Gazdaság koronavírus

Egyre szívesebben adjuk a pénzünket az államnak

Hiába reménykedtek a megtakarítók a betéti kamatok emelkedésében, a koronavírus-járvány okozta válság újabb pénzpumpára ösztönözte a Magyar Nemzeti Bankot. A bankok fürdenek a likviditásban, eszük ágában sincs többet adni a megtakarításokra. Továbbra is csak az állampapír kamata emelkedik ki a mezőnyből, vonzerejéből azonban az infláció és a gazdasági sokk miatt sokat veszített – írja az Azénpénzem.hu.

Tény, a Magyar Állampapír Plusz 5 évre átlagosan 4,95 százalékos kamatának nincs versenytársa, de az első 6 hónapra fizetett 3,5 százaléknak sincs. A bankbetétek kamatai pedig változatlanul a plusz nulla kategóriában vannak, és még csak meg sem moccantak az elmúlt években. Az alacsony banki kamatok pedig oda vezettek, hogy a lakossági megtakarításoknak csak szerényebb része áramlik a bankokhoz, és abból is egyre kevesebbet kötünk le.

Az MNB legfrissebb adatai szerint 2020 első negyedévében még nemigen látszanak a koronavírus-járvány okozta sokk hatásai a lakossági megtakarításokban, és az eddig megszokott tendencia folytatódott. A lakosság idén március végéig mintegy 300 milliárd forinttal több pénzt tett állampapírba, mint amennyit kivont onnan, így összesen 8369 milliárd forintot tart az államnál. Eközben az alacsony kamatok miatt újabb csúcsra futott a készpénzállomány; 160 milliárd forinttal 5385 milliárd forintra nőtt. A forint bankbetétek mindössze 93 milliárd forinttal gyarapodtak, így összesen 8500 milliárd forintot tartottunk a bankokban, és ebből a decemberinél 50 milliárd forinttal kevesebbet, 1554 milliárd forintot kötöttünk le.

Kiemelt kép: MTI/Balogh Zoltán

Ajánlott videó

Olvasói sztorik