Kelet-Európa az elmúlt negyedszázad alatt 20 millió állampolgárát veszítette el a gazdasági célú kivándorlás miatt (ez összesen felér Magyarország és Csehország teljes népességével), ami a teljes térség népességének több mint 5%-a.
Elsősorban a fiatal és képzett munkaerőt szívták el a fejlettebb országok, és a folyamat egyenesen szakemberhiányt okoz a kelet-európai országokban.
Az emberek elsősorban Nyugat-Európát választották, 10-ből 8-nak ezek az országok voltak a célországok, az élen Németország, Olaszország és Spanyolország áll. Emellett minden tizedik kivándorló az Egyesült Államokat választotta.
Az IMF szakértői javaslatokat is megfogalmaznak.
- Több pénzt kell adni az embereknek a hazájukban, amit elkölthetnek: azaz a beruházásokat és a hosszú távú növekedést leginkább a munkára rakódó terhek elkerülése és a fogyasztást terhelő adók növelése ösztönzi.
- Növelni kellene az intézmények és a gazdaságpolitika minőségének javítását, amivel lényegesen vonzóbbá lehetne tenni az otthonmaradást és akár a kivándorlókat is vissza lehet csábítani, valamint kelet-európai munkakeresésre ösztönözni.
- Az Európai Unió számára azt javasolják, hogy mivel ez az exodus összeurópai szinten hasznos, ezért érdemes átgondolni a haszon újraelosztását, egy páneurópai megoldás megfogalmazását.