A népszavazás másnapján tartott fórumot a DK elnöke a főváros XV. kerületében, amit azzal kezdett, hogy nem ünnepelni jött. Azzal együtt nem, hogy végül a referendum nem lett érvényes, pártja pedig a bojkott mellett kampányolt. Ugyanakkor azt belátta, a menekültkérdés valós probléma, mert a kontinensen van nagyjából egymillió ember, akikkel kezdeni kell valamit.
Gyurcsány szerint a népszavazási kampány hatására a nemzet bezárkózott saját félelmeibe, de “ezt a félelmet központilag gerjesztették”. Ráadásul Orbán kultúrharcot csinált a kérdésből, amiben a magyarok a jók, mindenki más, aki idejön, az terrorista.
Kijelentette:
Ha cinikus akarok lenni, azt mondanám, megértem Orbán Viktor politikáját, a félelemben élő embereket könnyebb megvezetni. De én ezt nem tudom elfogadni.
Orbán esküszegő
A volt miniszterelnök szerint a jelenlegi kormányfő ezzel az egész népszavazással csak azt érte el, hogy az európai radikális szélsőjobb vezetője lett, miközben itthon a saját táborában sem osztja mindenki azt a feltétlen sikert, amiről beszélt.
Ha őszinte akarok lenni, azt tudom mondani nektek, hogy a király meztelen. Belegondoltam, hogy milyen lenne Orbán meztelenül, de elborzadtam.
A nagyjából háromszáz fős hallgatóságának lefordította azt is, hogy mit jelent az érvénytelen népszavazás: “legyen világos, a kormány nem kapott engedélyt arra, hogy ebben a kérdésben bármit is tegyen.” Majd ezek után rátért arra, hogy a tervezett alkotmánymódosítás politikai gazemberség Orbán részéről.
A magyar miniszterelnök hit- és esküszegővé vált.
Gyurcsány beszélt arról is, hogy a Fidesz első embere nagy bajban van, ugyanis a politikai csodafegyvernek tartott menekülttéma besült, nem fog kitartani 2018-ig, aminek természetesen ő örül. “A gyűlöletkampányt nem lehet még másfél évig fenn tartani.”
Az ellenzék ugyanakkor profitálhat ebből, mert fel lehet hozni a kormány számára fájdalmas témákat, az oktatás és az egészségügy katasztrofális helyzetét, lehet beszélni a fiatalok elvándorlásáról.
Megfullad
“Ezzel a teljesítményével a Fidesz nem fog választást nyerni”, mondta Gyurcsány, de azt nem gondolná, hogy Orbán lemondana és előrehozott választások lennének, ő 2018-ra készül.
A Jobbikról azt mondta, ma a radikális párt és a Fidesz egymással harcol a szélsőséges szavazókért:
Azzal szerinte nincs baj, ha van egy tizenöt százalékos támogatottsággal bíró szélsőséges párt, “ezzel együtt lehetne élni”, de mára oda jutottunk, hogy a Jobbik programpontjait valósítja meg a kormány.
A Jobbik ugyanakkor véleménye szerint útelágazódáshoz érkezett, kérdés, hogy beállnak-e a Fidesz mögé az alkotmánymódosításban. De az LMP is bajban van, mert Gyurcsány szerint a politikai középen nincsen hely.
Az egy légüres tér, aki ott akar mozogni, megfullad.
Saját pártjának teljesítményét ugyanakkor sikerként értékelte, “megállítottuk Orbán Viktort.” Számokat is mondott, szerinte szavazóik nyolcvan százalékban hallgattak a pártutasításra és otthon maradtak, miközben ez a Fidesznél hetven százalék volt, ennyien mentek el a táborból és húzták be a nemet.
Gyurcsány úgy számol, a nagyjából hatvan százaléknyi otthon maradt választópolgár közül a baloldali blokk huszonöt százaléknyit győzött meg, vagyis nagyjából kétmillió szavazójuk van.
A Fidesznek meg valamivel több mint kétmillió van, nincs ember, aki megmondaná, ki nyer 2018-ban, nagyon szoros verseny lesz, összedőlhet a Nemzeti Együttműködés Rendszere.
Nem összefogás, de az
Ehhez Gyurcsánynak már a receptje is megvan.
Jobb minőségben, több bölcsességgel, de újra fel kell építeni a demokratikus ellenzéki pártok együttműködését, szándékosan nem használom az összefogás szót.
Úgy látja, 2018-ban több esélyük van a győzelemre, tanultak a 2014-ben elkövetett hibákból. Például azt, hogy nem tölthetnek el hónapokat a nyilvánosság előtt azzal, hogy vitáznak arról, ki kivel, meg ki kivel nem. És Molnár Gyulával az MSZP eleve nyitottabb az együttműködésre.
Rendszeresen beszél az MSZP elnökével, úgy látja, az övék a vezető szerep. “Csendben, elegánsan”, adta meg a jelszót Gyurcsány, majd hozzátette:
Rendszerváltás kell.
Saját pártjára már majdnem-középpártként tekint, akik nyitottak arra is, hogy a kis pártok is részt vegyenek az együttműködésben. Most azért optimistább a sikert illetően, mert szerinte a népszavazás után az Orbán tévedhetetlenségébe vetett hit megingott, amiből erőt meríthetnek.
Ehhez igazodva azzal búcsúzott hallgatóságától, hogy: