A gépi tanulás, a trendek és a felhasználói viselkedés gépi elemzése már ma is a mindennapos munka része az Invitel Csoportba tartozó Invitech Solutions-nél, a további fejlesztések közül kiemelhetők a szoftverrobotok és a mesterséges intelligencia alkalmazása is.
Okoshálózatok és intelligens szolgáltatások
Az infokommunikációs vállalat az elmúlt időszakban több területen is komoly beruházásokat hajtott végre. Tavaly átadták a DC10 adatközpont újabb létesítményét, amely hazánkban elsőként megszerezte a TIER III-as nemzetközi minősítést. Idén február elején pedig bejelentették, hogy Budapesten már elérhető a LoRa-technológiájú IoT-hálózatuk.
Az IT-biztonsági fejlesztéseket tekintve az Invitech-nél tavaly tavasz óta érhetők el az intelligens biztonsági szolgáltatások. Egy további terület, ahol szeretnének előrelépni az automatizációban, az a szoftveres robotok bevezetése. Ilyen botokat más területeken már használnak cégen belül, de a következő fél évben szeretnék bevezetni a biztonsági műveleti központjuk (SOC) működésébe is – összegezte helyszíni riportjában az Index.
Mire képesek 10 másodperc alatt a robotprogramok?
Egy szoftverrobot az alkalmazások sokaságán keresztül képes elvégezni a műveleteket. Kemendi Zsolt, a vállalat műszaki igazgatója gyakorlati példaként felsorolta, hogy a Wannacry vagy a Petya zsarolóvírusok esetében mire is képes egy ilyen rendszer.
- Az értesítések alapján kijelöli a szóban forgó sérülékenységet, majd automatikusan meghatározza az érintett ügyfélkört.
- Aztán egy másik rendszerben kigyűjti azokat a konkrét eszközöket, felhasználókat, akikre vonatkozhat a sérülékenység.
- Ezután újabb rendszerbe lép át, ahol kiválasztja az érintett eszközöket, és telepíti rájuk a javítást.
- Végül küld egy e-mailt az ügyfél IT-biztonsági felelősének arról, hogy megjelent az adott zsarolóvírusról szóló hír, a levélben benne lesz, hogy hány darab érintett gépe volt a cégnek, ezért feltelepítették a javítást, és most már védettséget élveznek.
Ez egy olyan feladatsor, amelyet meg lehet oldani bottal. Ennek azért van nagy jelentősége, mert egy ilyen jellegű műveletsorhoz sok különböző rendszer között kell mozogni, és ahelyett, hogy ezt a 12-13 különböző rendszert óriási munka árán integrálnánk, egy bot egy folyamatba tudja szervezni az egészet. Mindezt körülbelül tíz másodperc alatt – emelte ki Kemendi Zsolt.
„Én azt gondolom, hogy 4-6 hónapon belül a munkáink 30-35 százalékát robotizálni fogjuk” – nyilatkozta tavaly év végén a műszaki igazgató. Kérdésre válaszolva elmondta: szerinte nem kell a munkahelyek megszűnésétől tartani, hiszen úgymond csak a robotolást akarják a robotokra bízni, hogy az emberek a tervezésre és a munkafolyamatok megszervezésére tudjanak koncentrálni.
A teljes cikket itt olvashatja el.
Kiemelt fotó: Thinkstock