Gazdaság

Az ÁSZ elégedett a 2023-as költségvetés tervezetével

Marjai János / 24.hu
Marjai János / 24.hu

Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) törvényi kötelezettségének eleget téve véleményezte a Magyarország 2023. évi központi költségvetéséről szóló törvényjavaslatot.

Kapcsolódó
Varga Mihály benyújtotta a 2023-as költségvetési törvényjavaslatot
A jövő évi büdzsé fókuszában a rezsicsökkentés és a honvédelem áll.

A számvevőszék szerint a törvényjavaslat tervezése megfelelt a törvényi előírásoknak, és a pénzügyminiszter által kiadott Tervezési tájékoztatóban megfogalmazott követelmények betartásával történt. A törvényjavaslat és Magyarország 2022-26-ra szóló Konvergencia Programja között az összhang biztosított.

Az államadósság-mutató csökkentésének alkotmányos kötelezettsége teljesül, mivel a törvényjavaslat az államadósságmutató 2,3 százalékpontos javulását határozza meg. A törvényjavaslatnak az ÁSZ által értékelt előirányzatai több mint 95 százalékban megalapozottak. 14 bevételi és 15 kiadási előirányzat az alátámasztó számítások elkészültével válhat megalapozottá. A központi tartalékok – a bérek növelésének fedezetét adó céltartalékok mellett – a kiadási kockázatok kezeléséhez elegendő összeget irányoznak elő rendkívüli intézkedésekre, valamint beruházási, beruházás előkészítési, járványügyi, valamint energiaár-növekedés kompenzációs feladatokra.

Megállapították továbbá, hogy a 2023. évi költségvetési törvényjavaslat bizonytalan, sok feszültséggel terhes külső feltételek mellett készült. Ebben a helyzetben a jövő évi költségvetés elfogadása az ÁSZ szerint igazodási pontot nyújt nemcsak a költségvetési szervek, hanem a háztartások és a vállalkozások számára is. A nagyfokú külső bizonytalanság ellenére az előrejelzéseket készítő hazai és nemzetközi szervezetek prognózisai szerint Magyarországon a 2023. évben 2,6 – 5,0 százalékos GDP-növekedés várható. Ezzel összhangban a 2023. évi költségvetési törvényjavaslat 2023. évre 4,1 százalékos gazdasági növekedéssel tervez.

Az ÁSZ annak feltételezésével végezte a törvényjavaslat értékelését, hogy az annak alapjául szolgáló kormányzati makrogazdasági prognózis teljesül. Az ÁSZ véleménye kitér arra is, hogy a törvényjavaslat elegendő mozgásteret tartalmaz a reálisan várható gazdasági kockázatok bekövetkezésének kezelésére.

A Költségvetési Felelősségi Intézet (KFI) ennél jóval kritikusabb volt a költségvetési tervezettel szemben.

Kapcsolódó
KFI: egyre kevésbé átlátható, mire megy a korlátlan közpénzköltés
A magyar kormány csak korlátozott betekintést enged a költségvetésbe.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik