Tavaly őszig habzsolta a zsíros jövedelemmel járó pozíciókat Matolcsy György jegybankelnök barátnője, Vajda Zita, azóta azonban lejjebb adta.
Nem árt felidézni: az azóta bezárt Népszabadság derítette ki, hogy Vajda Zita nemzetközi szakmai titkárként a legjobban keresők egyike volt a Matolcsy-vezette jegybankban havi nettó 1,1 millió forintot is meghaladó fizetésével. Nem sokra rá a nő elismerte, hogy Matolcsyval egy párt alkotnak, ahogy mondta, összetartoznak. Vajda tavaly májusban ugyan távozott a jegybanktól, de anyagilag még jobban is járt így, ugyanis négy pozíciójáért több díjazásban részesült, mint amennyit a Magyar Nemzeti Banktól felmarkolt.
Ősz elején
- az egyik jegybanki alapítványnál, a PADI-nál a kuratórium tagja volt. Juttatását nem hozták nyilvánosságra, de az alapítvány alapító okirata főszabályként havi bruttó 555 ezer forintban állapította meg a kuratóriumi tagok díjazását.
- A PADI-nak van egy cége, a Vízház Zrt., ott az igazgatóság tagja volt Vajda Zita, jövedelmét nem közölték.
- Egy másik jegybanki alapítvány, a PAGEO kutatóintézeténél India-kutatóként havi bruttó 600 ezer forintot kapott – ez a Népszabadságot akkor tájékoztató kutatók elmondása szerint kimagasló összegnek számít ezért a munkáért.
- Ugyanennél az alapítványnál, a PAGEO-nál igazgatóhelyettes is volt, szintén havi bruttó 600 ezerért.
Aligha függetlenül az alapítványi pénzköltést érő kritikáktól tavaly novemberben azt kürtölték világgá az MNB-alapítványok, hogy áramvonalasítják, olcsóbbá teszik működésüket. Az alapítványi cégeknél megszüntetnek felügyelőbizottságokat, karcsúsítják vagy megszüntetnek igazgatóságokat, a posztokat nem külsősök töltik be díjazásért cserébe, hanem belső munkavállalók, ingyen.
Eddig csak az volt tetten érhető a nyilvános adatokból, hogy Vajda Zita – a cégadatbázis szerint október közepén – kikerült a Vízház Zrt. igazgatóságából.
A 24.hu információja szerint azonban év vége fele Matolcsy barátnőjének igazgató-helyettesi posztja is megszűnt a PAGEO-nál. Hogy ezt ő kezdeményezte-e, vagy távozása beleillik a karcsúsítási programba, nem árulták el az alapítványok, csak annyit írtak kérdésünkre Vajda mostani állásairól, hogy a PADI kuratóriumi tagja és a PAGEO senior kutatója (értelemszerűen az alapítvány kutatóintézeténél – a szerk.). Az előbbi munkáért járó juttatás nagysága nem ismert, az utóbbiért ugyanannyit, bruttó 600, vagyis nettó 399 ezer forintot kap, mint tavaly ősszel.
A nevére rákeresve ugyanazt az egyetlen egy tanulmányt dobja ki a kereső, ami tavaly ősszel is megtalálható volt: egy kollégájával közösen írt a Nyomornegyed portrékból egy kis részt, az elemzés utolsó fejezetét az indiai Mumbai-ról.
A kutatóintézetnek van egy negyedéves magazinja, tavaly év elején startolt a HUG (Hungarian Geopolitics), a négy számból kettőbe írt Vajda, a 222, illetve 190 oldalas kiadványokban egyaránt 8-8 oldalt. Az alapítvány, illetve a kutatóintézet honlapján egyetlen cikket sem találtunk, amelynél az ő neve szerepelne.
Különösen szembetűnő ez annak fényében, hogy a kutatóintézet más munkatársai mennyivel aktívabbnak mutatkoznak. A kutatóintézetnek Vajda Zitná kívül még hét kutatója és négy gyakornoka van, és jóval több tanulmányt, bejegyzést, írást találtunk több kollégája neve mellett, mint amennyit ő jegyez. A kutatóintézet környékén van, aki azzal magyarázta ezt, hogy Vajda Zita senior kutatóként irányít, felügyel, szerkeszt is más kutatókat-szerzőket, de az így készülő írások mellett a nevét nem tünteti fel.