Megjelentek a Magyar Közlönyben a nyugellátások és egyes más ellátások 2022. november havi kiegészítő emeléséről, illetve a 2022. évi nyugdíjprémiumról és egyes más ellátások után járó
egyszeri juttatásról szóló kormányrendeletek.
Az Orbán Viktor miniszterelnök által aláírt döntés szerint 4,5 százalékos lesz a nyugdíjemelés november 1-jétől, 2022. január 1-jei visszamenőleges hatállyal, vagyis a novemberre járó ellátásokat a jogosultaknak már az emelt összegben kell folyósítani. A döntés érinti a 13. havi nyugdíjat is. Ha valaki egyidejűleg több, a rendelet alapján emelendő ellátást kap, az ellátásokat külön-külön kell emelni. A nyugdíjprémiumot ezen ellátások együttes összege után kell számítani.
A másik rendelet szerint a novemberi nyugdíjprémium számításához használt szorzószám 0,5. A törvény szerint a prémium akkor jár, ha a gazdasági növekedés eléri a 3,5 százalékot. A szorzó a kormány által a növekedéshez képest megadott szám, ami azt jelenti, hogy 4 százalékos GDP-növekedéssel számol.
A Napi.hu azt írja, a novemberi ellátás negyedét (de legfeljebb 20 ezer forintot) kell majd megszorozni, ami azt jelenti, hogy a nyugdíjprémium maximuma 20 ezerszer 0,5, azaz 10 ezer forint lesz (ha az ellátás november havi összege meghaladja a 80 ezer forintot). Éppen ennyivel számolt Orbán Viktor beszéde után a NyugdíjGuru portál alapítója Farkas András is, aki fájlalta, hogy a kormány a nyugdíjprémiumra félretett pénzt nem a kisnyugdíjasok között osztja szét. Ez az egyszeri juttatás szintén novemberben érkezik majd.
A 4,5 százalékpontos nyugdíjemelés egyébként azt jelenti, hogya kormány 13,4 százalékosra teszi az idei átlagos pénzromlás mértékét, ami közelíti az MNB legutóbbi prognózisát, amely szerint 2022 egészében 13,5-14,5 százalék lehet az éves átlagos fogyasztói infláció. A Nyugdíjas Parlament Országos Egyesület a fogyasztói áremelkedés tényadataira és az év végéig még várható fogyasztói áremelés miatt 10 százalékos nyugdíjkiegészítést szeretett volna elérni.