Gazdaság

Steiner Attila: Magyarország így nem támogatja az európai klímavédelmi javaslatcsomagot

Filep István / MTI
Filep István / MTI

Az Európai Bizottság (EB) klímavédelmi javaslatcsomagja nagy terhet jelentene a háztartásoknak, ezért ezt ilyen formában Magyarország nem tudja támogatni – mondta az MTI tudósítása szerint Steiner Attila, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) körforgásos gazdaság fejlesztéséért, energia- és klímapolitikáért felelős államtitkára az uniós környezetvédelmi minisztereinek nem hivatalos találkozóján kedden, a szlovéniai Brdo pri Kranjuban.

A távirati irodának telefonon nyilatkozva kiemelte: az EB július 14-én mutatta be a Fit for 55 nevű komplex klímavédelmi javaslatcsomagját, amely azt célozza, hogy az Európai Unió 2030-ra elérhesse az 55 százalékos szén-dioxid-csökkentési célját. Ez volt az első olyan találkozó, amikor a tagállamok erről kifejthették a véleményüket – tette hozzá az államtitkár.

Úgy véli, beigazolódtak kezdeti félelmeik, mert megjelent az a javaslat a bizottsági csomagban, hogy a szén-dioxid-kibocsátás költségeit kiterjesztenék a lakossági, illetve a közlekedési szektorra is. Ez annyit jelentene szerinte, hogy a háztartásoknak is hozzá kellene járulniuk a költségek finanszírozásához, ami megfogalmazása szerint jelentős többletterhet róna az európai, és így a magyar családoknak. Szavai szerint nagyon fontos, hogy az állampolgárok és az ipar is támogassa majd a zöld átmenetet, különben a 2050-es klímasemlegességet nem lehet elérni, de ennek érdekében megvalósítható célokat kell kitűzni.

Mi úgy gondoljuk, az, hogy kiterjesztjük a szén-dioxid-kibocsátás költségeit a lakosságra, nem jó út, ezt mi mindenféleképpen ellenezzük. Lehet, hogy néhány nyugat-európai országban ez elviselhető terhet jelent, de mi azt szeretnénk, ha ezeket a költségeket a nagy szennyező vállalatok fizetnék meg

– mondta.

Mint kiderült, a bizottság javaslatot tett egy úgynevezett szociális alap létrehozására, de ez az államtitkár szerint első ránézésre túlbürokratizált rendszernek tűnik. A szén-dioxid-kvóta bevételek Brüsszelbe kerülnének, és valamilyen döntési mechanizmus alapján Brüsszel osztaná szét a tagállamok között ezeket a forrásokat, hogy kompenzálja a szociális költségeket. Meglátása szerint túl bonyolult ez a rendszer, és a tagállamok sokkal jobban tudják, hogy hova és mire kell a forrásokat felhasználni, nem Brüsszelnek kell megmondania.

Kiemelt kép: Steiner Attila, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) körforgásos gazdaság fejlesztéséért, energia- és klímapolitikáért felelős államtitkára a Zöld busz demonstrációs mintaprojekt soproni állomásának sajtótájékoztatóján 2021. július 16-án. 

Ajánlott videó

Olvasói sztorik