Télen, különösen decemberben ötödével többet ropogtatunk, mint az év többi időszakában. A sóspálcikák, chips-ek fogyasztása 15 százalékkal magasabb decemberben, mint az év egyéb időszakában, de leginkább – 40 százalékkal – a mogyorófélék forgalma nő. A karácsonyi készülődés és vendégvárás az olajos magvak időszaka, míg a szilveszter egyértelműen a chipsek és a mixek ünnepe.
„A sós snack szakmában különösen hajtós időszak a két ünnep közé eső négy munkanap, ekkor az amúgy is magas decemberi forgalom további egyharmaddal emelkedik” – mondja Szabó Gábor, az Intersnack Magyarország piackutatója – „A legerősebb forgalmú üzletekben szinte órák alatt elfogy a raktárkészlet, ezért ezekre a helyekre még szilveszter délelőtt is szállítanunk kell.”
Chipsfogyasztók országa
Az ünnepek után, az év többi napján sem csak bevásárlás közben jön meg az étvágyunk a sós ropogtatnivalókra, a vásárlók kétharmada már otthon eldönti, hogy snack is kerül a kosárba, mindössze ötödük vásárol hirtelen ötlettől vezérelve.
A sós snacket vásárlók 62 százaléka 20-39 év közötti fiatal felnőtt, a 10-19 évesek alig 10 százalékát teszik ki a sós rágcsálnivalót vásárlóknak. A magyarok 47 százaléka csak havonta 2-3 alkalommal vesz chipset, az egy évben az egy főre jutó chipsfogyasztás 300 gramm. Ezzel a mennyiséggel Európában hátulról a második helyet foglaljuk el, nálunk kevesebb burgonyaszeletet csak Romániában fogyasztanak.
Egészségügyi megfontolások
Míg 10 éve a bulikba vittük magunkkal a burgonyaszeleteket, ma már főleg otthonra vesszük, saját fogyasztásra, a magyarok kétharmada legalábbis ezzel a szándékkal vásárol chipset. A válaszadók negyede akkor is egy-egy zacskó chipset ragad meg, ha napközben megéhezik.
Szabó S. András professzor a táplálkozás és az élelmiszerkémia szakértője szerint a kiegyensúlyozott étrend része lehet a chips is, ha mértékkel, és nem főétkezések helyett fogyasztjuk: „Egy héten kétszer is ehetünk burgonyachips-et, ha egyszerre nem fogyasztunk belőle 40-50 grammnál többet.” (Ez egyébként egy átlagos zacskó chips tartalmának a fele – a szerk.)