Vadai Ágnes (DK) a 24.hu cikke alapján kérdezte arról Nagy Márton nemzetgazdasági minisztert, hogy hányt postahivatalt és pontosan hol akarnak bezárni december 31-ig, miután augusztustól országszerte már csaknem 100 posta bezárásáról döntöttek. A Postás Szakszervezet elnöke sem tudott pontos számot mondani lapunknak, de azt megerősítette, főleg kistelepülések hivatalaira került lakat. Tóth Zsuzsannának nem volt információja arról, hányan veszítették el állásukat, és azt a dolgozóktól származó információt sem tudta megerősíteni, hogy októbertől újabb postahivatal-bezárási hullám jöhet.
A postabezárások miatt a független Jakab Péter a miniszterelnökhöz fordult. Emlékeztette Orbán Viktort, hogy amikor 2020-ban 42 milliárd forintért a kormány megvette a Magyar Posta Zrt. Bélyegmúzeumát a kormányfő a parlamentben azt válaszolta neki, hogy ebből a 42 milliárdból fogja a Magyar Posta emelni a postások bérét.
Azóta érdemi béremelés nem történt, helyette tömegével zártak be postahivatalokat.
Mindezek után a magyarok joggal várnak választ: hova tűnt a Bélyegmúzeumért kifizetett 42 milliárd forint?
Mindkét képviselőnek Fónagy János államtitkát válaszolt. Vadai Ágnesnek azt, hogy elvárás a
Magyar Postával szemben, hogy költséghatékonyan, hálózatát racionalizálva nyújtson 21. századi, modern szolgáltatásokat.
A Magyar Posta az Egyetemes Postai Közszolgáltatási Szerződésben (EPKSZ) meghatározott mintegy 1600 postahely helyett jelenleg csaknem 2150 postával áll az ügyfelek rendelkezésére, de országszerte csökken a forgalom, ezért az EPKSZ adta lehetőséggel élve üzemeltetési módot váltottak néhány településen.
Főleg a postapartneri együttműködést szorgalmazzák. Országszerte több mint 630 postapartner áll most az ügyfelek rendelkezésére, de további együttműködés előkészítése is folyamatban van önkormányzatokkal, vállalkozásokkal.
Jakab Péternek azt írta Fónagy János, hogy a Magyar Postánál olyan pénzügyi struktúrát kell kialakítanunk, amely eltartja a hagyományos szolgáltatásokat. Az államtitkár cáfolta, hogy ne lett volna jelentős béremelés.
A kormány a 201 7-2019 évekre vonatkozóan 3 éves béremelési programot hajtott végre az állami vállalatok körében. A Magyar Posta kivételével az érintett cégek a béremeléshez költségvetési támogatást kaphattak, de a posta esetében ez tiltott állami támogatásnak minősült volna, ezért a cég a hároméves, összesen 36%-os átlagos bérfejlesztést, a 73 milliárd forint költségnövekedést jelentő béremelési programot csak saját terhére tudta végrehajtani.
A Magyar Posta a Bélyegmúzeum értékesítésével elért pénzügyi helyzetét az elmúlt években meg tudta tartani, a béremelést úgy tudta végrehajtani, hogy az ne eredményezze pénzügyi pozíciója romlását. Felhívta Jakab Péter figyelmét is arra, hogy a Magyar Posta az Egyetemes Postai Közszolgáltatási Szerzödésben meghatározott mintegy 1600 postahely helyett jelenleg is közel 2150 postával áll az ügyfelek rendelkezésére. A mobilposta szolgáltatással pedig továbbra is minden településen elérhetőek a postai szolgáltatások