelyek valamiként a menekültkérdéshez kapcsolódnak. Másodvonalban vannak, mint azok a civilek, akik kritikusak a mindenkori kormánnyal. Őket inkább az érinti, hogy borzasztó lett a civileket körülvevő légkör. Megbélyegzettként már lehetetlen állami intézménnyel együttműködni, noha 7-8 éve, tehát már a Fidesz-kormány idején, még részt vettek a kormány antikorrupciós munkacsoportjában is.
Máshol már simán bukna a kormány
A kormány azért beszél ennyit a civilekről, ellenségekről, hogy ne kelljen a valódi problémákról (korrupció, egészségügy, oktatás). Az embereket a korrupció foglalkoztatja, és bár korrupt politikusokat nem zárnak rács mögé, van következménye ezeknek az ügyeknek.
Az emberek kiábrándultak a politikából, és miután az ügyészség sem igazán végzi a dolgát a korrupciós ügyek feltárásában,
ugyanazok a politikusok jönnek újra és újra, hiszen nem igazán van választási lehetőség.
A kormány kommunikációja nagyon ügyes,
azért van szó Soros Györgyről, a menekültekről, hogy ne arról beszéljünk, hogy Mészáros Lőrinc miből gazdagodott meg, vagy Tiborcz István hogy tudott trükkösen lámpákat építeni.
Ezek olyan ügyek, amelyekbe más európai országokban simán belebukna a kormány. Léderer szerint az Európai Ügyészséghez is azért nem csatlakozunk, mert nem szeretnék, ha más nyomozna Polt Péter helyett. Ha valamiként mégis kikényszerítenék a csatlakozást, a kormány mindent megtenne, hogy ez az ügyészség ne tudja elvégezni a munkáját,
hiszen lételemük, hogy ne vizsgálják ezeket az ügyeket, ugyanis az egész kormány működése a korrupción alapszik.
Szerinte Lánczi András sem véletlenül mondta, hogy „amit korrupciónak neveznek, az gyakorlatilag a Fidesz legfőbb politikája”, hiszen az állami vagyon újraosztásának eszköze maga a korrupció Magyarországon.
A K-Monitor egyébként most azon dolgozik, hogy miként tehető átláthatóbbá az önkormányzatok költségvetése, hiszen alapvető lenne, hogy az emberek tudják, mire költik adójukat. Az a céljuk, hogy nálunk is legyenek olyan példák, mint más európai országban, ahol az emberek beleszólnak, mire költik a költségvetés egy részét.