Az MVM a 2022-23-as elszámoló számlák kibocsátásakor úgy döntött, hogy az egyenletes számlázást választó ügyfeleknél visszamenőleg átírja az éves részszámlákat. A fogyasztók jóváhagyásával megállapított havi egyenlő mennyiségek helyett az úgynevezett jelleggörbe szerinti becsléssel állapította meg a fogyasztás éven belüli eloszlását, azaz
– értékélnek a cikkben. (A fogyasztási jelleggörbét az MVM készíti, és azt tükrözi, hogy a különböző évszakokban az időjárás függvényében jelentősen eltér a gázfelhasználás.)
Ennek következtében a fogyasztók jelentős része a 2022-23-as támogatási évben (2022. augusztus 1-től 2023. július 31-ig) nem juthatott hozzá a támogatott árú gáz teljes mennyiségéhez, azaz fogyasztása egy számottevő részét közel nyolcszoros, úgynevezett lakossági piaci áron kellett megfizetnie. Azt a kérdést azonban csak a következő évi számlák ismeretében lehetett megválaszolni, hogy ez a fogyasztókat megkárosító megoldás évről évre ismétlődik-e, gördülő hitelezés lesz-e belőle, vagy a 2022. augusztus 1-jével megváltozó szabályozáshoz kapcsolt egyszeri alkalomról beszélhetünk.
Egy év elteltével kiderült, hogy az MVM azt az ártámogatást, amit a 2022-23-as évben jogtalanul elvett a fogyasztóktól, a 2023-24-es támogatási évben gyakorlatilag azonos mennyiségben visszaadta az érintett ügyfeleknek.
Közgazdasági értelemben tehát az egyenletes számlázást választó fogyasztók 2022-23-ban kényszerhitelezőivé váltak az MVM-nek, azaz a legnagyobb magyar közszolgáltató állami vállalat egyéves lejáratú kamatmentes kölcsön nyújtására kényszerítette az érintett ügyfeleit.
Az „innovatív” új számlázás bevezetésekor az MVM a támogatási év 365 napjára a tényleges fogyasztást jóval meghaladó fiktív felhasználást számolt el, amelynek számottevő hányadára még az átlagfogyasztás esetén sem jutott elegendő támogatás. A szabályozás szerint az átlagfogyasztás teljes mennyisége támogatott áron vásárolható meg. A bevezetést követő évben ugyanakkor a tényleges fogyasztást meghaladó teljes fogyasztással azonos, a 365 napra adhatónál akár magasabb támogatást is elszámolt a szolgáltató.
Utóbbi megoldás a vonatkozó jogszabály átlépését jelenti, hiszen a teljes támogatott mennyiség nem haladhatja meg az átlagfogyasztásnak megfelelő mennyiséget.
Némiképp megnyugtató, hogy az új gázártámogatási rendszer bevezetését szabályozó rendelkezések nem adtak lehetőséget az MVM által alkalmazott megoldásra. Könnyen elképzelhető, hogy csak a 2023-24-es számlázási év első részszámláinak kibocsátását követő elemi erejű felzúdulásnak köszönhetjük, hogy az MVM végül törölte eszköztárából a kamatmentes ügyfélhitel kikényszerítését – olvasható a G7.hu által közölt cikkben.
Megérkezett az MVM reakciója
Az MVM Zrt. a 24.hu lapszemléjének megjelenése után kért helyesbítést. A társaság szerint a G7.hu-n megjelent véleménycikk több helyen is valótlan állításokat tartalmaz, amelyek nem állják meg a helyüket és félrevezetők a fogyasztók számára. A társaság észrevételeit alább szó szerint közöljük:
“Az egyik valótlan állítás, amely szerint az MVM jogszabályellenesen járt el. A társaság szerint fontos kiemelni, hogy az MVM Csoport (mindenkori) hatályos üzletszabályzata, valamint számlázási rendszere összhangban van a hatályos jogszabályokkal. A jogszabályoknak való megfelelést az MVM Csoporton kívül álló Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) ellenőrzi, a számlázási rendszer zártságát, megfelelőségét pedig éves auditok biztosítják. Előbbiek alapján nem igaz az, hogy a rendeletben ne lett volna kitételként a jelleggörbe szerinti számlázás.
Az éves elszámoló számla a 259/2022. (VII. 21.) Korm. rendeletben rögzítettek alapján minden esetben jelleggörbe alapján készül, azonban az átalánydíjasoknál a kedvezményes mennyiség kedvezményes éven belüli kiosztása 2024. augusztus 1-jétől jogszabályban megadott százalékos arány alkalmazásával, napokra rögzítetten történik. Így található meg az MVM hatályos üzletszabályzatában is, amely a mindenkori hatályos jogszabályok alapján készül.
Az MVM nem vezetett be új számlázást 2022-ben, a számlázás korábban is így történt, volt kedvezményes mennyiség, amelynek a mértéke a jelenleginél sokkal alacsonyabb volt és volt 2 féle árkategória, azonban a két ársáv közötti egységár különbözet jelentősen megemelkedett, de azt nem az MVM határozta meg, hanem a vonatkozó hatályos MEKH-rendelet.
A másik állítás, amely szerint az MVM kényszerrel élt volna az ügyfelek felé, szintén ferdítés, mivel már 2023-ban számos megoldást kínált az MVM az ügyfeleknek, többek között van lehetőség módosítani a részmennyiségeket, át lehet állni diktálásra, lehet kérni akár 12 havi részletfizetést is külön elbírálás nélkül és idén tavaszra az is megoldódott, hogy a kedvezményes évre járó rezsicsökkentett árú gázt a szolgáltató naparányosan ossza el a részszámlákban az év minden napjára. 2024 áprilisától az új módszerrel már nem csak a havonta a részszámlákban elszámolt gázmennyiségek lesznek egyenletesek, hanem ezekben a részszámlákban a fizetendő összeg is szinte egyenletes lesz minden hónapban. Eltérés csak abból adódik majd, hogy hány napos az adott hónap. Az MVM ügyfeleinek 90%-a a rezsicsökkentett árú, 63.645 MJ kedvezményes éves földgázmennyiségnél jelenleg is kevesebbet használ fel, azonban mintegy 100 ezer ügyfele esetében a módosítással elkerülhetővé válnak a kiugróan magas részszámlák a kedvezményes év végén.
Szeretnénk megemlíteni azt is, hogy jellemzően a tavaszi leolvasást követően a nyári időszaki részszámlákban a tényleges fogyasztáshoz képest magasabb összegű részszámlát fizet az átalánydíjas ügyfél, míg őszi leolvasást követően a téli fogyasztásához képest alacsonyabb értékű részszámlát fizet (ebben az esetben ez leolvasástól függően akár 7 hónap is lehet, de ezen időpillanatokban az MVM előlegez a fogyasztónak). Ez teszi lehetővé az ügyfél számára, hogy havi azonos mennyiségű részszámlák megfizetésével egyenlítse ki éves fogyasztását. Ez a tervezhető részszámlázási mód népszerű az ügyfelek körében, nyilvántartásunk szerint a teljes ügyfélkör 63%-a él vele.
Megjegyezzük, hogy nem kényszerítjük ügyfeleinket egyik számlázási mód alkalmazására sem, mivel biztosítjuk számukra azt a szabadságot, hogy ha az előző hónapban elfogyasztott tényleges mennyiség alapján szeretnék fizetni a számlájukat, azt megtehetik a havi diktálási mód választásával, de ha havonta egyenlő összegben szeretnék fizetni a várható éves fogyasztásukat, ezzel is optimalizálva a háztartásuk kiadásait, akkor választhatják az egyenletes részszámlázási módot. A számlázási mód módosítása éves elszámolási időszakon belül akár négy alkalommal kérhető. Az MVM tehát biztosítja ügyfeleinek, hogy szabadon válasszanak a nekik tetsző/számukra optimális számlázási módok közül” – írták lapunknak az állami cégtől.