Minden eddiginél szigorúbb ellenőrzést ígért a benzinkutakon Tállai András, a Pénzügyminisztérium miniszterhelyettese közvetlenül azután, hogy a kormány befagyasztotta az üzemanyagárakat 480 forinton. Bejelentette, hogy az üzemanyagárak ellenőrzésébe bevonták a Nemzeti Adó- és Vámhivatalt (NAV), és egyetlen nap alatt 150 benzinkutat ellenőriztek a pénzügyőrök, de
még komolyabb ellenőrzésre számíthatnak a benzinkutak, ugyanis az üzemanyagárak ellenőrzésébe bevonják a NAV nemzetközi hírű mobillaborjait is, amelyekkel azonnal ellenőrizhető az, hogy megfelelő minőségű-e az üzemanyag.
Közölte azt is, hogy a visszaélések kiszűrése az úgynevezett mobil ellenőrző laborokkal nagyon egyszerű, a helyszínen néhány perc alatt végrehajtható a műszeres vizsgálat.
Megkérdeztük, mit tudnak a „NAV nemzetközi hírű mobillaborjai”, illetve hogy vajon máskor is bevetik-e azokat, vagy az árbefagyasztás kapcsán most kivételes alkalomról van-e szó. Az is érdekelt minket, trükköznek-e a minőséggel a benzinkutak.
Meglepő érvelés
A NAV válaszából megtudtuk, hogy mobillaboratóriumaik a magyar szabványban, illetve a jövedéki adóról szóló NGM-rendelet üzemanyag-minőségre vonatkozó mellékletében előírt minőségi paramétereket vizsgálják, így különösen
- az üzemanyag-összetételt (ETBE, MTBE, etanol, metanol, olefinek, aromás szénhidrogének stb.),
- az oktánszámot,
- a sűrűséget,
- a kéntartalmat,
- a gőznyomást,
- a lobbanáspontot és
- a biokomponens (például FAME, növényi olaj) tartalmat.
Ha a vizsgált termék nem felel meg a termékszabványnak, az elsősorban arra utal, hogy visszaéltek az üzemanyagokkal – magyarázta a NAV, hozzátéve, hogy a töltőállomásokon kizárólag szabványos benzin vagy gázolaj forgalmazható. „Másodsorban fogyasztóvédelmi kérdés is felmerül, hiszen alapvető elvárás, hogy a benzinkúton a vásárló olyan üzemanyagot kapjon, amely megfelel a gépjármű üzemeltetéséhez szükséges műszaki paramétereknek. Vagyis, hogy az autóba olyan benzint/gázolajat tankoljon, amitől nem megy tönkre a jármű. És persze hogy ha prémium terméket vásárol, akkor azt is kapjon a pénzéért” – tájékoztatott válaszában az adóhatóság.
Ehhez képest meglepett minket, hogy a NAV azt írta,
az üzemanyagok ilyen jellegű laboratóriumi, fogyasztóvédelmi szempontú vizsgálatait ma Magyarországon egyetlen hatóság sem végzi.
Azt is írták azonban, hogy a NAV által, mobillaboratóriumokkal helyszínen, valamint a NAV Szakértői Intézet laboratóriumában elvégzett analitikai vizsgálatokon keresztül a fogyasztók érdekeinek védelme mégiscsak megvalósul.
Így vizsgálódik a NAV az üzemanyagoknál
Megtudtuk még, hogy a NAV nemcsak az árbefagyasztás kapcsán végez ellenőrzéseket az üzemanyagkutakon, hanem rendszeresen, mobillaborokkal is. Mintákat pedig nem kizárólag a mobillaboros ellenőrzéseknél vesznek, hanem például akkor is, amikor a töltőállomáson egyéb ellenőrzés folyik. Utóbbi alkalommal kerülnek a levett minták a NAV Szakértői Intézetének belső laboratóriumába, ahol megvizsgálják, hogy azok megfelelnek-e a termékszabványokban, és a hivatkozott NGM-rendeletben foglalt műszaki paramétereknek.
Az adóhatóság válaszában arra is kitért, hogy nemcsak a töltőállomásokon kiszolgált üzemanyagok ellenőrzését végzik, hanem az üzemanyagot felhasználó gazdálkodókat – akik rendelkeznek saját tárolótartállyal –, a mezőgazdasági gépek, bányaterületeken használt járművek, közúti áru- és személyszállítást végző járművek üzemanyagtartályában lévő üzemanyagokat is kontrollálják. Mint kiderült, most sem csak az ármaximált üzemanyagok minőségét mérik. Általánosságban az a gyakorlat, hogy a vizsgált üzemanyagkúton a forgalmazott valamennyi fajtájú üzemanyagból vesznek mintát, és mindegyiket megvizsgálják.
Tapasztalataik alapján