A 444.hu arra világít rá, hogy két, befolyásos német szereplő egyengetheti a paksi bővítést az Európai Bizottságnál.
Az egyik lobbista Günther Oettinger, az Európai Bizottság német biztosa, aki jelenleg a digitális ügyekért és a technológiai fejlesztésekért felelős Brüsszelben. Ő volt a Barroso vezette Bizottság energetikai biztosa, és így ő volt hivatalban akkor is, amikor 2013 decemberében a hozzá tartozó főigazgatóság előzetesen jóváhagyta a magyar-orosz megállapodást a paksi bővítésről.
A másik Klaus Mangold, aki jelenleg egy német tanácsadó irodát vezet, és ő az elnöke a Német Gazdaság Keleti Bizottsága nevű szervezetnek. Utóbbi közvetlen kapcsolatban áll Putyinnal és a Kreml-el. Mangold felügyelő bizottsági tag a Rothschild bankházban. Ennek a bankháznak a tanácsadó cége írta a magyar kormány megbízásából azt a tanulmányt, amely levezeti, hogy a paksi beruházás meg fog térülni, így nem merülhet fel a tiltott állami támogatás sem.
Politikai alkuk dönthetnek
Brüsszel lassan egy éve vizsgálja, hogy leállítsa-e a paksi atomerőmű bővítését. A lap forrásai szerint politikai döntés fog születni, melynek kereteit a kemény gazdasági érdekek, magyarán a pénzügyi alkuk határozzák meg.
A paksi beruházásba jó eséllyel bevonhatják a német Siemens céget, legalább 500 milliárd forintos megrendelést adva nekik. Cserébe a magyar kormány kezdi feladni a heves tiltakozását az Északi Áramlat 2 nevű orosz–német, tenger alatti gázvezeték megépítése ellen, írták.
A lap szerint e két figura feladata, hogy rábírják a német ipari és politikai lobbit, hogy Brüsszelben járjanak közbe Paks érdekében. Hogy ezért kapnak-e valamit cserébe Magyarországtól, azt nem tudjuk, írta a lap.