Gazdaság

Új 200 forintost bocsátott ki az MNB Petőfi születésének 200. évfordulója alkalmából

A költészet napján, Petőfi Sándor születésének 200. évfordulója alkalmából a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a 200 forintos forgalmi érme emlékváltozatát bocsátotta ki. A Petőfi Irodalmi Múzeumban megtartott ünnepségen emellett egy különlegesen nagy méretű 30 000 forintos címletű ezüst emlékérmét és annak 7500 forintos címletű színesfém változatát is megjelentette, tisztelegve Petőfi munkássága előtt. Az emlékérmék egyúttal az 1848-49-es forradalom és szabadságharc 175. évfordulójára is utalnak. A különleges 200 forintos pénzérme 1 millió példányban kerül forgalomba, míg az ezüst emlékérmék hatezer, a színesfém változatok nyolcezer példányban verhetőek. A 200 forintos érme megújult tematikai oldalát Szilos András iparművész, az emlékérmék előoldalát Kovács Zoltán szobrászművész, hátoldalát Horváth Andrea iparművész tervezte.

Petőfi Sándor (1823-1849) magyar költő, forradalmár, nemzeti hős, a magyar irodalom és kultúra egyik legikonikusabb alakja, a legtöbb idegen nyelvre lefordított magyar szerző. A nemzetközileg is elismert költő rövid életében közel ezer verset írt, egyike volt azon keveseknek, akik írásaikból meg tudtak élni. Vele indult az irodalmi kultusz fogalma. A magyar romantika kiteljesítőjeként olyan új témákat honosított meg a hazai költészetben, mint a családi líra, vagy a puszta ábrázolása, valamint a világszabadság eszméje. Kiemelkedő népszerűsége abból is fakadt, hogy közérthetően fogalmazott műveiben, a nép nyelvét beemelte az irodalomba. A „márciusi ifjak” egyik vezéregyénisége, az 1848-49-es forradalom és szabadságharc résztvevője és meghatározó alakja.

Petőfi Sándor születésének bicentenáriuma alkalmából az MNB a 200 forintos forgalmi érme emlékváltozatát, valamint különlegesen nagy méretű 30 000 forintos címletű ezüst emlékérmét és annak 7500 forintos címletű színesfém változatát bocsátja ki.

A kibocsátásra kerülő 200 forintos forgalmiérme-emlékváltozatok névértékes oldala megegyezik a jelenleg forgalomban lévő 200 forintos érme címletoldalával, a tematikus oldalon azonban a megszokott Lánchíd-ábrázolás helyett Barabás Miklós Petőfi Sándort ábrázoló portréjának rasztertechnikával megjelenített modern ábrázolása látható. A gyöngysorszegélyen belül, bal oldalon fent, köriratban a „MAGYARORSZÁG” felirat, jobb oldalon lent, vízszintesen a „2023” verési évszám olvasható. A portréábrázolástól balra, lent a Petőfi Sándor-emlékév hivatalos logójának – a védjegyoltalomra utaló jelzés nélküli – ábrázolása látható.

200 Ft-os forgalmiérme-emlékváltozat Petőfi Sándor születésének 200. évfordulója alkalmából

Az érme tematikai oldalát Szilos András iparművész tervezte. Az érme technikai paramétereiben megegyezik a készpénz-forgalomban használt 200 forintos bimetál érmékkel: Az érme külső része (körgyűrű) réz (75%), nikkel (4%) és cink (21%) ötvözetéből, az érme belső része (mag) réz (75%) és nikkel (25%) ötvözetéből készült. Az érme külső átmérője 28,3 mm, a külső és belső rész találkozásánál az átmérő 17,9 mm. Az érme peremvastagsága 2 mm, súlya 9 gramm, széle szaggatottan recézett.

A bicentenárium alkalmából megjelenő 200 forintos forgalmi érme emlékváltozata 1 millió példányban készül. Az új érmével a lakosság a készpénzfizetési forgalomban, a mindennapi vásárlások során találkozhat majd, az MNB a lakossági pénztárában címletváltást nem végez. Az 1 milliós keretből 12 000 darab elsőnapi (normál verdefényes) veretként sorszámozott díszcsomagolásban vásárolható meg 2023. április 12-től a Magyar Pénzverő Zrt. értékesítési csatornáin keresztül. Gyűjtői termékként, 40 darab érmét tartalmazó rolnikban is ugyanott lesz elérhető az új 200 forintoos forgalmiérme-emlékváltozat.

Tekintettel az évforduló jelentőségére, az MNB „Petőfi Sándor és az 1848–49-es forradalom és szabadságharc” megnevezéssel 30 000 forint névértékű ezüst és 7500 forint névértékű színesfém emlékérmét is kibocsát különlegesen nagy méretben. Az emlékérmék a bicentenárium mellett az 1848-49-es forradalom- és szabadságharc kirobbanásának 175. évfordulójára is felhívják a figyelmet. Elsődleges szerepük a méltó megemlékezés Petőfi Sándor irodalmi és forradalmi tevékenységéről, a készpénzforgalomban nem játszanak szerepet. Az azonos tematikájú ezüst és a színesfém emlékérmék érmeképei megegyeznek, csak az értékjelzésben térnek el.

A „Petőfi Sándor és az 1848–49-es forradalom és szabadságharc” emlékérmék Petőfi irodalmi és forradalmi tevékenységének összefonódását érzékeltetik. Az előlapon központi motívumként a Landerer és Heckenast nyomdájának nyomdagépe látható, amelyen a 12 pont mellett Petőfi egyik legismertebb művét, a Nemzeti dalt, a XIX. századi magyar költészet kiemelkedő alkotását is sokszorosították. Az éremképből a peremet megszakítva fut ki a nyomdagép lapja, amelyen a szabad sajtó egyik első terméke, a Nemzeti dal első két versszaka olvasható. A peremre kifutó ábrázolás amellett, hogy igazi különlegesség, szemléletesen érzékelteti a költemény máig ható függetlenségi eszményét.

A nyomdagép ábrázolásába rejtve jelenik meg a forradalom kitörésének évére utaló 1848-as évszám. Az előoldalon találhatóak továbbá az emlékérmék kötelező elemei: a „MAGYARORSZÁG” felirat, a 30 000, illetve 7500 FORINT értékjelzés, a „BP.” verdejel és a „2023” verési évszám, valamint az előoldalt tervező Kovács Zoltán szobrászművész mesterjegye.

A „Petőfi Sándor és az 1848–49-es forradalom és szabadságharc” megnevezésű emlékérmék előlapja

A „Petőfi Sándor és az 1848–49-es forradalom és szabadságharc” emlékérme hátlapján Petőfi kultikus irodalmi alakja kap főszerepet, a költő hitvallásaként is értelmezhető idézettel és az azt megerősítő motívumvilággal. A hátlapon a „lánglelkű költő” portréjának Barabás Miklós 1846-os tusrajza alapján készült ábrázolása látható. A portrétól jobbra, két-két sorba tördelve a „PETŐFI SÁNDOR” felirat, valamint „A természet vadvirága” című költeményéből vett, kézírásos idézet – „A korláttalan természet Vadvirága vagyok én” – olvasható, melyet stílszerűen illusztrálnak a jobb szélt övező vadvirág-ábrázolások. A hátlap bal szélén, köriratban Petőfi Sándor születésének és halálának évét jelölő 1823–1849 évszámok olvashatóak, a költő ruházatába rejtve pedig a hátlapot tervező Horváth Andrea iparművész mesterjegye látható.

A „Petőfi Sándor és az 1848–49-es forradalom és szabadságharc” megnevezésű emlékérmék hátlapja

Mindkét emlékérme átmérője 52,5 mm, széle recézett. A 30 000 forint névértékű emlékérme 925 ‰ finomságú ezüstből, míg a 7500 forint névértékű színesfém változat réz (75%) és nikkel (25%) ötvözetéből készült. A 77,76 gramm súlyú ezüst érme tükörfényes (proof), a 76,5 gramm súlyú színesfém érme selyemfényes (BU) kivitelben készült. Az emlékérmék ezúttal is korlátozott példányszámban jelennek meg: az ezüst érméből 6.000, míg a színesfém érméből 8.000 darab készíthető.

Az emlékérmék értékközvetítő és figyelemfelhívó szerepének minél szélesebb körű érvényesülése érdekében a „Petőfi Sándor és az 1848–49-es forradalom és szabadságharc” ezüst emlékérme – a rendelkezésre álló készlet függvényében – a kibocsátást követő három hónapig, a színesfém változat pedig egy évig névértéken vásárolható meg, a kibocsátást követő naptól, azaz 2023. április 12-től az érméket gyártó és forgalmazó Magyar Pénzverő Zrt. érmeboltjában (V. ker. Budapest, Báthory u. 7.) és webáruházában.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik