A rendkívüli időjárási helyzetre tekintettel a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) átmeneti szálláshelyet alakított ki Budapesten, a Soroksári út 53-55. szám alatt. a Főpolgármesteri Hivatal tájékoztatása szerint az Aszódi úton is megnyitották a hajléktalanszállót, így a főváros kezelésében csaknem négyszáz üres férőhely várja az éjjeli menedéket keresőket.
A Soroksári úti szálláshelyet pénteken délután öt órától lehet igénybe venni. Az MNV 33, a Magyar Vöröskereszt pedig húsz fekvőhelyet alakított itt ki, de ha szükséges, az épületben akár 150 embert is el lehet helyezni.
Korábban a Menhely Alapítvány bejelentette, hogy megteltek a fővárosi hajléktalanszállók, már csak mintegy harminc férőhely maradt, ezért valószínűleg a nappali melegedőket is megnyitják éjjelre. A mindenki számára elérhető éjjeli menedékhelyek 1721 ágya közül csütörtök este 1694 volt foglalt, “ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy a rendszer betelt” – írta Matlári Ferenc, az alapítvány munkatársa.
Tarlós köszöni a példás összefogást
A főváros a Magyar Máltai Szeretetszolgálattal és a Menhely Alapítvánnyal kötött szerződést hajléktalanellátásra, de Budapesten több egyháznak és civil szervezetnek is van segítő szolgálata, illetve szállója. A Főpolgármesteri Hivatal kommunikációs igazgatójának közleménye szerint Tarlós István főpolgármester segítséget kér a budapestiektől: “Aki lát, vagy tud segítségre szoruló hajléktalanokról, hívja a Menhely Alapítvány diszpécserszolgálatát a 338-4186-os telefonszámon, vagy jelezze a 112-es segélyhívó számon”.
Tarlós István abban is kéri a lakosság segítségét, ha felesleges, főleg férficipőkkel rendelkeznek, vigyék el a hajléktalanellátó intézményekbe, illetve Budapest Főváros Közterület-felügyeletének székházába. A városvezető köszönetet mondott a szociális munkásoknak, a rendőrségnek, a mentőknek, a közterület-felügyelőknek és a honvédségnek a “példás és segítőkész” együttműködésért.
A VII. kerületi önkormányzat azt közölte, hogy a Polgári Védelemmel és civil szervezetekkel együttműködve három helyszínen tudják befogadni a rászorulókat. A Bethlen Gábor utca és a Thököly utca sarkán (a Keleti pályaudvar közelében) katonai sátrakban alakítanak ki nappali melegedőt, ahol szombattól meleg ételt és teát osztanak. A Dembinszky utcában péntek délutántól 30-35 embert tudnak befogadni éjszakára és nappalra, a Nefelejcs utcában pedig 100 fős éjjeli és nappali melegedőhely várja a rászorulókat, tisztálkodási lehetőséggel.
Az V. kerület is készül a rendkívüli hidegre, az önkormányzat a Mai belváros című lap különszámában tájékoztatja a lakosságot a lehetőségekről, teendőkről. A városrész közterület-felügyelete folyamatosan felkeresi az ott élő hajléktalanokat, tájékoztatják őket a férőhelyekről, melegedőkbe kísérik őket, illetve szükség esetén mentőt hívnak. Arra kérik a lakosokat: fordítsanak nagyobb figyelmet a környezetükben élő segítségre szorulókra, illetve ha olyanokkal találkoznak, akik nem tudják felmérni az egészségügyi állapotukat veszélyeztető körülményeket, értesítsék a megfelelő szervezeteket.
A kisebb településeken is segítenek
Több mint kétezer, közfoglalkoztatásban részt vevő ember tart kapcsolatot az idősekkel és elesettekkel az 5 ezernél kevesebb lakosú településeken, így a nagy hideg miatt kialakult helyzetben is segítséget kaphatnak a rászorulók – közölte Mányai Zoltán, a Belügyminisztérium (BM) sajtófőnöke pénteken.
A legtöbben, 223-an Veszprém megyében tudnak segíteni, de több megyében, így Borsod, Fejér, Pest és Heves megyében is meghaladja a százat a kapcsolattartást végző közfoglalkoztatottak létszáma. Ennek költsége Mányai Zoltán tájékoztatása szerint 323 millió forint.
Kontrát Károly, a tárca parlamenti államtitkára kedden sajtótájékoztatón ismertette a hideg időjárás miatt hozott minisztériumi intézkedéseket. Mint elmondta, Pintér Sándor belügyminiszter a tárca közigazgatási államtitkárát egyebek mellett arra utasította, hogy soron kívül mérje fel a kormányzat tulajdonában vagy használatában álló azon épületeket, amelyekben nappali melegedőket lehetne kialakítani. A közfoglalkoztatási helyettes államtitkárnak pedig a munkaügyi központok igazgatóin keresztül fel kell hívnia az önkormányzatok figyelmét arra: a közfoglalkoztatásban részt vevők naponta kétszer ellenőrizzék, hogy a településen élő idősek, elesettek nincsenek-e veszélyben.
A belügyminiszter az országos rendőrfőkapitányt egyebek mellett arra utasította, hogy ellenőrizzék a hajléktalanok által lakott helyeket, a közterületeken szolgálatot teljesítő rendőrök keressék fel az általuk ismert egyedül élőket is, hogy megbizonyosodjanak azok ellátottságáról, s lovas rendőrökkel és szükség szerint motoros szánokkal folyamatosan legyenek jelen a tanyavilágban.
Pintér Sándor azt kérte az állampolgároktól, tegyenek bejelentést, ha távolabb élő hozzátartozójukkal, ismerősükkel váratlanul megszakad a kapcsolatuk, azok nem adnak életjelet magukról.